המדריך השלם לקרנות השתלמות

קופה ומחשבון שמסמנים חסכון בקרן השתלמות

קרנות השתלמות

אם הקשבתם בגן למשל על הצרצר והנמלה, אתם בוודאי מבינים שכדאי תמיד לשמור משהו בצד ליום סגריר. לכן גם עצמאים וגם שכירים יכולים לפתוח קרן השתלמות ולהעביר אליה חלק ממשכורתם החודשית. זה לא רק בר ביצוע, זה אפילו מומלץ. אז מה אתם צריכים לדעת על קרן השתלמות ואיך זה עובד?

 

 

נרד לשורה התחתונה ונאמר: אתם חייבים להצטרף לקרן השתלמות. אם למשל המעסיק שלכם שוקל להעניק לכם עוד חמש מאות שקלים למשכורת, עדיף לכם שהוא יפריש אותם לקרן השתלמות שיפתח עבורכם (בהנחה שחמש מאות שקלים מהווים עד שבעה וחצי אחוזים ממשכורתכם). זאת מאחר והמהלך יחסוך לכם בסופו של דבר כסף רב כי אחרת זה היה הולך למס הכנסה. קל וחומר אם המעסיק מוכן להפקיד לכם כספים, הרי שעל כל שקל שתחסכו, יחסוך עבורכם המעסיק שני שקלים וכך הרווח כפול ומכופל. יש הטוענים כי עדיף להתעקש לקבל קרן השתלמות על פני קרן פנסיה, בשל העובדה שאת כספי קרן ההשתלמות מקבלים לאחר שש שנים ולא עשרות שנים כמו בחיסכון פנסיוני. לכך יתרונות וחסרונות (אנחנו צריכים בכל זאת לתכנן את עתידנו ולכן כדאי לוודא שאנחנו נפריש כספים לפנסיה, אבל את קרן ההשתלמות נמשוך בעוד שש שנים, כבר אפשר להרגיש את הכסף…). חשוב לציין כי קרן השתלמות משקיעה את כספכם בשוק ההון, כך שתיאורטית אתם יכולים להפסיד חלק מכספכם בהשקעה בקרן השתלמות, אך כך גם סוגי חסכונות אחרים דוגמת קופת גמל וקרן פנסיה.

כדאי מאוד להתייעץ גם עם יועצים פנסיונים, אך בכדי שאתם תובילו ולא תובלו, קראו עוד על קרנות השתלמות וכיצד לבחור קרן השתלמות הטובה לכם, במדריך זה. המדריך כתוב בצורה פשוטה ולא משפטית, אנא זכרו שזהו שירות ולא מסמך משפטי מחייב, כדאי להתייעץ עם גורם מוסמך לפני כל החלטה.

מי זכאי לקרן השתלמות?

כל עובד זכאי לקרן השתלמות, בהנחה שמעסיקו מסכים לכך. אם אתם שכירים שהמעסיק שלהם אינו מפריש להם לקרן השתלמות, לא תוכלו לפתוח קרן השתלמות לבד. יחד עם זאת, רבים אינם מבינים את הטבות המס הגלומות בקרן השתלמות ומעדיפים תוספת למשכורת. במקרים רבים זו טעות, שכן למעסיק לא משנה אם יעביר כספים לכם או לקרן ואילו המדינה נותנת לכם הטבות בקרן השתלמות שפשוט חבל לפספס. גם אם לא צפויה עלייה בשכר שלכם, כדאי לדבר עם המעסיק ולבקש ממנו להפריש לכם כספים, אפילו על חשבונכם. אמנם הנטו שלכם ירד, אך החיסכון שלכם יגדל בהיקף משמעותי יותר. במקרה כזה, יש להחתים את המעסיק על התחייבות לשחרר לכם את כספי הקרן בעת של פיטורין או התפטרות.

במקביל לשכירים, גם עצמאים יכולים להפריש לקרן השתלמות (מאחר והם המעסיקים של עצמם, לא נדרשת הסכמה כלשהי מלבד רצונם החופשי). עצמאים יכולים להפריש 7% מהכנסתם עד לגובה של 224,000 ש"ח בשנה (2013). הטבת המס הינה בדמות הכרה על 4.5% מההפרשות כהוצאה מוכרת (שמקזזת את תשלום מס הכנסה). מי שינצל את מלוא ההטבה ובהנחה שהוא משלם כחמישים אחוזים מהכנסתו השולית למס הכנסה, ירוויח כ- 5,000 ש"ח בשנה מתנת מס הכנסה אליך!

קרן השתלמות, מהי

קרן השתלמות היא סוג של קופת חיסכון, המיועדת הן לשכירים והן לעצמאים. ישנן קרנות השתלמות מיוחדות לקיבוצים ומושבים שיתופיים. במקור, נועדה קרן השתלמות לשמש כמקור חיסכון זמני לצורך לימודים והשתלמויות, אך ברבות השנים הפכה הקרן ממוצר חיסכון ייעודי למוצר חיסכון לתקופה בינונית אטרקטיבי ביותר. זאת מאחר ותנאי החיסכון לקרנות השתלמות זוכים להטבות מס בדומה לחיסכון לטווח ארוך שמעודדת המדינה (קופות גמל, קרן פנסיה וכדומה).

הטבות במס לקרנות השתלמות

הפקדותיו של המעסיק לקרן השתלמות פטורות ממס הכנסה, כל עוד הפקדות המעסיק והעובד יחדיו הן בגובה של עד עשרה אחוזים משכר העובד ברוטו. החלוקה הפנימית הינה עד לגובה של 2.5% מהשכר ברוטו – הפרשה של העובד, ועד לגובה של 7.5% מהשכר ברוטו – הפרשה של המעסיק. המעסיק לא יכול לקחת את חלק העובד ויכול להפריש לכל היותר עד פי שלושה מהעובד. זאת, בכדי לעודד את העובדים לחסוך בעצמם. בנוסף, קיימת תקרת שכר חודשית של כ-16,000 ש"ח להטבות המס. כלומר הטבות המס הינן עבור כ- 1,600 ₪. אם יופרשו לקופה לדוגמה 2,000 ₪, עבור 1,600 השקלים הראשונים תהיה הטבות מס, אך עבור 400 השקלים הנותרים יהיה תשלום מס מלא (במקרה שכזה, מדובר עדין בחיסכון נוח, אבל העובד יכול למצוא אפיקי חיסכון שיתאימו לו יותר לשארית הכסף, דוגמת מניות, אג"ח וכדומה.

במילים פשוטות: כסף שנחסך בקרנות השתלמות והופקד על ידי המעסיק, אנחנו לא משלמים מס הכנסה. למשל אם המשכורת שלך היא 10,000 ₪, והמעסיק מפקיד 750 ₪, הרי שחסכת כ- 300 ₪ שהיית משלם למס הכנסה ובמקום זה הולכים לחיסכון שלך.

מתי ניתן לפדות את כספי הקרן

בתום שלוש שנים לתחילת ההפקדות לקרן, ניתן לפדות את הכסף שנצבר בה לצורכי לימודים והשתלמויות. זאת, כאמור ללא תשלום מס על הקרן או הרווחים שנצברו בה. במקרים של גבר מעל גיל 67 או אישה מעל גיל 62, החוק מאפשר פדייה של הקרן לכל מטרה (לא מחייב לימודים או השתלמות).

בתום שש שנים לתחילת ההפקדות לקרן, ניתן לפדות את הכסף שנצבר בה לכל מטרה (לא מחייב לימודים או השתלמות אחרת) ובכל גיל של החוסך. ההיתר להשתמש בכספי הקרן לכל מטרה, הפך אותן לאפיק פופולארי לחיסכון בינוני וברוב המקרים נוטים החוסכים לפדות את הכסף בתום שש שנים ולהשתמש בכסף למטרות שונות שאינן לימודים או השתלמות.

מטרות פופולאריות לכספי הקרן הינן מימון שיפוצים בדירה, קניית רכב חדש, מימון לחתונה וכדומה. זהו יתרון עצום לעומת חסכונות ארוכי טווח אחרים דוגמת קופת גמל או קרן פנסיה.

קרנות השתלמות למורים וגננות

קרן השתלמות למורים וגננות מתחלקת לשלושה סוגים:

 1. קרן השתלמות למורים ולגננות בע"מ.
 2. קרן השתלמות למורים תיכוניים, מורי סמינרים ומפקחים בע"מ.
 3. קרן השתלמות למורים בבתי הספר העל יסודיים במכללות ובסמינרים בע"מ (ארגון המורים).

קרנות אלו הינן קרנות מיסודם של הסתדרות המורים וארגון המורים הנהנות מתנאים עדיפים על קרנות ההשתלמות הרגילות להן חשופים כלל העובדים במשק. ניתן למשוך את הכספים מהקרן בתום שש שנות צבירה. קיימת גם אפשרות להאריך את הצבירה ל-7 ו-8 שנים.

מורים וגננות נהנים בחלק מתפקידים מזכות ליציאה לשנת שבתון אחת לשבע שנים. היציאה לשנת שבתון מותנית במעבר של השתלמות כזו או אחרת (המטרה הינה להשביח את הידע והכישורים של המורים והגננות).

במקרה מיוחד זה, הקרנות אינן משמשות את המורים לחיסכון כללי אלא למימוש היציאה לשנת השתלמות (שנת השבתון). יחד עם זאת, בתנאים מסוימים ניתן למשוך את הכסף שנבצר בקרנות ההשתלמות למורים גם למטרות אחרות.

קרן השתלמות למורים וגננות מאפשרת צבירה רבה יותר של חיסכון המגיעה עד ל- 12.6% ממשכורתו של המורה. החלוקה דומה למקרים של קרנות השתלמות כללית והינה עד 4.2% מהמשכורת על חשבון המורה ועד 8.4% מהמשכורת על חשבון המעסיק. כאמור ניתן למשוך את הסכום גם שלא למטרות השתלמות במקרים מיוחדים (פיטורין, הגעה לגיל 55 וכדומה), אך במקרה שכזה ייהנה המורה רק מכ- 90% מכספי המעביד שהופרשו (כלומר אותם 8.4%) ומכל הכספים שהפריש בעצמו (אותם 4.2%).

השוואה בין קרנות שונות

דירוגי קרנות השתלמות מפורסמים מעת לעת בעיתונות. ביצועי קרנות השתלמות נמדדים לרוב על פי התשואה שהקרן הפיקה לאורך תקופה מסוימת, אך חשוב לבחון איזה סיכון נטלה הקרן על חשבון המשקיע לפני שהיא השיגה לו את התשואה הגבוהה. אם נשקיע את החסכונות שלנו בטפסי לוטו, ייתכן שהתשואה שנשיג תהיה פנומנלית, אך הסיכון שלקחנו הינו עצום ולא בטוח ששווה את התשואה האפשרית. כך גם השוואת קרנות השתלמות, רצוי שתבדוק לצד התשואה את הסיכון של הקרן. מדדים נוספים להשוואה בין קרנות השתלמות הינם החוסן הפיננסי של מנהל הקרן, דמי הניהול ואיכות השירות.

זהו, אנו מקווים שהבנתם מהן קרנות השתלמות ומדוע כדאי להשקיע בהן (כי כשמס הכנסה נותן, אתם לוקחים).

למה אנחנו?

 • תמיד מעודכן
  המידע חדש ומתעדכן באופן תדיר
 • 100% אמינות
  מיטב היועצים הקיימים בענף
 • חיסכון משמעותי
  הגולשים שלנו חסכו עד עכשיו מעל 200 אש"ח!

לקבלת הצעה לקרן השתלמות

לקוחותינו מספרים

 • מאיר שלם 17.6.2016
  "קודמתי לאחרונה בעבודה ואחת מהתנאים היו פתיחת קרן השתלמות, אני חייב להגיד שדי התלבטתי כי לא הכרתי את היתרונות של זה. למזלי המידע והמומחים של האתר עזרו לי לבחור בקרן הטובה ביותר בשבילי"
  צלמית תמונת פרופיל
 • יעקב מזרחי 12.3.2016
  " יש לי 2 קרנות השתלמות ישנות מימי בצבא ובמקום העבודה שלי רצו לפתוח לי אחת חדשה, ולא ההייתי בטוח אם אני יכול להפקיד לקרן הישנה במקום, היועצים של האתר והמידע באתר עזרו לי להבין מה עלי לעשות"
  צלמית תמונת פרופיל
 • בתיה שדה 1.10.2015
  "תודה ליוסף היועץ בתחום קרנות ההשתלמות שעזר לי להבין ולמנף את קרנות ההשלמות הקיימות שיש לי"
  צלמית תמונת פרופיל