ביטוח רפואי – טיפים ומידע חשוב

אדם מודד קצב לב

ביטוח רפואי בארץ וביטוח רפואי לנוסעים לחו"ל – ממש לא אותו הדבר

מתי תהיו זקוקים לביטוח רפואי בארץ ומתי לביטוח רפואי בחו"ל

כסף זה לא הכל בחיים, העיקר הבריאות. האמירה הזו נכונה, אולם על-מנת לא כל אחד יכול ממן טיפול רפואי, כזה שמכוסה על-ידי קופת החולים. ישנם מגוון של סוגי ביטוחים. כשאומרים "ביטוח רפואי" רבים נוטים להתבלבל, יש הסוברים שמדובר בביטוח המכונה גם ביטוח בריאותשנועד לכסות מצבים רפואיים שונים שאינם מכוסים על ידי קופות החולים או המדינה. אחרים סבורים כי מדובר בביטוח רפואי לנוסעים לחו"ל. למעשה, שתי התשובות נכונות: בשני המקרים מדובר בביטוח רפואי, אך המאפיינים של כל אחד מהביטוחים הללו שונים בתכלית, ומכיוון שעם בריאות לא צוחקים מומלץ לקרוא כאן על בהרחבה הביטוח הרפואי, בארץ ובחו"ל, על כל הטיפים ועל כל העלויות.

 

אם אתם רוצים שיבצעו עבורכם השוואת ביטוחים וכך תקבלו ביטוח שהינו גם זול וגם מספק, מלאו טופס באתרים באתר ותוכלו פעמים רבות להשיג הצעה טובה יותר שכן האתר מתווך ביניכם לכמה חברות ביטוח ויוצר כך תחרות. מלאו פרטיכם כעת!

ביטוח רפואי פרטי בישראל מכסה מצבים רפואיים שקופות החולים והביטוחים המשלימים לא מכסים

מערכת הבריאות במדינת ישראל פועלת על מנת להעניק טיפול רפואי שוויוני לכלל האוכלוסיה. לא משנה אם אתם עשירים או עניים – לכל אחד הזכות להבדק אצל רופא, לקבל טיפולים וסיבסוד של תרופות רבות ומגוונות. אבל מה לעשות שהמצב הרפואי של כל אחד מאיתנו אינו זהה לאחר. יש כאלה הסובלים מבעיות בריאות קשות יותר, ויש כאלה שנחשבים בריאים לחלוטין. מערכת הבריאות הממלכתית בישראל, הפועלת מתוקף חוק בריאות ממלכתי, אינה מספקת פתרונות בריאות רבים – ולצערינו, בעיקר לא את היקרים יותר שבהם. לכן, אם אתם או בן משפחתכם זקוקים, חלילה, לטיפול רפואי חריג ויקר – סביר להניח שהמדינה תממן רק חלק זעום מהעלות, אם בכלל. משום כך אנשים רבים רוכשים פוליסת ביטוח רפואי פרטית.

ביטוח רפואי פרטי בישראל מעניק בעיקר את הכיסויים הבאים:

  • כיסוי ביטוחי להשתלות איברים בחו"ל
  • כיסוי ביטוחי לטיפולים שונים בארץ ובחו"ל (כגון טיפולי הפרייה, טיפולים חדשניים שונים ועוד)
  • כיסוי ביטוחי לתרופות שאינן כלולת בסל הבריאות (ויש הרבה מאוד כאלה)
  • כיסוי ביטוחי לניתוחים בארץ ובחו"ל
  • כיסוי ביטוחי לבדיקות רפואיות יקרות, כגון בדיקות הדמייה חדשניות ועוד
  • כיסוי ביטוחי לטיפולים מחליפי ניתוח
כל הטיפולים שהביטוח הרפואי מכסה במסגרת הפוליסה הם רק טיפולים הנדרשים למען בריאותכם. אם למשל אתם מעוניינים בניתוח יקר לצרכים קוסמטיים – הביטוח הרפואי לא יכסה זאת, אלא אם כן כאמור הדבר נחוץ לבריאותכם. כך למשל, פעמים רבות נשים בעלות חזה גדול מאוד סובלות מיתר לחץ דם או בעיות גב. במקרה זה ניתוח הקטנת חזה (הנחשב ניתוח קוסמטי) עשוי להיות ממומן על ידי הביטוח.

מה מעניק ביטוח רפואי לנוסעים לחו"ל

אם אתם נוסעים לחו"ל וסובלים מבעיה רפואית או פציעה בזמן שהותכם שם, רשויות הבריאות בישראל לא יממנו את עלות הטיפול במדינה בה אתה שוהים – עלות שעלולה להסתכם בהון תועפות. ביטוח רפואי לנוסעים לחו"ל הוא במקרים רבים חלק מביטוח נסיעות שחברות הביטוח מציעות, ולרוב כולל ביטוח מטען וביטוח טיסות. הביטוח הרפואי לנוסעים לחו"ל יעניק לכם כיסוי למצבים רפואיים שונים העלולים לקרות לכם או לבן משפחה בזמן שהותכם בארץ זרה, כמו מחלה, אשפוז, פגיעה גופנית כמו שבר, או אם חלילה נפגעתם בתאונה. הביטוח הרפואי כולל פעמים רבות גם שרותי חילוץ והטסה לישראל לצורך קבלת טיפול רפואי מקומי, והוא ממשיך לכסות אתכם גם עם שובכם לארץ. מומלץ מאוד לנוסעים לחו"ל לבטח עצמם מאחר והימצאות בארץ זרה, שלעיתים אינכם מכירים את שפתה, בעיקר במצבי חירום – עלולה להפוך לסיוט. ביטוח בריאות יעניק לכם שלוות נפש וגם יכסה את ההוצאות הכספיות שעלולות להסתכם בסכומי עתק.

למי כדאי לרכוש ביטוח רפואי בארץ

קופות החולים מציעות לכל חבר בהן ביטוח רפואי משלים, בעלות זניחה יחסית של כמה עשרות שקלים בחודש. בדומה לביטוח רפואי פרטי, הביטוח המשלים מעניק לכם כיסוי לאותם צרכים רפואיים שאינם ממומנים על ידי המדינה, כולל כיסוי לתרופות שאינן כלולות בסל הבריאות. אבל גם הביטוח המשלים של קופות החולים מכסה רק חלק מהצרכים הרפואיים שעשויים להיות לכם או למשפחתכם, כך שגם אם אתם מכוסים בביטוח זה, יתכן ובשעת צרה שוב תמצאו את עצמכם ללא כיסוי. לכן, כדאי לבחון מה מכסה הביטוח המשלים של קופת החולים מול הצרכים הרפואיים שלכם ושל משפחתכם. אם למשל יש לכם או לבן משפחה היסטוריה רפואית בתחום שאינו מכוסה על ידי הביטוח המשלים – יתכן וכדאי לכם לרכוש פוליסה רפואית נפרדת. כך למשל, אם אחד מילדיכם סובל מהפרעה גנטית שעשויות להיות לה תופעות לוואי רפואיות – יתכן וכדאי לכם לבטח אותו בפוליסה פרטית ונפרדת מהביטוח המשלים שיש למשפחתכם.
חברת הביטוח תדרוש מכם למלא הצהרת בריאות בה תצהירו על מצבכם הבריאותי בעבר ובהווה ועל ההיסטוריה הרפואית המשפחתית שלכם. הצהרת הבריאות קובעת במידה רבה את הסיכונים שחברת הביטוח לוקחת על עצמה כשהיא מבטחת אתכם. אם למשל אתם מעשנים כבדים, גוברים הסיכויים שתלקו במחלת ריאות, סרטן, בעיות בלחץ הדם ובעיות לב. חברת הביטוח תגבה מכם פרמיה המותאמת למצבכם, ובמקרה זה יתכן ותדרשו לשלם פרמיה גבוהה יותר מאשר מי שאינו מעשן.

למי כדאי לרכוש ביטוח רפואי לנוסעים לחו"ל

אם אתם נוסעים למדינה שבה רמת ההגיינה נמוכה (הודו למשל), או למדינות עולם שלישי (באפריקה) כדאי מאוד לרכוש ביטוח רפואי, שלא לומר חובה, כשם שעליכם לעשות חיסונים לפני נסיעתכם. מקרה אחר בו כדאי לרכוש ביטוח רפואי הוא אם אתם נוסעים לטיול הכולל תרמילאות וספורט אתגרי. במקרה זה חברת הביטוח תמכור לכם פוליסה ייעודית לתרמילאים. אם אתם נוסעים לסקי, תוכלו לרכוש מרכיב סקי בפוליסה שלכם – כך שאם תשברו עצם חלילה – תהיו מכוסה. כמו כן, מומלץ לרכוש ביטוח רפואי למי שנוסע לתקופה ארוכה. אם אתם אנשי עסקים שטסים ל-48 שעות לפגישה עסקית בברלין, אתם פחות זקוקים לביטוח רפואי מאשר מטייל שנוסע לשנה בדרום אמריקה. כך או כך כדאי להיוועץ בסוכן ביטוח או לבדוק בכמה חברות ביטוח שונות.
גם במקרה זה חברת הביטוח תדרוש מכם למלא הצהרת בריאות ועל פיה, בשילוב פרמטרים נוספים הנוגעים לנסיעה שלכם, תקבע הפרמיה שתשלמו.

היכן ניתן לקנות ביטוח רפואי

תוכלו לרכוש פוליסית ביטוח רפואי בארץ ופוליסת ביטוח רפואי לנוסע לחו"ל בכל חברת ביטוח גדולה ובמרבית חברות הביטוח הבינוניות או אף הקטנות יותר. כמו בסוגי ביטוח אחרים, גם שוק הביטוח הרפואי על שני סוגיו הוא שוק תחרותי – מה שבא לכדי ביטוי בעלויות. חברות שונות עשויות להציע לכם מחירים שונים ותנאים שונים לפוליסה, ולכן כדאי "לצאת לקניות", לחקור את התחום, להשוות מחירים וגם להתמקח עם חברת הביטוח ולנסות לשפר את התנאים שהיא מציעה לכם. חברות ביטוח רבות יסכימו לשנות את ההצעות שלהן לטובתכם אם רק תבקשו.

כמה זה עולה?

ביטוח רפואי פרטי: המחיר של ביטוח רפואי פרטי משתנה מחברה לחברה ומאדם לאדם. מחיר הביטוח הרפואי בארץ הוא נגזרת טהורה של גיל, מצב רפואי, ההיסטוריה הרפואית שלכם ועוד. העלות הממוצעת של ביטוח בריאות נעה בין עשרות שקלים בודדים בחודש ועד לתקרה של מאות שקלים – הכל בהתאם לפוליסה ולכיסוי.
ביטוח רפואי לנוסעים לחו"ל: ביטוח רפואי לנוסעים לחו"ל משתנה אף הוא בהתאם לסוג הביטוח, מסלול הטיול, גיל ומצב רפואי כפי שהצהרתם. ביטוח כזה עשוי לעלות מדולר ליום ועד לעשרות דולרים ליום – תלוי בסוג הפוליסה שתרכוש.
חשוב לציין, כי בשני המקרים תדרשו בתשלום השתתפות עצמית עד לתקרה מסויימת – בהתאם לתאי הפוליסה שלכם.