קופת גמל או קרן השתלמות – איזה אפיק חיסכון רווחי יותר?

חסכון לגיל פרישה - קרן גמל או קרן פנסיה

קופות גמל וקרנות השתלמות – מה הכי משתלם?

אם יש מה ללמוד ממשל הנמלה והצרצר, זה שתמיד כדאי לשמור בצד משהו ליום סגריר. קופות גמל וקרנות השתלמות הם אפיקי חיסכון מבוקשים שכדאי להבין באופן יסודי על-מנת לתכנן את מדיניות ההשקעות ואפיקי החיסכון הפנסיוני בתבונה. לכן, צירפנו עבורכם כמה עצות שימושיות בנושא ומידע יעיל על היתרונות והחסרונות של קופות הגמל וקרנות ההשתלמות והדרך הטובה להשקיע את הכספים שלכם בתבונה.

 

קופות גמל וקרנות השתלמות – אפיקי חיסכון פופולריים וכדאיים

העולם הפיננסי של היום מזמן לנו הזדמנויות רבות ואפשרויות מגוונות להשקעה וחיסכון. שני אמצעי החיסכון הפופולריים ביותר כיום הם קופות גמל וקרנות השתלמות. לכל אחד מאפיקי החיסכון וההשקעה הללו יתרונות וחסרונות והבחירה באיזה אפיק לבחור עשוייה להיות מבלבלת.

קרנות השתלמות וקופות גמל על קצה המזלג

מהי קופת גמל


קופת גמל לתגמולים היא מכשיר פיננסי שנועד לחיסכון לטווח ארוך. לקופת גמל יכול להצטרף כל אדם – עצמאים ושכירים. במקרה של שכירים המעסיק מעביר את התגמולים לקופה. החיסכון בקופת גמל הוא לטווח בינוני או ארוך ובדרך כלל למינימום של 15 שנה. קופות גמל מנוהלות כיום (מאז 2008) כמסלול קצבתי – כלומר, את הכסף תוכל לקבל בתום התקופה כקיצבה חודשית ולא כסכום הוני חד פעמי כפי שהיה אפשרי לגבי הפקדות מלפני 2008. התשואה של קופת גמל אינה מובטחת או ידועה מראש, כאשר הטבות מס עשויות להוסיף לה אחוזים רבים מדי שנה. ישנן חברות רבות לניהול קופות גמל כשלכל אחת מהן מאפיינים שונים ומדיניות השקעה שונה.

 

מהי קרן השתלמות

קרן השתלמות היא חיסכון לטווח בינוני כאשר המינימום עומד כיום על 6 שנים (עם סייגים שיפורטו בהמשך). בדומה לחיסכון ארוך טווח, קרנות השתלמות זוכות אף הן להטבות מס ההופכות את קרנות ההשתלמות לאפיק החיסכון הפופולרי ביותר בישראל.

קופת גמל וקרנות השתלמות – איך תדעו איזה מסלול כדאי ביותר עבורך

התשובה לשאלה האם לבחור בקופות גמל או בקרן השתלמות מורכבת מפרמטרים רבים שיש לבחון, כאשר התשובה עצמה תלויה אך ורק בך. להלן כמה מדדים שכדאי לך לבדוק:

 • מתי תוכל למשוך את הכסף – אחד הפרמטרים החיוניים המבדיל בין קופות גמל וקרנות השתלמות הוא הנזילות שלהן.
  קופות גמל הן אפיק השקעה לא גמיש: משיכת הכספים מקופת גמל אפשרית לאחר 15 שנים מתחילת החיסכון, או בגיל 62 לנשים ובגיל 67 לגברים (גיל הפרישה בישראל). זמן החיסכון המינימלי בקופת גמל עומד על חמש שנים. אם תרצו למשוך את הכספים לפני המועדים הללו תאלצו לשלם מס של 35% על היתרה בקופה.
  קרן השתלמות לעומת זאת, תאפשר לך לפדות את הקרן בתום שלוש שנים מתחילת ההפקדות, ובתנאי שהפידיון יעשה לטובת לימודים או השתלמויות. עם זאת, חוסכים מעל גיל 67 או חוסכות מעל גיל 62 יכולים לפדות את הקרן לכל מטרה לאחר שלוש שנים – מבלי ההתנייה שהכסף ילך לטובת לימודים או השתלמויות. אם אינך זקוקים לכסף לצורכי לימודים תוכל לפדות את הקרן בתום שש שנים מתחילת ההפקדות שביצעת. על משיכה מוקדמת של קרן ההשתלמות תשלם 50% מס מהסכום שנצבר.
 • איך תקבל את הכסף – קופות גמל וקרנות השתלמות יאפשרו לך למשוך את הכספים בשתי דרכים שונות לחלוטין.
  קופות גמל עקב שינוי בחוק שנכנס לתוקף בתחילת 2008, קופות גמל הפכו לקצבתיות (בדומה לקרן פנסיה). למעשה, כספים שהופקדו בקופת גמל עד לסוף חודש דצמבר 2007 אפשר לקבל במסלול הוני בעת הפרישה (כלומר – לקבל את כל הכסף בבת אחת). סכומים שנצברו בקופת הגמל מדצמבר 2007 ואילך תוכל לקבל רק כקיצבה חודשית.
  קרן השתלמות לעומת זאת מאפשרת לך לקבל את כל הסכום שנצבר בקרן בבת אחת מייד כשיגיע מועד הפירעון שלה.
 • השוואת דמי הניהול – קרנות השתלמות וקופות גמל מחייבות אותך בדמי ניהול באופן שונה: כך,
  בקופות גמל לא תצטרך לשלם דמי ניהול על הפרמיה (הסכום שאתם מפקידים כל חודש), אלא רק על הצבירה שתהיה לך בקרן.
  בקרן השתלמות לעומת זאת, תצטרך לשלם עד 2% לשנה מהיתרה הצבורה, אך בעקבות התחרותיות בשוק פעמים רבות החברות המנהלות את קרנות ההשתלמות עשויות להוריד את אחוז דמי הניהול אם תתמקחו איתן.
 • סוגיות מיסוי – סוגיות המיסוי הן נושא חשוב נוסף בכל הנוגע לקרנות השתלמות וקופות גמל: בכל הנוגע לקופות גמל, המדינה מעודדת את ההשקעה (בדיוק כפי שהיא מעודדת כל חיסכון לטווח ארוך). ההטבה שהמדינה מעניקה לכם אם תפתחו קופת גמל היא זיכוי מס של 25% מסכום ההפקדה (עד 7% מגובה המשכורת שלכם).
  בתחום קרן השתלמות לעומת זאת, חל עד 2009 פטור ממס על ההפרשות של המעביד ופטור לתקרה של עד 1,600 שקלים להפקדות העובד. עם זאת, החל משנת 2009 בוטל הפטור האטרקטיבי שניתן על ידי מס הכנסה. מעתה, סכומים שהפקיד המעביד לקרן השתלמות יחשבו להכנסה שלך לצורכי חישוב מס הכנסה. עם זאת, קרנות השתלמות מעניקות פטור מתשלום ביטוח לאומי ומס בריאות. בנוסף, התשואה של ההפקדות אף היא פטורה ממס הכנסה.

לנוחיותך ריכזו את ההשוואה בטבלה:

  קרן השתלמות קופת גמל
טווח חיסכון בינוני ארוך (גמלאות)
תקופת החיסכון מינימום 6 שנים מינימום 15 שנים
משיכת הכסף אחרי 3 שנים ללימודים או השתלמות. אחרי 6 שנים לכל מטרה אחרי 15 שנים
גברים ושנים אחרי גיל פנסיה אחרי 3 שנים לכל מטרה יכולים למשוך בגיל פרישה כאשר זמן מינימלי לחיסכון הוא 5 שנים
מס על משיכה מוקדמת 50% 35%
קבלת הכסף כל הסכום מיידית קיצבה חודשית
דמי ניהול 2% לשנה על היתרה הצבורה אין תשלום על צבירה חודשית אלא רק על הסכום שנצבר

חשוב לדעת: לא ניתן לשעבד קופת גמל לצורך קבלת אשראי למשל, בעוד שקרן השתלמות ניתן לשעבד לצורכי אשראי או הלוואה.  

 

קראו עוד על קרנות השתלמות שונות ולפני שאתם משקיעים את הכסף שלך, בדקו כיצד לבחור בית השקעות

 

 

 

למה אנחנו?

 • תמיד מעודכן
  חידוש התכנים בתדירות גבוהה מבאתרים אחרים
 • 100% אמינות
  המידע נבדק ומוכח בידי מומחים בלתי תלויים
 • המומחים לשירותך
  בפורטל כותבים אנשי מקצוע ותיקים בתחום ההלוואות
 • חיסכון משמעותי
  הגולשים שלנו חסכו עד עכשיו מעל 200 אש"ח!

לקבלת הצעה מיועץ השקעות

לקוחותינו מספרים

 • רותי גוטמן 4.10.2016
  הייתי צריכה לקחת הלוואה וחיפשתי יועץ שאין לו אינטרס. הגעתי לאתר וקיבלתי את כל המידע באופן אובייקטיבי. לפגישה בבנק הגעתי מוכנה וחסכתי כ-20% בערך הריביות!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיה בן מנחם 22.7.2015
  "רציתי לקחת הלוואה אבל לא רציתי לשלם ריבית גבוהה. באתר מצאתי את המאמר שהסביר בדיוק איך להתמקח. בזכותו קיבלתי הלוואה מאושרת ובתנאים הכי נוחים שיש!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • שחר אלמוזנינו 11.5.2016
  "כל האתרים מבטיחים הלוואות בתנאים מצוינים ורק המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית גם מקיים! המידע באתר שווה זהב, ובמקרה שלי – 6,500 שקלים במזומן!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • אורי שנהב 11.2.2016
  "נטלתי הלוואה בסכום גבוה וחששתי מהריבית. מומחי האתר הראו לי דרך להפחית בריבית למרות הכל, וחסכתי כ-20,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל