שכיר? סיכוי גבוה שמגיע לך החזר מס

פתק שכתוב עליו החזר מס

מהו החזר מס לשכירים?

ישנם שני מיליון שכירים במשק שעומלים קשה על מנת להרוויח את לחמם, אז אם קיים סכום מסוים שיכול להתווסף לחשבון לא מומלץ להפנות לו עורף. מתוך המיליונים ישנם עשרות אלפי שכירים שמקבלים מידי שנה החזרי מס שיכולים להגיע לעשרות אלפי שקלים ואף יותר. אולי גם אתם זכאים? ניתן לבדוק כאן אם אתם זכאים להחזר מס ומה התנאים לשם כך. יש לציין כי בניגוד לעוסק מורשה או חברה בע"מ, שכירים אינם חייבים להגיש דוחות כלשהם למס הכנסה, ובעוד שחברות משלמות מס בסוף כל שנת מס, שכירים משלמים מס המנוכה מידי חודש מתלוש המשכורת. המעסיק הינו מי שמחויב להעביר דוחות הנוגעים להכנסות שלכם, כשבמרבית המקרים המס שהמעביד מנכה מתלוש המשכורת אינו מחושב במדויק. פערי מס נוצרים במקרים מסוימים והופכים אתכם לזכאים להחזר מס הכנסה. 

אם כך, כיצד תדע אם קיימים פערי מס במשכורת שלך?

על מנת לבחון האם קיימים פערי מס במשכורת שלך יתכן ויהיה עליך לפנות למומחה, אולם ביכולתך לבדוק האם אתה עשוי להיות זכאי להחזר מס אם תבחן את הקריטריונים הבאים:

  • האם במהלך שנת המס חל שינוי בשכרך בעקבות קיצוץ שכר, או לחלופין האם שינית מקום עבודה: במידה והתשובה חיובית, פרמטרים אלו עשויים להשפיע על מדרגת המס שלך כך שסביר יהיה להניח שאתה זכאי לקבל החזרי מס לשכירים.
  • האם עבדת רק בחלק משנת המס: חישוב מס הכנסה מבוצע על בסיס שנתי, לכן אם עבדת רק חלק מחודשי השנה סביר להניח, כי בחישוב המס במשכורת החודשית לא נלקחו בחשבון החודשים בהם לא עבדת, ולפיכך יתכן ואתה זכאי להחזר מס. אז אם היית בטיול בחו"ל, או השתחררת מהצבא, או שסתם היית בין עבודות למשך חודש וקצת, כנראה מגיעים לך החזרי מס ממס הכנסה!
  • בדוק את חישוב השכר השנתי שלך: יתכן, כי בחישוב של ממוצע השכר השנתי תקבל תוצאה נמוכה יותר מסכום המשכורת המחוייבת במס על פי חוק. במקרה זה, לא היה עליך לשלם מס כלל במהלך השנה ואתה ככל הנראה תמצא זכאי להחזר על מלוא המסים ששילמת. כך למשל אם בחודש ינואר הרווחת 10,000 ש"ח ובפברואר 1,000 ש"ח שילמת יותר מס מאשר לו היית מרוויח בשני החודשים 5,500 ש"ח (למרות שסה"כ בשני החודשים מגיעים לאותו הסכום). השורה התחתונה: שינויים משמעותיים בגובה ההכנסה מדי חודש עשויים להוביל לחישוב מוטעה של המס, שיגרום לזכאות להחזרי מס הכנסה.
  • האם אתה משלם מזונות: תשלום מזונות מזכה אותך בנקודות זיכוי במס הכנסה בהתאם לגובה המזונות שאתה משלם ומספר הילדים שאתה משלם עבורם. במידה ולא דיווחת למעסיק שלך כי אתה משלם מזונות, או במידה והמעסיק לא זיכה אותך על פי המגיע לך, תוכל לדרוש ממס הכנסה החזרי מס לשכירים.
  • האם חל שינוי במצבך המשפחתי במהלך שנת המס: במידה וחווית אובדן של בן זוג או במידה והתגרשת, או לחלופין, במידה ונולד לך ילד (כאשר במקרה זה אישה שכירה תצא לחופשת לידה המוכרת גם היא לצורך הקלות מס) – יתכן ותהיה זכאי להחזר מס.
  • האם מנוכה ממשכורתך סכום מסוים לטובת ביטוח חיים, ביטוח מנהלים, קרן פנסיה או קופת גמל: המדינה מתגמלת את השכירים המפקידים אחוז ממשכורתם לטובת קרנות פנסיה, ביטוח מנהלים וקופות גמל. לפיכך, במידה ולא קיבלת זיכוי בתלוש השכר שלך, עליך לפנות לקבלת החזר מס.
  • האם היו לך הוצאות על בית אבות או מוסד סיעודי אחר עבור בן משפחה קרוב: במידה והתשובה חיובית, גם במקרה זה מעניקה לך המדינה הקלות מס. במידה ולא קיבלת הקלות אלה, תוכל לפנות בבקשה להחזר מס.
  • האם אתה עובד במקום או מקומות עבודה נוספים: שכירים רבים עובדים במספר מקומות עבודה מסיבות שונות, בעיקר מתוך הצורך להגדיל את הכנסתם. במקרים רבים, סכום המס המשוקלל גבוה יותר מכפי שהיה על העובד לשלם במידה והיה עורך תיאום מס כהלכה. במידה ואכן שילמת מס מלא על מלוא המשכורות שלך, במקום מס יחסי על פי תיאום המס שערכת – תוכל להגיש בקשה להחזר מס.
  • האם אתה גר בישוב ספר: ישובי ספר הנם ישובים בהם קיימים סיכונים בטחונים גבוהים יותר מאשר בשאר חלקי הארץ, ובהם קיימות הקלות מס כחלק ממדיניות הקלות שהנהיגה המדינה. על כל עובד לדווח למעסיקו כי הוא מתגורר בישוב ספר. עם זאת, פעמים רבות העובד אינו מקבל את מלוא הזיכויים המגיעים לו מתוקף מקום מגוריו. במידה ואתה מתגורר בישוב ספר תהיה זכאי לקבל החזרי מס לשכירים, בתנאי שאתה מתגורר בישוב שנה לפחות. במידה ועברת מהישוב במהלך שנת המס עליך להוכיח כי התגוררת בישוב לפחות כשנה.
  • במידה וכושר העבודה שלך נפגע במהלך שנת המס, יתכן ותהיה זכאי להחזר מס: לשם כך יהיה עליך לצרף גם אישורים רפואיים. יש לציין כי הפגישה בכושר עבודתך לא צריכה להתקיים רק במקום העבודה, גם פגיעה בבית או תאונת דרכים, חלילה, עשויים להחשב כפגיעה בכושר העבודה במידה ומנעו ממך לעבוד חצי שנה ומעלה.

בדקת ואתה סבור כי מגיע לך החזר מס וכיצד לבקש החזר מס לשכיר?

אתה יכול לגשת למס הכנסה ולמלא את הטפסים בעצמך, אבל זו לא הדרך המומלצת למי שאינו מתמצא בחוק. מאחר וכאמור יש סיכון ששילמת פחות מדי מס (פחות, אבל קורה), כדאי לבדוק עם יועץ מס האם אתה זכאי או לא להחזרי מס הכנסה לשכירים. כיום, מרבית היועצים עובדים בשיטה של "תשלום לפי הצלחה", כלומר הם גובים ממך אחוז מסוים מהכסף שהם מצליחים להחזיר לך, ולכן גם חוסכים ממך את הניירת וההתרוצצות, וגם לא לוקחים ממך שקל, אם הם לא רואים כי יוכלו לתת לך החזרי מס לשכירים ממס הכנסה. הבדיקות כמעט תמיד ללא תשלום ולכן מומלץ לבקש בדיקה כזו ולגלות כמה תקבל ממס הכנסה.