נקודות זיכוי – כי מגיע לכם הקלות מס

אדם בודק במחשב לכמה נקודות זיכוי במס הכנסה הוא זכאי

מהן נקודות זיכוי מס הכנסה

זיכוי על מס, יש דבר כזה? בהחלט כן. מס הכנסה מקנה לכל אזרח משלם מס את הזכות לקבל הנחות והקלות במס. הוא עושה זאת בדרך פשוטה הקרויה "נקודות זיכוי". נקודות זיכוי הן הפחתה מגובה המס שמטרתה להקל עליך בתשלום המס. נקודות הזיכוי יוענקו לך בהתאם למאפיינים אישיים המצדיקים, לדעת המדינה, הקטנה של חבות המס שלך. כלומר אם אתה אמור לשלם מס בגובה של אלף ש"ח אבל אתה היית זכאי לנקודת זיכוי, תשלם רק 782 ש"ח מס ותרוויח חזרה 218 ש"ח. שווה לבדוק את העניין בהזדמנות…

הרי אתה ודאי "מרגיש בכיס" כיצד בכל חודש מקוזז ממשכורתך אחוז יחסי של מס הכנסה המשולם לרשויות המס בישראל. מי לא מרגיש? המס שאתה משלם נקבע על פי מדרגות מס הכנסה הקובעות את אחוז המס המידתי ביחס למשכורת שלך. נקודות הזיכוי המתווספות לחישוב מס ההכנסה קובעות את אחוז המס הסופי שתצטרך לשלם. נכון להיום שווי נקודת זיכוי אחת עומד על 218 שקלים, כשהשווי מתעדכן מעת לעת על פי גובה מדד יוקר המחיה (קודם לכן נקודת זיכוי הייתה שווה רק 197 למשל).

ניקח לדוגמה אדם שמקבל משכורת ברוטו בסך 5,000  ש"ח. ולזכותו 3 וחצי נקודות זיכוי. במקום שינכו ממשכורתו 500 ש"ח הוא כלל לא ישלם מס מאחר והוא אמור לקבל 218 ש"ח כפול 3.5 נקודות, כלומר  763 ש"ח עבור נקודות הזיכוי שלו. מאחר ולא ניתן לקבל החזר מס שלילי בשלב זה עבור נקודות זיכוי, אדם זה פשוט לא ישלם מס הכנסה כלל.

מי זכאי לקבל נקודות זיכוי ממס הכנסה

רשויות המס הגדירו בפקודת מס הכנסה  אילו אוכלוסיות תהיינה זכאיות להקלות מס ובאילו תנאים, כפי שיפורט להלן:

נקודות זיכוי לתושב ישראלי:

אם אתה תושב ישראל המדינה מעניקה לך 2.25 נקודות זיכוי רק מעצם תושבותך. זו הדרך של המדינה לתת הטבה, ולו הקטנה, לאזרחיה. סביר להניח שאתה מקבל נקודות אלו, גם אם לא שמת לב לכך.

נקודות זיכוי עבור ילדים:

מס הכנסה מעניק לך נקודת זיכוי אחת על כל אחד מילדיך. בנוסף, במידה ונולד לך תינוק במהלך שנת המס, תוענק לך חצי נקודת זיכוי. גם על כל אחד מילדיך המגיע לגיל 18 בשנת המס תקבל חצי נקודת זיכוי. חשוב לציין, כי במידה ואתה נשוי – האישה תקבל את נקודות הזיכוי המגיעות עבור ילדים, כלומר הזכות הזו שמורה רק לאחד מבני הזוג ולא תיהנו ממנה במקביל. קרא בהמשך, במקרה של הורה גרוש. בעקבות המאבק הציבורי על הכרה בהוצאות אישה עובדת ("חוק המטפלות") אושר ב-2007 תיקון לחוק, ולפיו החל משנת 2012 ינתנו להורה 2 נקודות זיכוי עבור כל ילד בגילאים שנה- חמש.

נקודות זיכוי עבור בן משפחה נטול יכולת:

אם יש לך ילד הסובל משיתוק, עיוורון או ילד הסובל מפיגור – תהיה זכאי ל-2 נקודות זיכוי. עם זאת, לא תהיה זכאי להקלות במס אם הכנסה השנתית שלך גבוהה מ-140,000 ש"ח, או אם אתה נשוי וההכנסה השנתית המשותפת ולאישתך ולך עולה על 224,000 ש"ח.

נקודות זיכוי למשלמי מזונות:

אם אתה גרוש ומשלם מזונות לגרושתך או לילדיך, מס הכנסה יעניק לך נקודת זכות אחת. כך גם אם אתה מכלכל ילדים שנולדו לך מחוץ לנישואין.

נקודות זיכוי במקרה של אבטלה:

החל משנת 2005 מס הכנסה אינו מעניק נקודות זיכוי במקרה שבן הזוג מובטל. עם זאת, במקרה שאחד מבני הזוג בגיל פנסיה (67 לגבר ו-62 לאישה) אתה זכאי לקבל נקודת זיכוי אחת. קרא בנוסף על זכאות לדמי אבטלה

נקודות זיכוי עבור אם או אב חד הוריים:

אם אתה הורה חד הורי המגדל לבד את ילדיו, מס הכנסה מעניק לך הטבה בשווי נקודת זיכוי אחת.

נקודות זיכוי עבור חיילים משוחררים:

אם אתה חייל משוחרר ששירת 23 חודשים תהיה זכאי ל-2 נקודות זיכוי (אשר שוויין כאמור לעיל, עומד על 436 ש"ח, נכון לינואר 2014). אם אתה חייל משוחרר ששירת פחות מ-23 חודשים תהיה זכאי לנקודת זיכוי אחת (אשר שוויה 218 ש"ח נכון לינואר 2104). עם זאת, אם שוחררת על בסיס רפואי תהיה זכאי ל-2 נקודות זיכוי. תקופת השירות הנחשבת לצורך זכאות עבור חיילות משוחררות עומדת על 22 חודשים.
קרא עוד על הטבות לחיילים משוחררים: הקרן להכוונת חיילים משוחררים

נקודות זיכוי לסטודנטים ולמי שסיימו לימודים אקדמאים:

מי שסיים את לימודיו החל מ-2007 יהיה זכאי לנקודת זיכוי אחת בשנה העוקבת לאחר סיום לימודיו. אם סיימת את לימודיך לפני 2007 תהיה זכאי לחצי נקודת זיכוי בשנת המס העוקבת. לאחר סיום לימודיך תוכל לקבל את נקודות הזיכוי המגיעות לך עד 3 שנים החל מהשנה העוקבת. בזמן הלימודים, לא זכאים סטודנטים לנקודות זיכוי, אלא אם הם כבר סיימו תואר קודם, וכעת לומדים תואר נוסף.

נקודות זיכוי לעולים חדשים:

אם אתה עולה חדש תהיה זכאי לנקודות זיכוי למשך 3 שנים וחצי מהיום בו עלית ארצה, על פי הפרמטרים הבאים: – ב-18 החודשים הראשונים לעלייתך תהיה זכאי ל-0.25 נקודות זיכוי בחודש. – במשך 12 החודשים שלאחר מכן, תהיה זכאי ל-1/6 נקודת זיכוי בחודש. – במשך 12 החודשים לאחר שתי התקופות הראשונות תהיה זכאי ל-1/12 נקודת זיכוי בחודש. עם זאת, כעולה חדש תהיה רשאי להקפיא את זכאותך לנקודות הזיכוי המגיעות לך במקרים הבאים: אם אתה מתגייס לצה"ל, יוצא ללימודים אקדמיים או במידה ואתה עוזב את הארץ לתקופה שבין חצי שנה לשלוש שנים.

נקודות זיכוי לנוער:

נוער בגילאים 16-18 זכאי לקבל ממס הכנסה נקודת זיכוי אחת. אם בן או בת הזוג שלך בני 16 עד 18 מגיעה לך נקודת זיכוי אחת.

נקודות זיכוי לתושבי איזורי פיתוח או ספר:

אם אתה מתגורר באיזור שהוגדר אזור פיתוח או בישובי ספר (ישוב הנמצא באיזור בעל סיכון בטחוני גבוה יותר משאר אזורי הארץ) לפחות שנה ויותר תהיה זכאי לקבל הטבות ממס הכנסה, בשיעורים שונים המשתנים מיישוב ליישוב. הישובים המוגדרים כאיזורי פיתוח או ישובי ספר מופיעים ברשימת הישובים המזכים של מס הכנסה.

שים לב: אם משכורתך נמוכה, לא בטוח שתוכל ליהנות מכל נקודות הזיכוי המגיעות לך ממס הכנסה. אם אתה מרוויח למשל, 4,000 ש"ח לחודש ונהנה מ-2.25 הנקודות הניתנות לתושב ישראל – המס שיחול עליך יעמוד על 0%, ולכן נקודות זיכוי נוספות תהיינה חסרות משמעות לגביך.

כיצד מבקשים נקודות זיכוי

כאשר אתה מתחיל לעבוד במקום עבודה חדש על המעסיק למלא טופס 101, בו נרשמים פרטיך האישיים וכל הנתונים שעשויים להעניק לך נקודות זיכוי במס ההכנסה. במידה וחל שינוי בנתוניך האישיים (אם למשל, נולד לך ילד נוסף בשנת המס), עליך לדווח למעסיקך על כך והוא יעדכן את נתוניך מול רשויות המס. מה קורה אם לא הצהרת על זכאותך או אם נסיבותיך השתנו במידה ולא סיפרת פרטים מסויימים למעסיקך, או במידה ומסיבה כלשהי לא קיבלת את מלוא נקודות הזיכוי והטבות המס שמגיעות לך, תוכל לפנות לרשויות המס ולבקש החזר מס. את ההחזר תוכל לבקש עד 6 שנים לאחור.

קרא עוד על החזרי מס לשכירים ובדוק לאילו מדרגות מס אתה משתייך וכמה מס תשלם לפיכך