האם גם אתה שילמת מס גבוה מדי השנה? כך תקבל את הכסף בחזרה

טפסי החזר מס

מהו החזר מס

כל אחד מאיתנו חייב במס על הכנסותיו, את זה אתם יודעים. לעיתים, מסיבות שונות, מס הכנסה גובה מאיתנו מס גבוה יותר מכפי שהיה עלינו לשלם. הסיבות לכך עשויות להיות מגוונות – משגיאה בדיווח ל מס הכנסה ועד לשינוי נסיבות במהלך שנת המס. לצערנו, מס ההכנסה לא רודף אחר אזרחים משלמי מס להם הוא חייב החזר, ומפציר בהם לקחת כסף – אי לכך, אין מנוס: האחריות על הבדיקה האם אתה זכאי להחזר, כמו גם האחריות לדרוש החזר מוטלים עליך, האזרח.

האם מגיע לך החזר מס

מס הכנסה מחושב ברמה שנתית, כלומר אם הרווחת בחודש ינואר 120 אלף שקלים ובחודשים פברואר עד דצמבר לא הרווחת אגורה, מבחינת מס הכנסה הדבר זהה למצב בו היית מקבל בכל חודש בשנה מינואר ועד דצמבר 10,000 ש"ח (כלומר גם כן 120 אלף ש"ח בחישוב שנתי). המצב הזה מזמין טעויות, שכן מס הכנסה לוקח ממך בחודש ינואר מס, מתוך ציפיה שתרוויח סכום דומה במשך כל השנה, ואם המשכורת שלך תקטן למשל ייתכן מאוד ומגיע לך החזר מס. רבים אינם יודעים אבל אם הם פוטרו, עזבו עבודה, התחילו ללמוד וכדומה, הם זכאים פעמים רבות להחזרי מס.

מתי בדרך כלל מס הכנסה ימצא אותך זכאי להחזר:

מס הכנסה ימצא אותך זכאי להחזר מס בדרך כלל במקרים בהם נסיבות הכנסותיך או חייך השתנו במהלך שנת המס, או במידה ויש נסיבות מסויימות בחייך המקנות לך זכאות להחזר מס. להלן חלק מהנסיבות שמשמעותן עשויה להיות קבלת החזר מס:
  • אם פוטרת או יצאת לגמלאות במהלך שנת המס
  • במידה ואתה או בן משפחתך סובל ממוגבלות רפואית כלשהי, כגון נכות, חרשות וכדומה
  • במידה והפקדת סכומי כסף בקופות גמל או עבור ביטוח חיים (עבורך או עבור בני משפחתך)
  • במידה ולא עבדת בחלק מהשנה מסיבות שונות – אבטלה, חופשה ללא תשלום (חל"ת), מחלה וכדומה
  • במידה ולא הצהרת בפני המעביד שלך על מלוא הזיכויים המגיעים לך – למשל, גבר המשלם מזונות נהנה מנקודות זיכוי מס. במידה ולא הצהרת בפני המעסיק כי אתה משלם מזונות זכותך לבקש החזר מס ממס ההכנסה
  • במידה והצהרת על כל הניכויים והזיכויים המגיעים לך והמעסיק מסיבות שונות לא יישם את מתן ההנחות במס
  • במידה ועברת לעבודה אחרת בשכר או תנאים פחותים מעבודתך הקודמת
  • במידה ואתה מוגדר כמשפחה חד הורית, או שמצבך המשפחתי השתנה עקב גירושין או, חלילה, מוות
  • במידה ויש לך הכנסות ממספר מקורות במקביל
  • במידה ואתה סטודנט או אחרי לימודים אקדמאים

כיצד יחושב החזר המס שמגיע לך

החזר המס שעשוי להגיע לך מורכב מסכומים שכבר נוכו בעבר, ובראייה לאחור, לא היה צריך לנכות. אופן החישוב מבוסס על הסתכלות על סך כל הסכומים שנוכו במהלך שנה אחת, כאשר לאחר תום שנה זו, ניתן לבקש החזר. באפשרותך לבקש החזר מס עד 6 שנים לאחור, ובמידה ומגיע לך החזר מס, הוא יוחזר לך בתוספת הצמדה וריבית כחוק. יועץ מס יוכל לסייע לך מראש להעריך את הסכום שאתה צפוי לקבל.

כיצד מבקשים החזר מס?

כל אחד יכול לפנות לפקיד השומה מס הכנסה ולבקש החזר. לשם כך, עליך למלא את טופס 135 ולצרף אליו אסמכתאות הנוגעות לתקופה עליה מבוקש ההחזר.