מס קניה – על מה תשלמו יותר

אדם מחשב את מס הקנייה שהוא צריך לשלם

מהו מס קניה

קנית אלכוהול? לרוויה. קנית סיגריות? לבריאות. קנית מכונית מיובאת? סע בזהירות. רק כדאי לדעת שאם אתה קונה את המוצרים האלה ומוצרים מסויימים אחרים, אתה משלם עליהם גם מס קניה הכלול כבר במחיר המלא לצרכן. מס קניה, מהו? מס קניה הוא מס צריכה עקיף, שעליך לשלם כשאתה קונה מוצר המוגדר בחוק כחייב במס כזה. המוצרים שתצטרך לשלם עליהם מס קנייה הם חלק מרשימה מצומצמת של מוצרים שיובאו לישראל או מוצרים שיוצרו מקומית.

למעשה, מס הקניה מצטרף למיסים אחרים המוטלים על ההוצאות שלך ולא על ההכנסות שלך, כגון מע"מ, מכס והיטלים שונים על יבוא. ניתן לומר, כי מס קניה הוא מס עקרוני שמוטל בעיקר על מוצרים בעלי השפעה שלילית (כלומר, עולים כסף למדינה בנזק שהם גורמים), כגון סיגריות, אלכוהול, דלק ורכב.
בין המוצרים עליהם תצטרך לשלם מס קניה ניתן למצוא גם מוצרי חשמל ומוצרי אלקטרוניקה בידורית. בנוסף, תצטרך לשלם מס קניה בגובה נמוך יותר על מוצרים המכונים "מוצרי ביניים", כגון ברזל לבניין ומוצרי קרמיקה. לעומת זאת, על מוצרי מזון (כולל מיובאים) לא צריך לשלם מס קניה.

על מה מוטל מס קניה

בשנים האחרונות חלו שינויים, פטורים והקלות במס הקניה – שיעור המס הורד ומוצרים רבים הורדו מרשימת המוצרים החייבים במס. כך למשל, בשנת 2007 הוזלו מחירי תכשירי איפור וקוסמטיקה, מזגנים, סוללות וטלפונים בשל ביטול מס הקניה שחל עליהם.בנוסף, בוטל מס קנייה על מכונות צילום, קופות רושמות ומגרסות. עם זאת, עדיין קיים מס קניה על המוצרים הבאים:

מס קניה על דירה

מס קניה על דירה הנו בעצם מס רכישה שאותו יש לשלם ברכישת דירה והוא יתווסף לסכום שאותו תשלם לאותו גורם ממנו רכשת את הנכס. גובה המס נקבע בהתאם לסוג וגובה העסקה. לדוגמא אם רכשת דירה שעלותה נמוכה מ-1.42 מליון ש"ח תקבל פטור מתשלום מס רכישה. ישנם תנאים נוספים בהם ניתן פטור או הנחה על תשלום מס קניה של דירה.
קרא עוד על מס רכישה

מס קניה על סיגריות

אם אתה מעשן מס הכנסה לא מנסה להקל עליך: נטל מס הכנסה על סיגריות עומד על 70% מהמחיר לצרכן. מס הקניה הגבוה נועד לגרום לך להפנים, בין היתר, את הנזקים שנגרמים לא רק לך, אלא גם למשק כתוצאה מעישון אקטיבי ופסיבי (כמו, למשל, עלות האישפוז והטיפול בחולי סרטן). במילים אחרות: עלותו של העישון למשק גבוהה הרבה יותר מעלות היצור של סיגריות ואתה, המעשן, נושא בנטל.

מס קניה על דלק

המדינה הטילה מס קנייה קצוב (כלומר, נקוב בשקלים ולא כאחוז יחסי מהסכום המשולם) על כל מוצרי הדלק שהם: בנזין, סולר נפט, גז פחם ומזוט. מס הקניה על מוצרי דלק ביצור מקומי נקרא גם מס בלו. בפועל, המס המוטל על בנזין הוא קרוב למחצית מהמחיר הנקוב לצרכן. לעומת זאת, המס המוטל על סולר ונפט נמוך יותר ועומד על כשישית מהמחיר לצרכן, והבלו על גז, פחם ומזוט עומד על 3% בלבד.

המס הגבוה שאתה משלם על בנזין נועד, בין השאר, לגרום לך להפנים מהן ההשפעות השליליות שיש לפליטות המזהמים בבנזין. לעומת זאת, מס הקניה שתאלץ לשלם על סולר עדיין נמוך מאוד בהשוואה – למרות שנזקי הסולר כמעט זהים לנזקי הבנזין. הסיבה לכך היא, כי התחבורה הציבורית עושה שימוש בעיקר בסולר, ועל מנת להקטין את הצפיפות בכבישים, המדינה מעודדת את התחבורה הציבורית.

מס קניה על חלקי חילוף לרכב

על חלקי חילוף לרכב שלך תשלם מס אחיד בשיעור 12%, כאשר במידה ואתה קונה מצבר יהיה עליך לשלם מס בגובה 25%. לעומת זאת, אם אתה קונה אביזרים שנועדו לבטיחות הנוסעים במכונית – כגון כריות אויר, מושב בטיחות לילדים, פנסים, מערכות אלקטרוניות מונעות תאונות כגון מערכות ABS וכדומה, תהנה מפטור בתשלום מס קניה.

מס קניה על מוצרי אלקטרוניקה, חשמל ותקשורת

אם אתה רוכש טלפון נייד או מוצרי אלקטרוניקה בידורית לבית, כגון מכשיר DVD, מערכת קולנוע ביתי, או טלוויזיה – תשלם מס בגובה 15% על כל אחד מהם. על מזגנים וסוללות תצטרך לשלם מס קניה בשיעור של 10%. על מוצרי חשמל "לבנים", כגון מקרר, מייבש ומדיח תשלם מס בשיעור 5%.

לעומת זאת, אם אתה בדרכך לחו"ל תעבור ודאי בדיוטי פרי, שם תוכל לרכוש מוצרים פטורים ממכס ומס קניה – כגון סיגריות, משקאות אלכוהוליים, מכשירי חשמל ועוד.

 

למה אנחנו?

 • 100% מקצועיות
  כל היועצים שלנו הם רואי חשבון או יועצי מס מוסמכים
 • תהליך פשוט
  אנו נטפל לך בכל הבירוקרטיה מול הרשויות
 • כסף על הרצפה
  33,004,689 זה סכום ההחזרים שהצלחנו להחזיר בשנה האחרונה

לקבלת הצעה להחזר מס

לקוחותינו מספרים

 • יואב אורגד 15.6.2016
  "אני עובד בשתי עבודות ובאמצעות המידע באתר גיליתי שאני משלם מס מיותר. ישר פניתי לרשות המסים בעיר שלי. המידע נבדק ונמצא שאני צודק. קיבלתי החזר על סך כ-35,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • אריאלה גרינברג 16.2.2016
  "אני עצמאית ולא עבדתי תקופה ארוכה, ובכל זאת מס הכנסה דרש את המוקדמות החודשיות. בעקבות מאמר שקראתי באתר הצלחתי להפחית במוקדמות ואפילו לקבל החזר מס שלילי!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • ניר לוינשטיין 20.6.2014
  "קניתי דירה ראשונה ושילמתי המון מס. באתר מצאתי מידע בדוק שהראה לי כי יש פרצות שאני יכול להשתמש בהן. בקיצור, קיבלתי החזר מס של קרוב ל-50,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל