איך בוחרים סוכנות ביטוח

טפסי ביטוח רפואי

סוכנות ביטוח וחברת ביטוח – ההבדל ביניהן לא נמדד רק בכסף

סוכנות ביטוח תייצג אותך מול חברת ביטוח

בחירת ביטוח היא בחירה חשובה, אבל בחירה של חברת הביטוח בה תרכשו את הביטוח חשובה לא פחות, מאחר ובזמן שתיאלצו לתבוע את הביטוח חברת הביטוח תבחר אם להקל או להקשות. כאן נכנסת לתמונה סוכנות ביטוח אשר מציעה פוליסות ביטוח, אותה תוכלו לרכוש מחברת הביטוח. אז למה לא לבחור ישירות פוליסה מחברת הביטוח? מה היתרונות ומה החסרונות של סוכנות ביטוח? וכיצד בוחרים את סוכנות הביטוח המומלצת עבורכם?

 

בישראל קיימות 13 חברות ביטוח גדולות, המציעות לכל דורש פוליסות ביטוח בתחומים מגוונים, החל מביטוח רכב, ביטוח דירה, ביטוח בריאות, ביטוח חיים ועוד. חברות הביטוח הגדולות רוצות להגיע אליך, ומפעילות לשם סוכנויות ביטוח הפרוסות ברחבי הארץ באופן נגיש יותר. כל סוכנות ביטוח יכולה להציע לך פוליסות מסוגים שונים, כאשר כל סוכנות, בדרך כלל, פועלת עם חברות ביטוח מסויימות. אל תתבלבל: סוכנות הביטוח היא לא חברת ביטוח – אלא מתאימה לך פוליסה שאתה רוכש בפועל מחברת הביטוח. במילים אחרות: סוכנות הביטוח היא הזרוע השיווקית וסוג של מתווך בינך ובין חברת הביטוח שלך. חברות הביטוח היחידות שאינן מפעילות סוכני ביטוח הן חברות ביטוח ישיר. בישראל קיימות קרוב ל-1,000 סוכנויות ביטוח בגדלים שונים – החל מסוכנות המעסיקה מאות עובדים, ועד לסוכנות שמפעילה סוכן ביטוח יחיד ומזכירה. במקרים מסויימים סוכנות הביטוח מורשית מטעם חברת הביטוח להיות בעלת זכות חתמות המעניקה לה אפשרות להנפיק לך פוליסה באופן עצמאי מטעם חברת הביטוח, מה שעשוי לחסוך את עלויות התיווך.

מהם היתרונות והחסרונות של סוכנות ביטוח

קיימת כיום תחרות הולכת וגוברת בין סוכנויות הביטוח הפרטיות ובין חברות הביטוח, ובעיקר חברות הביטוח הישיר, שרוצות שתגיע אליהן ישירות. לכל אחת מהן יתרונות וחסרונות. סוכנות ביטוח למשל, תספק לך במרבית המקרים שירות אישי ואינטימי יותר. אם אתה עובד עם סוכנות קבועה, או עם סוכנות באיזור מגוריך, יתכן ומנהלי הסוכנות יכירו אותך ואת משפחתך טוב יותר, כמו גם את צרכיך האישיים. חברת ביטוח לעומת זאת, תספק לך שירות קר יותר, מרוחק ומבלי להכיר אותך. מצד שני, יתכן ודווקא העלויות שתשלם לסוכנות ביטוח תהיינה מעט גבוהות יותר מהעלויות שינתנו לך על ידי חברת ביטוח גדולה שתפנה אליה ישירות. הסיבה היא שחברת הביטוח משלמת עמלת סוכן לסוכנות הביטוח הנגזרת מהפרמיה שלך. עם זאת, חברות הביטוח משקיעות סכומי עתק בפירסום, בהוצאות תפעול ועוד – מה שעלול כן לבוא לכדי ביטוי בעלות הביטוח שלך.
לרשימת סוכנויות וסוכני הביטוח המוכרים והמובילים בישראל ראו אינדקס סוכני ביטוח.
יתרון נוסף של סוכנות ביטוח הוא שהיא חוסכת לך את "כאב הראש" שכרוך בפניה לחברות הביטוח, בעיקר במקרה בו אתה מעוניין להגיש תביעה. אין ספק שחברת הביטוח תהיה "סימפטית" מאוד כלפיך אם אתה פונה לצורך רכישת פוליסה, אבל לא כל חברת ביטוח תישאר "נחמדה" כשתפנה בתביעה ביטוחית. סוכנות הביטוח חוסכת לך את ההתעסקות, והיא גם תדע לתת את כל התשובות המקצועיות שאתה אולי לא תדע לשאול את חברת הביטוח במקרה של תביעה.
מעבר לזאת, חברות הביטוח הגדולות מציגות יתרון בזמינות שלהן ללקוחות. מרבית החברות הגדולות מפעילות אתרי אינטרנט דרכם תוכל להתעדכן, לעדכן, לנהל את חשבונותיך ולשמור על קשר 24 שעות ביממה. מרביתן אף מפעילות מוקד טלפוני 24 שעות ביממה – כל יום. סוכנות הביטוח לעומת זאת, בדרך כלל פועלת בשעות מצומצמות יותר, שאולי אינן תואמות את השעות הנוחות לך.

איך לבחור את הסוכנות שמתאימה לך

על מנת לעשות את הבחירה הטובה ביותר ולבחור בסוכנות הביטוח הכי טובה בשבילך, עליך לדעת קודם כל מהו סוג הביטוח שאתה מבקש לרכוש. חברות ביטוח מסויימות מתמחות בביטוחים מסויימים ואם הסוכנות שאתה בוחן להתקשר עימה לא עובדת עם חברת ביטוח שאתה מעוניין לרכוש ממנה פוליסה – אין טעם להתקשר עימה, גם אם היא נמצאת קרוב לאיזור מגוריך, או אפילו אם אתה מכיר אישית את הבעלים. בבואך לסוכנות הביטוח וודא כי היא מחזיקה ברישיון ספציפי המתאים לתחום ההתמחות שלה: רישיון למכירת ביטוח חיים, רישיון למכירת ביטוח רכוש, רישיון למכירת ביטוח תאונות ורישיון למכירת ביטוח ימי. אם אתה רוצה לרכוש ביטוח חיים, אל תעבוד עם סוכנות שלא מחזיקה ברישיון למכירת ביטוח חיים אפילו אם היא מציעה לך לרכוש ביטוח כזה. בנוסף, בדוק האם סוכן הביטוח שיעמוד מולך הוא סוכן מורשה או מתמחה. רק לסוכן מורשה מותר לעבוד ישירות מולך ואילו למתמחה מותר למכור לך ביטוח רק בפיקוח סוכן מורשה.
שנית, רצוי לבחור בחברה שעובדת מול מספר חברות ביטוח גדולות ולא רק מול אחת או שתיים. הסיבה לכך היא שכך תוכל לקבל הצעות מחיר תחרותיות מכל חברה, בעוד שאם סוכנות הביטוח עובדת רק עם חברה אחת, אין אינטרס אמיתי להוריד מחיר כתוצאה מתחרות. בנוסף, אל תתבייש לשאול את סוכנות הביטוח מה מאגר הלקוחות שלה ומה ותק הלקוחות. סוכנות ביטוח שמצליחה להחזיק לקוחות קבועים במשך שנים מדברת בעד עצמה.

כדאי לעבוד עם סוכנות ביטוח מומלצת

בנוסף, כדאי שתבדוק מה הוותק של סוכנות הביטוח – אם היא ותיקה ושירתה אנשים רבים תוכל אפילו לבדוק מהן ההמלצות עליה. כדאי מאוד לעבוד עם סוכנות ביטוח מומלצת. אם הסוכנות חדשה יחסית נסה לבדוק מהו מצבה, כמה לקוחות כבר יש לה וכדומה. בנוסף, נגישות וזמינות גבוהה חשובות לא פחות על כן ברר מהן שעות הפעילות של הסוכנות, שעות קבלת קהל או קבלת שיחות. האם היא זמינה גם באמצעות מייל ואינטרנט, והאם יש לה אתר באמצעותו ניתן לבדוק מה חדש ולקבל עדכונים אישיים על חשבונך.
נושא נוסף, ולא פחות חשוב, הוא מדד האדיבות ואורך הרוח של עובדי סוכנות הביטוח כלפיך וכלפי כל שאלה שיש לך. אם תחוש נימה, ולו קלה, של עצבנות, קוצר רוח או חוסר אדיבות – כדאי שתמצא לך סוכנות ביטוח אחרת שתיתן לך את השירות האדיב שמגיע לך לקבל.

בחרת סוכנות ביטוח ואת חברת הביטוח ממנה אתה מעוניין לרכוש פוליסה – למי מהם עליך לשלם

קיימות שתי דרכים בהן ניתן להעביר כסף לחברת הביטוח: העברה ישירה, בה אתה משלם ישירות לחברת הביטוח בלי תיווך – זו השיטה הנפוצה ביותר. השיטה השניה היא העברה עקיפה, במסגרתה אתה מעביר כסף לסוכנות הביטוח והיא זו שאחראית להעביר את הכסף לחברת הביטוח. שיטה זו פחות מומלצת, מאחר והיא מאפשרת לסוכנות "לשחק" עם הכסף שלך. על אף שמרבית הסוכנויות פועלות ביושר מול לקוחותיהן, לא שווה לקחת סיכון. לא היית מעוניין במצב בו תרצה לממש את הביטוח שלך ותגלה שחברת הביטוח לא קיבלה את הכסף – כלומר, אתה בפועל בכלל לא מבוטח. זכור: סוכנות הביטוח מקבלת תשלום עמלות מחברת הביטוח ולא ממך. לכן, אם סוכנות הביטוח שלך מתעקשת על העברת הכסף באופן עקיף לחברת הביטוח, יתכן וצריכות להידלק אצלך מספר נורות אזהרה.