ביטוח חו"ל – כל מה שצריך לדעת

מזוודה ארוזה לנסיעה לחו

טיפים חשובים לפני רכישת ביטוח חו"ל

טסים לחו"ל? שתהיה טיסה נעימה וחופשה מהנה, אבל הכי חשוב – בטוחה. אם בכל זאת נקלעתם לצרה כלשהי, כדאי שיהיה לכם ביטוח מתאים שיכסה הוצאות לא צפויות. ביטוח חו"ל אמנם מכסה אתכם בזמן שהייתכם בחו"ל, אבל לא בכל תנאי. אי לכך ובהתאם לזאת, לפני שאתם אורזים מזוודה (לבד), בדקו כאן כל מה שצריך לדעת על ביטוח חו"ל – מה הביטוח מכסה ומתי אין כיסוי, מי מציע ביטוח חו"ל בחינם, מה תנאי הביטוח ומה חשוב לבדוק היטב לפני העלייה למטוס.

אם אתם מתכננים נסיעה לחו"ל, קיימים מאות יעדים שאתם יכול לטוס אליהם – ומנגד, גם עולם הביטוח לא חוסך מכם היצע של ביטוחים לנסיעה שלכם לחו"ל. כל הביטוחים לחו"ל מציעים לכם הגנה וכיסוי כספי מפני קטסטרופה שעלולה לקרות לכם בזמן שהייתכם בחו"ל – החל מאובדן המטען, דחיית טיסה, שוד או גניבה – ועד, חלילה, תאונה או בעיה רפואית כלשהי. דווקא שהייה בארץ זרה, רחוק מהמשפחה ומהקרובים שלכם, ולעיתים בלי אפשרות לתקשר ממש עם האוכלוסייה המקומית (ניסיתם פעם לדבר אנגלית עם צרפתי?…) עלולה להפוך לטראומה לא קטנה בשעת צרה. לכן קיימים מספר סוגי ביטוח חו"ל שמציעים לכם הגנה, והמוצעים על ידי שלושה גורמים עיקריים: חברות הביטוח, קופות החולים וחברות כרטיסי האשראי.

מתי ביטוח חו"ל מכסה אתכם

ביטוח נסיעות לחו"ל נועד לכסות אתכם בשלושה מצבים עיקריים: ביטוח רפואי יכסה אתכם במקרה של תאונה או בעיה רפואית כלשהי, ביטוח טיסות יבטח אתכם במקרה של ביטול טיסה, דחייה, או במקרה בו נאלצתם לרכוש כרטיס טיסה חדש (למשל, אם דרכונכם נגנב ונאלצתם לחכות עד שינפיקו לכם חדש). מרכיב נוסף הוא ביטוח מטען, שנועד לכסות אתכם במקרה של אובדן המטען, גניבה, השחתה – הן לרכוש שהבאתם מהארץ והן למה שרכשתם בחו"ל.

מי מציע לכם ביטוח חו"ל ובאילו תנאים:

קיימות, כאמור, שלוש דרכים לרכוש ביטוח אם אתם נוסעים לחו"ל:

ביטוח לנוסעים לחו"ל במסגרת חברות כרטיסי האשראי

אם אתם מחזיקים כרטיס אשראי בינלאומי, חברת האשראי תבטח אתכם ללא תוספת תשלום בביטוח חו"ל. עם זאת, הביטוח יהיה תקף לפרק זמן מוגבל וקבוע מראש לכל נסיעה (על אף שתוכלו להאריך אותו תמורת תשלום). מעבר לכך, לפוליסה זו של ביטוח חו"ל יש מגבלות שונות שחשוב שתדעו מה הן. למעשה, כשאתם מקבלים את כרטיס האשראי שלכם יצורפו אליו תנאי הפוליסה שלכם, וחשוב שתקראו את התנאים על מנת שתדעו מתי אתם מכוסים ומתי לא, ובמידת הצורך תרכשו ביטוח משלים.

כל חברת אשראי מגדירה את תנאי הפוליסה שלה לביטוח חו"ל באופן שונה, והדבר נגזר גם מסוג הכרטיס שלכם (רגיל, זהב, פלטינום וכדומה). חשוב, כאמור, לבדוק לפני הנסיעה מה הפוליסה לא מכסה ומה הסייגים שלה, על מנת לא למצוא את עצמכם ללא כיסוי שחשבתם אולי שיש לך. כך למשל, הכיסוי הרפואי של ביטוח מסוג זה מוגבל לתקרה מסוימת עבור כל יום אישפוז, ותקרה מקסימאלית לתקופת אישפוז. אם אושפזתם בעלות גבוהה יותר – תצטרכו לשלם על כך. עם זאת, לפני נסיעתכם תוכלו גם להוסיף תנאים נוספים לפוליסה בתוספת תשלום.

רכישת ביטוח חו"ל באמצעות חברת ביטוח

חברות הביטוח מציעות לכם ביטוח נסיעות שיעלה לכם בין דולר ליום ועד לדולרים בודדים ביום. את ביטוח חו"ל אתם חייבים לרכוש לפני שאתם נוסעים לחו"ל, ולא לאחר נסיעתכם. בניגוד לביטוח חו"ל של חברות האשראי, הכיסוי של ביטוח זה לא מוגבל בזמן, ובאופן כללי, הוא יעניק לכם כיסוי רחב יותר ובתנאים טובים יותר. אין מה לעשות – הכסף שלכם קונה, וביטוח חינם (טוב ככל שיהיה) לא יהיה איכותי כמו ביטוח שנרכש בכסף. כך למשל, במרבית המקרים אין תקרה לסכום הפיצוי עבור אישפוז כפי שיש בביטוח של חברות האשראי, ורשימת האירועים המכוסים על ידי הביטוח תהיה רחבה יותר. גם במקרה זה תוכלו להרחיב את הפוליסה ולהוסיף לה משתנים נוספים, כגון כיסוי תאונות סקי (שלא מכוסה אוטומטית), חילוץ והטסה לישראל, כיסוי לנשים בהריון וכדומה. מומלץ תמיד לבדוק מול סוכן הביטוח מספר אלטרנטיבות או לדבר עם כמה חברות ביטוח שונות.

רכישת ביטוח חו"ל באמצעות קופות החולים

קופות החולים מציעות לכם לרכוש ביטוח נסיעות מטעמן בעלות דומה לזו של חברות הביטוח. גם במקרה זה יהיה עליכם לרכוש את הביטוח חו"ל לפני הנסיעה שלכם, והוא אינו מוגבל בזמן. חשוב לדעת כי בעוד שמכבי שרותי בריאות וקופת חולים לאומית מגבילות את עלות יום האשפוז במסגרת פוליסת ביטוח חו"ל, שרותי בריאות כללית אינה מטילה מגבלה כזו. עם זאת, בדומה לחברות האשראי, קופות החולים מגבילות אף הן את הפיצוי שישולם לכם במקרה של אישפוז לתקרה יומית ותקרה תקופתית.

מה לעשות לפני שקונים ביטוח חו"ל

לפני שאתם נוסעים, אספו מידע על פוליסות הביטוח חו"ל שקיימות בשוק, ובדקו האם ברשותכם פוליסות שכבר מכסות אתכם בנסיעה לחו"ל (ביטוח משלים של קופת החולים למשל, או כיסוי מטעם מקום העבודה או חברת כרטיסי האשראי שלכם). בנוסף, חשבו מה עשויים להיות הצרכים שלכם בנסיעה – אם אתם נוסעים לחופשה שכוללת גלישת גלים באוסטרליה, הצרכים שלכם יהיו מן הסתם שונים ממי שנוסע לחופשה שעיקרה שהיה בבית מלון בתורכיה.

בנוסף, היעד שאליו אתם נוסעים מהווה מרכיב חשוב בבחירת הביטוח חו"ל ותנאי הפוליסה שלכם – מדינות עולם שלישי, או מדינות בהן קיימים אסונות טבע תכופים (הר געש, רעידת אדמה וכדומה) מחייבות כיסוי שונה מאשר במדינות "רגועות" כמו הולנד או גרמניה למשל. במקרה אחר, מדינות בהן קיימת סכנה בריאותית (שפעת החזירים במקסיקו למשל) עלולות להיות מדינות שלא יהיו מכוסות על ידי ביטוח חו"ל. לכן, בדקו האם יש הגבלות שהביטוח הספציפי לא מכסה והאם יש איסורים שונים לנוסעים לחו"ל מטעם משרד החוץ. נושא נוסף שחשוב שתבררו עם עצמכם הוא מה מצבכם הרפואי, או מה מצבם של בני משפחה שמתלווים אליכם. אם אתם נוסעים עם ילדים קטנים – תזדקקו לכיסוי שונה מכיסוי שתרכשו אם תיסעו לבדכם. אם אתם נוסעים עם אישה הרה תזדקק לכיסוי שונה של ביטוח חו"ל (אפילו בהתאם לחודש ההריון) וכדומה.

טיפ חשוב לפני רכישת ביטוח חו"ל: אם אתם נוסעים לאזור מרוחק שמנותק משירותי רפואה מוסדרים, כדאי שתוודאו שפוליסת הביטוח תכסה גם מצבים בהם יידרש פינוי באמבולנס אווירי, ושרות חילוץ אווירי במקרה של תאונה.