חישוב מס לעצמאים – הכל מבוסס על אמון

עצמאי מחזיק את קלסר המיסים שלו

חישוב מס לעצמאים

אם אתם עצמאים, תוכלו להרוויח בתקופה מסוימת יותר מהרגיל, ולהיפך, אולם בכל מקרה יש לדווח למס הכנסה על הכנסותיכם. איך זה עובד? אתם פשוט מדווחים על ההכנסה בדו"ח השנתי שלכם. למעשה, עם פתיחת העסק שלכם תקבלו ממס הכנסה פנקס מקדמות מס, אשר באמצעותו עליכם לשלם את שיעור המס שפקיד השומה קבע שעליכם לשלם (בהתבסס על הערכה של ההכנסות שיהיו לכם). דרך נוספת לשלם את המס שאתם חייבים היא באמצעות ניכוי מס במקור המנוכה מהחשבוניות שאתם מוציאים ללקוחות. למעשה, ניכוי מס במקור הנו מקדמת מס, שמטרתה לצמצם את אחוז ההשתמטות מחובת הדיווח והתשלום למס הכנסה. חישוב שיעור המס שעליכם לנכות במקור, או במסגרת מקדמות מס, נקבע מתוך שני פרמטרים עיקריים:

  • פרמטרים סקטוריאליים – למס הכנסה יש כבר ניסיון עם בתי עסק רבים שדומים לזה שלכם. אם פתחתם חנות בגדים בקניון, אתם משתייכים מבחינת מס הכנסה לסקטור מסויים שיש לו הכנסות בגובה שאפשר לנחש מראש. לפיכך, מקדמות המס או שיעור ניכוי המס במקור יבטאו את ההכנסה שפקיד השומה סבור שהעסק שלכם יקבל בשנה הראשונה. לאחר שכבר למדו להכיר אתכם, רשויות המס יוכלו לקבוע שיעור מס שתואם פחות או יותר את הכנסתכם המשוערת.
  • מדד האמון – אם רק עכשיו פתחתם עסק ומס הכנסה לא מכיר אתכם, מידת האמון בכם עדיין נמצאת תחת בחינה. פקיד השומה יעדיף לקחת מקדם ביטחון ולדרוש מכם מס גבוה יותר במקדמות המס או בניכוי במקור, רק על מנת למנוע מצב שבו תתחמקו מתשלום. ככל שתצברו יותר וותק ויחסים טובים עם רשויות המס – כך ילכו לקראתכם.

בתום שנת העסקים עליכם, כאמור, להגיש דו"ח הכנסות למס הכנסה. בהתאם לדו"ח יקבע האם שילמתם יותר מדי מס (אז תהיו זכאים להחזר), או פחות מדי מס (אז תידרשו להשלים את החסר). לאחר תקופה מסויימת תוכלו לבקש גם פטור ממקדמות מס או מניכוי מס במקור.

קראו גם על מס חברות ובדקו היכן סניף מס הכנסה הקרוב אליכם