כל מה שצריך לדעת לפני שעושים ביטוח רכב

שני רכבים בתאונה

ביטוח רכב הוא לא עסק מסובך, אבל אם אתם לא מבוטחים – אתם עלולים להכניס את עצמכם לתסבוכת

רכישת רכב היא עסק יקר, אבל גם אחזקתו לא זולה. מעבר לדלק, לבדיקות במוסך, לאביזרי בטיחות ולכלב הזה שמהנהן, ישנה הוצאה שהינה בלתי נפרדת מקנייה של רכב. מדובר על ביטוח רכב, אשר מטרתו לכסות אתכם במקרה של תאונה, לא עלינו. ביטוח לרכב מתחלק לשלושה סוגים: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג', ושלושתם ביחד מעניקים לכם ביטוח רכב שמכסה אתכם מכל הכיוונים. לפני שאתם רוכשים ביטוח רכב, תוכלו לקרוא כאן כמה טיפים חיוניים שיעזרו לכם לבחור את הביטוח המשתלם ביותר.

ביטוח חובה

אם יש בבעלותכם רכב, אתם ודאי יודעים שעל פי החוק אתם מחויבים לרכוש ביטוח חובה. ללא ביטוח חובה אסור לרכב שלכם לעלות על הכביש, ואתם עלולים לשלם קנס רכב אם תתפסו נוהגים ללא ביטוח, או אם ביטוח חובה לא בתוקף. האחריות לכיסוי של ביטוח חובה בתוקף של הרכב שלכם היא עליכם הבעלים, כך שאפילו אם הרכב נגנב והגנב עשה תאונה, ביטוח חובה יכסה את הנפגעים. ביטוח החובה מכסה, למעשה, נזקי גוף, כולל פציעות קשות או אפילו מוות שנגרמו להולכי רגל, נוסעים או נהגים כתוצאה מתאונה שנגרמה על ידי הרכב שלך. בעצם, ביטוח החובה הוא הדרך בה המדינה שומרת על הזכויות של כל מי שעשוי להיפגע גופנית על ידי הרכב שלכם. זכויות אלה כוללות מימון טיפולים רפואיים ואפילו תהליכי שיקום.
בעבר מחיר ביטוח החובה היה אחיד לכל כלי הרכב והנהגים. כיום מחירי ביטוח החובה תלויים בגורמים רבים, כולל גיל (נהג צעיר ישלם יותר מנהג מבוגר יותר), דגם הרכב, העבר התחבורתי של הרכב (למשל, אם היה מעורב בתאונה בעבר) והעבר שלכם על הכביש. כך למשל, אם נזקפו לחובתכם עבירות תנועה רבות – סביר שהביטוח שתשלמו יהיה גבוה יותר מזה של מי שעברו נקי מעבירות תנועה. מעבר לכך, לא כל חברות הביטוח יסכימו לבטח לבטח אתכם אם יש לכם עבר נהיגה בעייתי (שלילות רישיון למשל, נקודות, מעורבות בתאונות רבות, קנסות וכדומה).
אם אתם נהגים עם עבר בעייתי או בעלי רכב שהיו מעורבים בתאונות רבות, ובמידה ואף חברת ביטוח לא מעוניינת לבטח אתכם בביטוח חובה, תוכלו לפנות ל-"פול". ה-"פול" הוא גוף שהוקם על ידי איגוד חברות הביטוח והוא מחוייב לבטח כל נהג שיפנה אליו. עם זאת, תעריפי הפול גבוהים בכ-20% לפחות ממחירי השוק. גוף ממשלתי נוסף הוא קרן הפיצויים קרנית, שמפצה נפגעי תאונות דרכים שהרכב שפגע בהם לא מבוטח, או במקרה של תאונת "פגע וברח". כלי רכב בעייתי מבחינת חברות הביטוח הוא האופנוע. חברות ביטוח רבות אינן מסכימות לבטח אופנועים וקטנועים. הסיבה לכך היא שהסיכוי לתאונה גדול משמעותית – ופציעות הגוף של אופנוענים קשות יותר בדרך כלל. גם במקרה זה ה-"פול" יבטח אתכם בביטוח אופנועים במידה ואף אחד אחר לא מסכים.

ביטוח רכב מקיף

ביטוח רכב מקיף הוא ביטוח אופציונלי, ונועד לכסות נזקים שנגרמו לרכב שלכם כתוצאה מתאונה, פריצה, גניבה, חבלה, נזקי טבע ועוד. פוליסות מסויימות אף מכסות נזקים לציוד בתוך הרכב, במידה והצהרתם על הציוד הנ"ל לפני שרכשת את הפוליסה. כך למשל, אם יש לכם ברכב טלוויזיה שהצהרתם עליה והיא נגנבה ויש סעיף המפצה אתכם בפוליסה, תוכלו לתבוע החזר.

ביטוח צד ג'

גם ביטוח צד ג' הוא ביטוח אופציונלי, ולעיתים הוא חלק מהביטוח המקיף. ביטוח צד ג' מכסה נזקים שנגרמו לצד שלישי על ידי הרכב שלכם. אם אתם אשמים בתאונה, חברת הביטוח תשלם חלק או את כל הפיצויים שתבע מי שפגעתם בו. הפיצוי עשוי להינתן לא רק לכלי רכב שנפגעו בתאונה, אלא גם במקרים בהם פגעת ברכוש, ציוד וכדומה. כך למשל, אם כתוצאה מתאונה הרכב שלכם נתקע בגדר של בית והחריב חלק ממנה – חברת הביטוח תפצה את בעל הגדר בגין הנזק שנגרם לו.

מתי ביטוח רכב לא יכסה אתכם

קיימים מצבים בהם חברת הביטוח תסרב לבטח אתכם או לפחות לשלם לכם. כך למשל, אם נהגתם תחת השפעת סמים או אלכוהול וגרמתם לתאונה – חברת הביטוח תראה בכך הפרה של הפוליסה ולא תסכים לכסות אתכם. גם במקרה בו נהגתם ברשלנות מסוג אחר ובכך בפועל סייעתם ליצירת סיטואציה שגרמה לנזק, חברת הביטוח לא תמהר לכסות אתכם. כך למשל, אם נסעתם לרשות הפלסטינית, שם ביטוח הרכב שלכם אינו תקף, ונגרם לכם שם נזק למכונית – חברת הביטוח לא תכסה את העלויות. מקרה אחר עשוי להיות אם השארתם את הרכב פתוח עם מפתחות בסוויץ' והוא נגנב – האחריות במקרה זה תחול, לפחות בחלקה, עליכם. במקרים רבים שוכרת חברת הביטוח חברת חקירות על מנת לבדוק את מידת האחריות של בעל הרכב בנשוא התביעה הביטוחית.

מה עליכם לבדוק לפני שאתם רוכש ביטוח רכב

כשאתם באים לקנות ביטוח לרכב שלכם, עליכם ראשית להגדיר מהם הצרכים שעשויים להיות לכם ושתהיו מעוניינים לכסות. אם למשל, אתם מתגוררים באזור עם פשיעה מרובה, תזדקקו יותר לביטוח בפני גניבה. אם יש לכם אמצעי מיגון לרכב כגון איתוראן – תוכלו אולי לחסוך בכיסוי ביטוחי זה ולהוזיל בכמה שקלים את הביטוח. אם אתם נוהגים בדרך כלל רק בסופי שבוע, אולי מגיעה לכם הנחה בביטוח מקיף, כך גם אם אתם לא נוסעים בשבת.
בנוסף, כמו בכל דבר בחיים, רצוי לערוך השוואה מקיפה בין כל חברות הביטוח ולבחון היטב כל סעיף שמוצע לכם. חשוב מאוד שתבדקו מהם המצבים בהם לא תהיו מכוסה, ומהן התוספות הנדרשות במידה וכן תרצו להוסיף כיסויים שאינם נכללים בפוליסה המקורית. כמו כן, בדקו מה גובה ההשתתפות העצמית שתידרשו לשלם במקרה של תביעה ביטוחית והשוו בין כל ההצעות.
חשוב שתדעו: חברות הביטוח יכולות להציע לכם ביטוח חובה, מקיף וצד ג' כחבילה שעשוייה להשתלם לכם יותר במחיר מאשר אם תרכשו כל ביטוח בנפרד.
אם אתם רוצים שיבצעו עבורכם השוואת ביטוחים וכך תקבלו ביטוח שהינו גם זול וגם מספק, מלאו טופס באתרים ותוכלו פעמים רבות להשיג הצעה טובה יותר שכן האתר מתווך ביניכם לכמה חברות ביטוח ויוצר כך תחרות. מלאו פרטיכם כעת!

 

למה אנחנו?

 • חיסכון
  של כ- 1000 ש"ח במחיר פוליסת הביטוח המקיף
 • אמינות
  חברות הביטוח הטובות והמובילות ביותר בישראל
 • שתהיו רגועים
  פוליסות ביטוח מקיפות ובעלות כיסוי נרחב

לקבלת הצעה לביטוח

לקוחותינו מספרים

 • רותי שרון 15.8.2016
  "באתר המצוין של המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית קיבלתי הסברים מדויקים בנוגע לסוגי הביטוחים הנדרשים בענף ביטוח הרכב. כך יכולתי לשלם רק על הכיסוי הביטוחי המותאם לי ולא יותר!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • יהודה אלמוג 10.7.2014
  "בבית יש לנו כמה מכוניות, לי, לאשתי, לבני הסטודנט ולבתי החיילת, שהיא נהגת חדשה. באמצעות מחשבון השוואת המחירים בביטוח רכב הרכבתי הצעת מחיר משפחתית מושלמת!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • מושיק כחל 2.11.2013
  "אני תמיד מחפש הצעות ביטוח רכב זולות, ובמרכז הישראלי לצרכנות פיננסית מצאתי את ההצעות המשתלמות ביותר של חברות הביטוח הטובות בישראל!".
  צלמית תמונת פרופיל
 • אורית פרבר 13.2.2016
  "במרכז הישראלי לצרכנות פיננסית מצאתי את המידע היעיל ביותר בנוגע לביטוחי רכב בישראל, אשר בעזרתו הצלחתי להוציא הצעת מחיר מצוינת מסוכן הביטוח שלי!"
  צלמית תמונת פרופיל