מס חברות – שיעורי מס ודרכים לקבלת פטור ממס

אדם כותב את המילה מס על הלוח

מס חברות – נטל המס הכפול של חברות בישראל

רשויות המס בישראל לא עושות חיים קלים לחברות: בנוסף למס שחברות משלמות על חלוקת הרווחים של החברה בין מנהליה (דיבידנד) – רשויות המס מחייבות אותן לשלם גם מס חברות. כמו המס על דיבידנד, מס חברות מוטל גם הוא על הרווחים של החברה, ומבוסס על העקרון לפיו החברה היא ישות משפטית עצמאית שאינה דומה בהכרח לבעלי המניות שלה. מס החברות נכון להיום (2015) עומד על 26.5% והוא היה צפוי לרדת בשנים הבאות, אך בעקבות המחאה החברתית של שנת 2011 נעצרה הירידה (בפועל המס המצרפי בשנת 2013 גבוה בכשישה אחוזים מאשר התוכנית שעליה הוחלט שלוש שנים קודם):

 

 

 

 

 

שנת המס

 

 

 

 

 

מס חברות

 

 

 

 

 

מס על דיבידנד בידי בעל מניות מהותי

 

 

 

 

 

המס המצרפי: שיעור המס

 

 

 

כולל מס על הדיבידנד

 

 

 

2007

 

 

29%

 

25%

 

46.75%

 

2008

 

27%

 

25%

 

45.25%

 

2009

 

26%

 

25%

 

44.50%

2010 25% 25% 43.75%
 

2011

 

24%

 

25%

 

43.00%

 

2012

 

25%

 

30%

 

47.50%

 

2013

 

 

25%

 

 

30%

 

47.50%

 

 

כמו כן: ב-2014 וב-2015 המס על דיבידנד בידי בעל מניות מהותי נותר 30%, אולם מס החברות עלה ל-26.5% והמס המצרפי עלה ל-48.55%.

בפועל, אם אתה וחברי הנהלת החברה מתוגמלים על עבודתכם בחברה ומקבלים דיבידנד שממנו מנוכה מס – גם החברה שאתם עומדים בראשה משלמת מס על הרווחים שלה. מכאן, שהחברה שלך נושאת בנטל מס כפול.

למרות שחישוב המס הוא שנתי – מס חברות משולם מדי חודש כמקדמות מס

מס חברות משולם לרשויות המס כמקדמות מס, כלומר – מדי חודש על החברה להעביר סכום יחסי מהכנסותיה כפי שקבעו לה רשויות המס. מאחר וחישוב המס של החברה הוא שנתי, בתום השנה מחושב אחוז המס האמיתי שהחברה צריכה הייתה לשלם. במקרה והחברה שילמה מס נמוך יותר ממדרגת המס שנקבעה לה היא מוסיפה סכום נוסף למס ששילמה, ובמידה ושילמה יותר- היא מקבלת זיכוי מס.

מי פטור ממס חברות

קיימות מספר סוגי חברות שרשאיות לדרוש שהמס שעליהן לשלם יחושב כאילו חולקה הכנסתן בין הבעלים, כלומר על ההכנסות הנוספות של הבעלים בהתאם לשיעורי המס החלים עליהם:

 • חברת בית – חברה שנמצאת בבעלותם של לא יותר מחמישה אנשים, והיא לא חברה בת של חברה גדולה יותר, כשכל הרכוש שברשותה מסתכם בבניינים בלבד
 • חברה משפחתית – חברה שכל מנהליה הם בני משפחה אחת
 • אגודה שיתופית – חברה בעלת אופי חקלאי כגון קיבוץ, מושב, התיישבות חקלאית וכדומה

זכאות להנחה והטבות בתשלום מס חברות עבור חברה מוטבת

מדינת ישראל חוקקה את החוק לעידוד השקעות הון, שנועד למשוך הון לישראל ולעודד יוזמות כלכליות. החוק מעגן מתן הטבות שונות, בעיקר לענפי התעשייה והתיירות ומעניק, בין השאר, הקלות במסים לחברות המכונות "מפעל מוטב" (כפי שיוסבר בהמשך). חברה מוטבת זכאית להטבות מס למשך תקופה מוגבלת כולל פטור או הקלה בשיעור מס חברות שעליה לשלם, או הקלות מס עבור דיבידנד שמשולם למנהלי החברה.

"מפעל מוטב" שזכאי להקלות מס הוא מפעל תעשייתי שעוסק בעיקר בפעילות יצור (כולל מוצרי תוכנה ופיתוח), או במחקר ופיתוח תעשייתי. קיימים פרמטרים ותנאים רבים עבור חברות המוגדרות "מוטבות" הנוגעים להקלות במס חברות. בין השאר, קיימים תנאים מגבילים הנוגעים למחזור המכירות השנתי של החברה, או תנאים הנוגעים למיקומה של החברה ועוד. יצרנית השבבים אינטל, למשל, הקימה את מפעל השבבים בקריית גת וזכתה להכרה כמפעל מוטב – מאחר והקימה את המפעל באיזור שהוכר כאיזור פיתוח.

השיקול הכלכלי: לפני שמקימים חברה כדאי לבדוק את אחוזי המס במדינות השונות

מס החברות המוטל בישראל דומה לאחוזי מס החברות המוטלים במדינות שונות בעולם, כולל באירופה. עם זאת, חברות בינלאומיות רבות שרוצות להקים מרכזים במדינות אחרות, בוחנות את מדיניות המס במדינה בה הם מעוניינים על מנת שההשקעה שלהם תהיה המשתלמת ביותר. משום כך מדינות רבות מנסות לשפר את מדיניות המס שלהן ולמשוך משקיעים פוטנציאלים.

על מנת להמנע מתשלום מס חברות רבות "בורחות" למקלטי מס

במקרים רבים אחרים חברות רבות בוחרות להקים מרכזים נוספים ב-"מקלטי מס" (Tax Haven) ומקימים חברות המכונות "אוף-שור" (Offshore). מקלטי מס הן מדינות שבהן לא נגבים מיסים, או ששיעורי המס שבהן נמוכים ביחס למדינות אחרות. קיימות מספר מדינות שהחליטו לשמש כמקלטי מס, על מנת למשוך אליהן משקיעים והון, כמו למשל לוקסמבורג, קפריסין, איי מאן, אנדורה, ליכטנשטיין ועוד.
טיפ: עצמאים רבים חוששים להרחיב את העסק ולהפוך אותו לחברה בע"מ. אחת הסיבות הנפוצות להתלבטות זו נובעת מחישוב אחוזי המס שהעצמאי משלם, מול אחוז המס שהחברה משלמת למס הכנסה. במקרה כזה חשוב לשקול את היתרונות מול החסרונות ולערוך חישוב מס מדוייק. מומלץ שבמקרה כזה תתייעץ עם רואה חשבון או יועץ מס מומחה, שיעזרו לך לקבל החלטה שתהיה נכונה עבורך.

במידה ובחרת להשאיר את חברתכם בארץ אנו ממליצים לכם לקרוא על מיסוי רווחי הון

למה אנחנו?

 • 100% מקצועיות
  כל היועצים שלנו הם רואי חשבון או יועצי מס מוסמכים
 • תהליך פשוט
  אנו נטפל לך בכל הבירוקרטיה מול הרשויות
 • כסף על הרצפה
  33,004,689 זה סכום ההחזרים שהצלחנו להחזיר בשנה האחרונה

לקבלת הצעה להחזר מס

לקוחותינו מספרים

 • יואב אורגד 15.6.2016
  "אני עובד בשתי עבודות ובאמצעות המידע באתר גיליתי שאני משלם מס מיותר. ישר פניתי לרשות המסים בעיר שלי. המידע נבדק ונמצא שאני צודק. קיבלתי החזר על סך כ-35,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • אריאלה גרינברג 16.2.2016
  "אני עצמאית ולא עבדתי תקופה ארוכה, ובכל זאת מס הכנסה דרש את המוקדמות החודשיות. בעקבות מאמר שקראתי באתר הצלחתי להפחית במוקדמות ואפילו לקבל החזר מס שלילי!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • ניר לוינשטיין 20.6.2014
  "קניתי דירה ראשונה ושילמתי המון מס. באתר מצאתי מידע בדוק שהראה לי כי יש פרצות שאני יכול להשתמש בהן. בקיצור, קיבלתי החזר מס של קרוב ל-50,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל