הפול ביטוח

דגשם של רכב ומחשבון מונחים על פוליסת ביטוח של הפול

ארגון הפול – ביטוח למסורבי ביטוח

ביטוחכשמו כן הוא, נועד לבטח אנשים מפני הוצאות הנגרמות במקרים נדירים ומסוכנים. למרות זאת, חברות ביטוח לא אוהבות לקחת סיכונים ולבטח אנשים עם רמת סיכון גבוהה. אופנוענים, נהגים בעלי עבר של עבירות תנועה, נהגים חסרי ניסיון על הכביש, ועוד – המשותף לכולם הוא שחברת הביטוח מגמגמת כאשר היא נדרשת לבטח אותם. בדיוק לשם כך הוקם על ידי מפקח הביטוח ארגון שנקרא ארגון הפול, והוא עומד לצד נהגים מסורבי ביטוח חובה, וזאת במטרה למנוע מצב שנהגים ללא ביטוח חובה יעלו על הכביש בכל זאת, וידהרו אל עבר הלא נודע. כדי שגם אתם לא תדהרו לחינם, קחו טרמפ איתנו ובדרך נחפור לכם קצת על ביטוח הפול.

 

בעבר בוטחו מסורבי הביטוח על ידי המאגר הישראלי לביטוח רכב חובה (שגם הוא נקרא "הפול"). הפול דאז היה ביטוח משותף של כל המבטחים בביטוח רכב חובה בישראל, כאשר חברת הביטוח אבנר השתתפה אף היא בביטוח. במילים אחרות, כל מי שרכש ביטוח חובה לרכב בעצם שילם יותר במטרה לסבסד את הנהגים בעלי הסיכון. לאור זאת, ממשלת ישראל החליטה לחולל רפורמה בביטוח הרכב במסגרתה הוחלט להקים ארגון נפרד לביטוח נהגים מסורבי ביטוח – באופן שיוריד את נטל הסיבסוד מהנהגים "הטובים". התקנות המסדירות את הנושא מכונות "תקנות ביטוח רכב מנועי". והן נועדו להסדיר את הביטוח שמכונה "ביטוח שיורי". ביטוח שיורי מוגדר בחוק כך: "ביטוח משתמש ברכב מנועי שלא השיג כיסוי ביטוחי באופן ישיר אצל מבטח". כלומר – כל מי שחברת ביטוח לא מסכימה לבטח אותו.

 מסורבי ביטוח חובה לרכב? הפול מחויב לבטח אתכם

כל נהג חייב להחזיק בביטוח חובה, שנועד לכסות את כל ההוצאות הרפואיות (כולל שיקום) שיש לשלם לנפגעים בתאונה שארעה באשמתו. ביטוח החובה מכסה את עלות אובדן כושר העבודה של הנפגעים בסך השכר הממוצע במשק. בנוסף, ביטוח חובה מעניק פיצוי על כאב וסבל שנגרמו לנפגע. ביטוח החובה נועד אם כך, לסייע לנפגע לשקם את חייו ולחזור לשגרה. כאמור, כל עוד יש לכם עבר של עבירות תנועה, או ריבוי תביעות לביטוח – בהגדרתכם, תחשבו כ'סיכון ביטוחי' וככל הנראה לא תוכלו לרכוש ביטוח חובה מחברות הביטוח. במקרה זה עליכם לפנות לפול על מנת לרכוש ביטוח חובה לרכב שלכם.

 לימדו כיצד הפול יבטח את האופנועים שלכם

על פי כל הסטטיסטיקות, אופנועים מעורבים יותר בתאונות דרכים, והפגיעות שמהן סובלים נהגי האופנוע חמורות יותר מפגיעות של נהגי כלי רכב פרטיים. בנוסף, אופנוע נחשב לכלי רכב יקר, ובמקרה של אובדן כתוצאה מתאונה או במקרה של גניבה המחיר עלול להיות יקר מאוד. לפיכך, בעלי אופנוע רבים מוצאים את עצמם מסורבי ביטוח חובה לאופנועים – גם אם מעולם לא היו מעורבים בתאונה. מאחר וחברות ביטוח רבות דוחות בעלי אופנועים הרוצים לבטח את הרכב הדו גלגלי שלהם. אם הינכם נהגי אופנוע דעו כי המפקח על הביטוח קבע גם במקרה זה כי ארגון הפול יהיה מחוייב לבטח אתכם. על מנת למנוע נהיגתם של בעלי אופנועים ללא ביטוח חובה רק משום דחייתם של חברות הביטוח.

 אז מי מממן את הפעילות של הפול

ארגון הפול פועל באמצעות ביטוח משותף של כל חברות הביטוח העוסקות בביטוח רכב חובה בישראל (המכונות גם "הביטוח המשותף", או "המאגר"). הפול עצמו מנוהל על ידי התאגיד המנהל של המאגר לביטוח רכב חובה.

טיפ: נהיגה ללא ביטוח חובה היא עבירה לכל דבר. מצד שני, בהחלט לא נעים להיות מסורב ביטוח. אם אתם מסורבי ביטוח ואין לכם ברירה אלא לרכוש ביטוח באמצעות הפול – שווה לכם לשלם יותר אבל לנהוג בשלוות נפש ובביטחון על הכביש. חישבו: אם אין לכם מספיק כסף כדי לרכוש ביטוח (גם אם קצת יותר יקר), מהיכן יהיה לכם כסף לממן טיפול רפואי אם תפגעו במישהו? ואם בכל זאת אין לכם את הכסף – תחבורה ציבורית היא פיתרון זול ויעיל, ותמיד אפשר לדווש על אופניים (רק אל תשכחו קסדה…).