ביטול חוק מעמ אפס – מה עושים עכשיו?

שטר כסף עובר מיד ליד

בחודשים האחרונים דובר הרבה על חוק מע"מ 0, אשר היווה במובן מסוים את עיקר גאוותו של משרד האוצר ובראשו השר יאיר לפיד. מדובר על ביטול מס ערך מוסף על רכישת דירה ראשונה מקבלן, עם קריטריונים שונים לצורך זכאות, אשר זכה כבר לשבחים לצד גינויים והסתייגויות. משפוטר השר לפיד מהממשלה, ניכר כי הממשלה הולכת לקראת בחירות, מה שעלול לקבור את אישור החוק במעמקי הניירת הפוליטית, ואף להעלות את מחירי הדירות (פעולה הפוכה מזו שלה התכוונו באוצר, לכאורה, בעצם היוזמה לחקיקת חוק זה). אז מה זה אומר בעצם קניית דירה במע"מ 0, ואם החוק אכן יבוטל – האם זה אומר שכדאי לקנות כעת דירה? ישבנו והתייעצנו עם מומחים, בהם גם יועץ משכנתאות בכיר ולהן התשובות

מע"מ 0 – תנאי ההטבה וההגבלות

 חוק מע"מ 0 נועד לאפשר רכישה של דירה ראשונה מקבלן ללא מס ערך מוסף, שעלה בחודש מאי באחוז ועומד כעת על 18 אחוזים. לא כל אחד עומד זכאי להטבה זו, אלא רק מי שעומד בקריטריונים, ובכללם:
 • פרטי הרוכש: תושב ישראל שהוא הורה לילד/ אדם אשר מלאו לו 35 שנים (או בת זוגו) גם אם אין לו ילדים/ יש לו קצבת נכות.
 • מעבר לכך, על רוכש הדירה להיות ללא בעלות של דירה נוספת, ובכל אופן לא רכש דירה משנת 1995.
 • כמו-כן, על שטחה של הדירה לעמוד על 60-140 מ"ר ולהימצא בבניין בן שתי קומות או יותר.

שווי הדירה אשר ניתן עליה מע"מ 0 משתנה בהתאם לשירות צבאי, כך שאדם אשר שירת בצבא או עבר שירות לאומי זכאי להטבה ברכישה של דירה בשווי של עד 1,600,000 ₪, ואילו מי שלא שירת בצבא או בשירות לאומי זכאי להטבה ברכישת דירה בגובה של עד 600,000 ₪ בלבד.

מע"מ 0 – האם זה אידיאלי?

על כך ועל סעיפים נוספים הועברה ביקורת מצד יריבים פוליטיים מחד וכלכלנים בכירים מאידך. חלק מהביקורת הופנתה כנגד השווי של הדירות אשר מיועדות להטבה, ואשר ממוקמות לרוב בפריפריה. דירות אשר מיקומן בתל אביב או גבעתיים, רמת גן או הרצליה וכדומה, לא עומדות בקריטריונים מפני שמחירן גבוה מהמחיר אשר מיועד להטבה. מעבר לכך, רבים טוענים כי את ההטבה ינצלו הקבלנים ולא הרוכשים, מאחר וחלק מהקבלנים כנראה יעלו את מחיר הדירות בעקבות כניסתו לתוקף של חוק מע"מ 0. מפאת כך, נוספו הגבלות נוספות לחוק, המחייבות את הקבלנים למכור את הדירות במחיר הנקוב בחוק מע"מ 0 או במחיר השמאי הקבוע לפי מ"ר בהתאם לכל אזור בארץ. למרות זאת, ישנם קבלנים אשר ימצאו את הדרך להעלות את מחיר הדירה לפני כניסת החוק לתוקף או אפילו לאחריו.

מעבר לכך, לא רק מי שאין ברשותו דירה זכאי להטבה אלא גם כאלה אשר רשומים בקבוצת רכישה לדירה או מגרש, מי שניגש למכרז לרכישת מגרש וטרם בנה עליו, מי שקנה קרקע להשקעה וממתין למועד ההפשרה, וגם בעל נכס מניב שאינו דירה למגורים. מאחר וגם הם עומדים בקריטריונים לזכאות הטבת מע"מ 0, הביקוש לדירה ראשונה גובר וזוגות צעירים או אנשים חסרי אמצעים-יחסית נדחקים הצידה.

האם למהר לרכוש דירה כעת כשחוק מעמ אפס בוטל?

הביקורת על חוק מע"מ 0 הגיעה גם מבית, לאחר שראש אגף הכלכלה במשרד האוצר התפטר בעקבות מחאה על החוק, אולם נראה כי ראש הממשלה לא מוצא את החוק – ראש מעייניו הפוליטיים של שר האוצר לפיד – אטרקטיבי יותר. מדובר על מחלוקות פוליטיות אך גם מהותיות, ובעקבות כך החוק נתקע באמצע הדרך ולא אושר. לאחר שרה"מ דרש מלפיד, בין היתר, לבטל את ניסיון העברת החוק, וזה האחרון סירב, פוטר לפיד מהממשלה – מה שמריח כמו בחירות קרבות. עם הבחירות הבאות, שנתיים בלבד לאחר הבחירות הקודמות, ייתכנו גזרות נוספות בהתאם לשינויים אינפלציוניים והיחלשות השקל על-מנת להקטין את הגירעון. בין היתר צפויה העלאת מיסים עקיפים, אך גם הקפאה של הרפורמות אשר תוכננו במשרד האוצר, ובכללן גם מע"מ 0. מאחר וחוק מע"מ 0 יבוטל ככל הנראה, צפויות לעלות גם מחירי הדירות. האנשים שהמתינו בצד כדי שהחוק יעבור על-מנת לרכוש דירה ראשונה לפי מע"מ 0 אחוזים. בהתאם לכך, יוצף הביקוש לדירות ומחיר הנדל"ן צפוי לעלות. לכן, כדאי למהר ולרכוש דירה ראשונה מקבלן, אם אכן תכננתם כמובן לרכוש אחת כזו, לפני שנלך לבחירות והמחירים יעלו.

 האם יש סיכוי שחוק מעמ אפס יחזור לאחר בחירות 2015?

אמנם בפוליטיקה הכל יכול לקרות, אך מאחר והביקורת על החוק הייתה כל כך גדולה, יש סיכוי גדול שגם אם יאיר לפיד יהיה חלק מהקואליציה, אפילו שר אוצר שוב, יהיה קשה להעביר את החוק הזה. לכן מומחים רבים ממליצים לא לחכות עם קניית הדירה, בהנחה שכל שאר הנתונים מאפשרים לכם לקנות כזו. אם אתם אכן מעוניינים בדירה, ראו איזו משכנתא תוכלו לקבל.

 

למה אנחנו?

 • 100% מקצועיות
  כל היועצים שלנו הם רואי חשבון או יועצי מס מוסמכים
 • תהליך פשוט
  אנו נטפל לך בכל הבירוקרטיה מול הרשויות
 • כסף על הרצפה
  33,004,689 זה סכום ההחזרים שהצלחנו להחזיר בשנה האחרונה

לקבלת הצעה להחזר מס

לקוחותינו מספרים

 • יואב אורגד 15.6.2016
  "אני עובד בשתי עבודות ובאמצעות המידע באתר גיליתי שאני משלם מס מיותר. ישר פניתי לרשות המסים בעיר שלי. המידע נבדק ונמצא שאני צודק. קיבלתי החזר על סך כ-35,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • אריאלה גרינברג 16.2.2016
  "אני עצמאית ולא עבדתי תקופה ארוכה, ובכל זאת מס הכנסה דרש את המוקדמות החודשיות. בעקבות מאמר שקראתי באתר הצלחתי להפחית במוקדמות ואפילו לקבל החזר מס שלילי!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • ניר לוינשטיין 20.6.2014
  "קניתי דירה ראשונה ושילמתי המון מס. באתר מצאתי מידע בדוק שהראה לי כי יש פרצות שאני יכול להשתמש בהן. בקיצור, קיבלתי החזר מס של קרוב ל-50,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל