איך תדעו שהכסף שלכם בידיים טובות – ניהול נכון של קופת גמל

זוג מחזיק קופת חסכון

ניהול קופות גמל

כאשר תצאו לקצבאות ותנוחו מהעמל הרב שליווה את שנותיכם בעבודה רציפה, תאלצו להסתמך על החסכונות שצברתם בקופת הגמל. בוודאי לא תרצו לגלות שבית ההשקעות הפסיד את כל הכסף באפיקי השקעה גרועים, שלחברה יש מוניטין לא טוב או שמישהו מעל בכספים. אז איך בכל זאת מבטיחים שהכסף שלכם בידיים בטוחות? על-מנת להבטיח זאת, כדאי לבחור בקפידה את החברה שתעסוק בניהול קופות הגמל, ומומלץ להסתמך על העצות המובאות לפניכם.

ניהול קופות גמל – אסור לך לקחת צ'אנסים בבחירת הגורם המנהל

 

בחירת קופת גמל היא לא תמיד החלטה קלה: איזו קופת גמל הכי תתאים לך, כמה כסף לשים, לכמה זמן, אילו סיכונים לקחת ועוד. אבל אחד הגורמים החשובים בבחירת קופות גמל הוא הגורם שינהל אותה. ניהול קופות מבוצע על ידי בתי השקעות, חברות ביטוח  או בנקים. המבחר העצום של יועצים, מנהלי תיקים וחברות ניהול קופות גמל מגדיל מצד אחד את הנגישות שלך לחיסכון, ומצד שני מעמיד אותך בפני בחירות לא פשוטות ולא קלות בכלל.

אז למה בכלל קיימת חשיבות בבחירת הגורם שיעסוק בניהול קפות הגמל שלך? התשובה פשוטה: בקופות הגמל נצברים הכספים שתצברו במהלך שנים של עבודה ואשר אמורים לשמש אותך בעתיד, כשתצאו לגמלאות. אם יקרה משהו לכספים הללו, אתה עלול למצוא את עצמך ללא הכנסה לעת זיקנה. אם כך, אין ספק שבחירת הגורם שינהל את הכספים שלך היא החלטה חשובה מאין כמותה.

אל תבחרו חברת ניהול קופות גמל על סמך "תחושת בטן"

ההחלטה באיזה גורם לבחור בכדי שינהל את קופות הגמל שלך צריכה להתקבל בהתאם לכללים וקריטריונים מוגדרים מראש וברורים, ולא על סמך תחושת הבטן שלך, או המלצה של "חבר של חבר של חבר"… להפך: ערוך תחקיר שטח, למד את הנושא ואל תסתמכו על מידע חלקי. להלן כמה טיפים שיסייעו לך במשימה החשובה:

בדוק את זהות החברה המנהלת – ראשית, על החברה לניהול קופות הגמל להיות מאושרת על ידי משרד האוצר. אל תעבוד עם חברה שאינה מאושרת! שנית, עליך לבדוק כמה שנים פועלת החברה בשוק. מומלץ לעבוד עם חברה שיש לה ותק וניסיון ולא עם חברות חדשות שעלולות להסגר באותה מהירות בה נפתחו. בנוסף, בדוק מהו תחום העיסוק העיקרי של החברה: ישנן חברות אשר ניהול קופות גמל הוא תחום עיסוקן העיקרי, וחברות שעוסקות במגוון אפיקי השקעה, כגון קרנות השתלמות , קרנות נאמנות ועוד. אל תעבדו עם חברה שתחום ניהול קופות גמל הוא לא יותר מאשר "עסק מזדמן" עבורה.

בנוסף, בדוק את הניסיון של המומחים המועסקים בחברה ואת תחומי התמחותם. אין טעם לעבוד עם חברה המתמחה בניהול קופות גמל ומנהל התיק שימונה לך יהיה בכלל אנליסט שלא עוסק בתחום. כל השאלות האלה חשובות, משום שבשוק פועלות חברות רבות, שחלקן הוקמו בשנים האחרונות ואין להן לא הניסיון ולא הוותק.

 

 • מדד התשואות – מדד חשוב מאוד שאסור לוותר עליו הוא תשואות החברה הנמדדות לאורך זמן (לפחות שלוש שנים לאחור). מאחר ומדובר בכסף שישמש אותך בפנסיה – ככל שתרוויחו יותר, כך תוכל לחיות ברווחה כלכלית גדולה יותר. עם זאת, אל תסתנוור מתשואות גבוהות ומהבטחות נוצצות – תמיד קבל החלטה מושכלת.
 • מדד הסיכון – קיים קשר ישיר בין התשואה לסיכון. למעשה, אף פעם אל תמדוד תשואה מבלי להתייחס למרכיב הסיכון. בבואך לבחור חברה שתנהל לך את קופות הגמל עליך לבדוק מהי מדיניות ההשקעה שלה באפיקים מסוכנים. ישנן חברות לא מעטות שמעניקות למנהלי ההשקעות חופש מוחלט כמעט בלקיחת סיכונים – מכאלה יש להישמר.
 • בדוק את המוניטין והשקיפות –  שוק ההשקעות בישראל הוא ביצה קטנה יחסית, וככזו למוניטין יש חשיבות רבה מאוד. לא קשה לקבל מענה לשאלת המוניטין בשוק ההשקעות הישראלי. אם לחברה יש שם טוב – אתה תשמעו על כך, ולהפך: שם רע צועד אף הוא לפני החברה. למעשה, בכל הנוגע לניהול כספים, אין "מוניטין ביניים" – או שהחברה הוגנת או שלא. התוצאות נמדדות בכסף נטו. אל תתקרב לחברות שמושכות אש, או לכאלה שדבקו בהן פרשיות שונות של שחיתות או חוסר אמינות.
 • תחום חשוב נוסף הנגזר מנושא המוניטין וההגינות הוא מדד השקיפות. עד כמה החברה שתעסוק בניהול קופות הגמל שלך תטרח למסור לך מידע זמין ושוטף ולאפשר לך נגישות למנהל התיק. האם יש לחברה מוקד טלפוני, אתר אינטרנט בו ניתן לקבל .מידע שוטף על התיק שלך ועל מצב הכספים בכלל ועוד. חשוב שבכל זמן נתון תוכל לדעת מה קורה עם הכסף שלך.
 • בחינת מסלולי השקעה –  קיימים שני סוגים של קופות גמל: קופות גמל מוגדרת וקופת גמל מסלולית. קופת גמל מוגדרת כוללת מספר מסלולי השקעה מוגדרים מראש. היתרון הוא שאתה יודעים מראש מהי רמת הסיכון, ובמידת הצורך תוכל להעביר את הכספים שלך בין מסלולים שונים.

לעומת זאת, קופת גמל מסלולית מנהלת את תיקי ההשקעות ברמות סיכון מסוימות בכל מסלול. כך, אתה עשויים לגלות שלמרות שבחרתם במסלול סולידי – רמת הסיכון עלתה ואפילו לא תדעו על כך.

אילו חברות ניהול קופות גמל שווה לך לבדוק

להלן חלק קטן מהחברות המתמחות בניהול קופות גמל:

 • דש קופות גמל – דש קופות גמל הנה חברת ניהול קופות גמל, קרנות השתלמות, קרנות נאמנות, בית השקעות לניהול תיקים של לקוחות פרטיים ומוסדיים. דש קופות גמל הוקמה בשנת 1991 והיא בשליטתה של חברת אייפקס הולדינגס בע"מ. www.ds-invest.co.il
 • חברת מגדל ביטוח – www.migdal.co.il
 • בית השקעות ילין לפידות – www.yl-invest.co.il/
 • אקסלנס נשואה – www.xnes.co.il
 • ישיר בית השקעות –www.yih.co.il
 • אלטשולר שחם קופות גמל –www.as-invest.co.il

 

ישנם חסכונות נוספים שכדאי לך לוודא שמושקעים במקומות הנכונים. קרא עוד על תוכנית חיסכון משתלמת ועל השוואת קרנות השתלמות

 

למה אנחנו?

 • תמיד מעודכן
  חידוש התכנים בתדירות גבוהה מבאתרים אחרים
 • 100% אמינות
  המידע נבדק ומוכח בידי מומחים בלתי תלויים
 • המומחים לשירותך
  בפורטל כותבים אנשי מקצוע ותיקים בתחום ההלוואות
 • חיסכון משמעותי
  הגולשים שלנו חסכו עד עכשיו מעל 200 אש"ח!

לקבלת הצעה מיועץ השקעות

לקוחותינו מספרים

 • רותי גוטמן 4.10.2016
  הייתי צריכה לקחת הלוואה וחיפשתי יועץ שאין לו אינטרס. הגעתי לאתר וקיבלתי את כל המידע באופן אובייקטיבי. לפגישה בבנק הגעתי מוכנה וחסכתי כ-20% בערך הריביות!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיה בן מנחם 22.7.2015
  "רציתי לקחת הלוואה אבל לא רציתי לשלם ריבית גבוהה. באתר מצאתי את המאמר שהסביר בדיוק איך להתמקח. בזכותו קיבלתי הלוואה מאושרת ובתנאים הכי נוחים שיש!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • שחר אלמוזנינו 11.5.2016
  "כל האתרים מבטיחים הלוואות בתנאים מצוינים ורק המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית גם מקיים! המידע באתר שווה זהב, ובמקרה שלי – 6,500 שקלים במזומן!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • אורי שנהב 11.2.2016
  "נטלתי הלוואה בסכום גבוה וחששתי מהריבית. מומחי האתר הראו לי דרך להפחית בריבית למרות הכל, וחסכתי כ-20,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל