כל הטיפים הנחוצים לבחירת שמאי רכוש

דגם של בית מוגן כמטאפורה לביטוח משכנתא

 שמאי רכוש – "אורח לרגע, הרואה כל פגע"

פרצה שריפה בדירה? הדירה קרסה ברעידת אדמה? פורץ נכנס בלילה ושבר את הכד עם האפר של סבא? במקרה כזה תוכלו לפנות לשמאי רכוש על מנת למדוד את שווי הנזק שנגרם ולפנות עם המידע הזה לחברת הביטוח לקבלת החזר. הבעיה היא שבניגוד לשמאות מקרקעין או שמאות רכב, שהם מקצועות המחייבים הסמכה והכשרה מוסדרת, תחום שמאות רכוש עלול להיות תחום פרוץ, לא נדרשת הסמכה לשם עבודה במקצוע זה וכל אחד למעשה יכול להיות שמאי רכוש. אז איך בכל זאת תבחרו שמאי רכוש מקצועי? כל התשובות לפניכם.

 

צריכים שמאי רכוש? איך תיזהרו משמאים לא מקצועיים

היחסים של כל אחד עם חברת הביטוח עלולים להיות מורכבים, שלא לומר מתוחים. חברות הביטוח מטבען לא ששות לשלם לכל מי שדורש פיצוי ודורשות בדיקה של שווי הנזק שנגרם לכם, וגם הוכחה שהנזק לא נגרם מרשלנות שלכם. לשם כך סוכנויות הביטוח נעזרות בשמאים המתמחים במגוון תחומים כגון שמאות מקרקעין, שמאות רכב ושמאות רכוש. עם זאת, בעוד ששמאי מקרקעין ורכב הם בעלי הסמכה, שמאי רכוש עלול (ואפילו רשאי!) לעסוק במקצוע ללא כל הסמכה כלשהי, ואין כל גוף בארץ שמפקח על עבודתו. במאמר זה נסביר מהי שמאות רכוש, ממה עליכם להיזהר וכיצד תבחרו שמאי רכוש מקצועי שיעשה את העבודה.

 

מה זה בכלל שמאות רכוש?

שמאי רכוש עוסק בהערכה כספית של רכוש וגם בהערכה של נזקים שנגרמו לרכוש שלכם, כגון עקב שריפה, פריצה, השחתה ועוד. שמאי רכוש עורך גם סקר הגנות שנועד עבור חברת הביטוח. יתכן ותזדקקו לסקר הגנות במקרה שאתם מעוניינים לרכוש ביטוח רכוש או ביטוח מבנה. סקר הגנות משרת שתי מטרות עיקריות:

 1. תיעוד של מצב קיים של הרכוש, כולל המיגון הקיים על מנת להגן על הרכוש. תיאור זה עשוי לכלול למשל תאור של המבנה, המיקום שלו, אופי התכולה שיש במבנה, אופי הבנייה של המבנה (למשל מבנה עץ, אבן, מבנה עתיק, מודרני וכדומה).
 2. תיעוד של רמות הסיכון לנזקים שעלולים להיגרם לרכוש שלכם, כגון פריצה, השחתה, שריפה, פיצוץ ועוד. במקרה זה שמאי הרכוש אף עשוי להעניק המלצות למיגון.

איך לבחור שמאי רכוש מקצועי ואמין – כל הטיפים 

שמאות רכוש דורשת, כמו כל תת מקצוע בשמאות, אחריות, מקצועיות והיכרות עם עולם הביטוח. כיום הגוף היחיד שמפקח באופן חלקי על פעילות שמאי הרכוש הוא איגוד השמאים. מסיבה זו, שכירת שרותיו של שמאי רכוש עלולה להיות בעייתית. ריכזנו עבורכם במאמר זה כמה עצות מועילות לבחירת שמאי רכוש מקצועי.

 1. בידקו אם השמאי הוא חבר באיגוד השמאים: למרות שאיגוד השמאים הוא גוף מפקח כללי מאוד, חברות באיגוד מראה לפחות על מקצועיות מסוימת ונכונות של השמאי לעבוד תחת מסגרת מפקחת.
 2. דאגו לבחור את השמאי: אל תסתפקו בשמאי שחברת הביטוח תבחר עבורכם. היו עם יד על הדופק וודאו שהשמאי שיעבוד איתכם מקובל עליכם.
 3. בררו מה ניסיונו והשכלתו של השמאי: כשאתם יוצרים קשר עם השמאי שאלו אותו האם עבר התמחות ומה ניסיונו המקצועי. בנוסף, שאלו מהי ההשכלה וההכשרה שקיבל בתחום.
 4. ביחרו שמאי שיש לו המלצות: כמו בכל תחום, המלצות הן דרך טובה מאוד על מנת לבחור שמאי רכוש מקצועי. נסו לקבל יותר מהמלצה אחת.
 5. דאגו לקבל בסוף הבדיקה חוות דעת מסודרת וברורה: חוות הדעת שתקבלו חייבת לכלול תיאור של הנכס, זכויות הבנייה והזכויות המשפטיות. דאגו ששמאי הרכוש יסביר לכם כל סעיף לא ברור ולא מובן בדו"ח שתקבלו. זיכרו: חשוב מאוד שתבינו כל מילה בדו"ח, כדברי הפתגם הידוע: "שלא יעבדו עליכם…"
 6. המלצות: כן לקירבה משפחתית או אישית – לא לבחירת שמאי רכוש שיש לו עניין אישי בנכס.  אל תשכרו את שירותיו של חבר, או של  בן משפחה – הדבר עלול לבטל את חוות הדעת לגמרי ואפילו להיחשב כעבירה.

שמאי רכוש – כמה זה עולה לכם

השכר שיהיה עליכם לשלם לשמאי רכוש יקבע במרבית המקרים על פי אחוזי עלות הנזק, כל עוד מדובר על 10% ומטה. למעשה, ככל שעלות הנזק תהיה יקרה יותר, כך האחוזים שתצטרכו לשלם לשמאי הרכוש כשכר טרחה יקטנו. עם זאת, הסכום המינימאלי שיהיה עליכם לשלם עבור כתיבת חוות דעת על ידי שמאי רכוש מומחה יעמוד בדרך כלל על לא פחות מ-450 שקלים.

אם אתם רוצים שיבצעו עבורכם השוואת ביטוחים וכך תקבלו ביטוח שהינו גם זול וגם מספק, מלאו את הטופס , תוכלו פעמים רבות להשיג הצעה טובה יותר שכן האתר מתווך ביניכם לכמה חברות ביטוח ויוצר כך תחרות. 

 

למה אנחנו?

 • חיסכון משמעותי
  באמצעות השוואה חכמה תוכלו לחסוך כ30% במחיר הביטוח
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק
 • בשורה התחתונה
  הוזלנו ל-90% מהפונים את הפוליסה בצורה משמעותית

לקבלת הצעה לביטוח

לקוחותינו מספרים

 • פנינה להב
  "תמיד זלזלתי בביטוח דירה, כי מה כבר יש לגנוב אצלי. באתר קראתי מאמר בשפה ברורה והשתכנעתי. כעבור שבוע פרצו לנו והרימו שלוש פלזמות. קיבלתי פיצוי של 4,500 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • ג'קי פורת
  "תמיד חשבתי שביטוח חיים זה לזרוק כסף לכיס של חברת הביטוח. בפורטל היה מאמר שהסביר איך לגרום לביטוח לעבוד בשבילי. פניתי לסוכן הביטוח והוצאתי מחיר מוזל ב-1,400 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • ברק יוסף
  "היה לי חוב גדול בביטוח הלאומי וניסיתי להתחמק מלשלם אותו. קראתי טיפים טובים באתר איך לעמוד על שלך מולם. ניגשתי אליהם ובפגישה אחת מחקתי כמעט 35% מהסכום!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • אורטל חלימי
  "עבדתי לפני הצבא במקום עם תלוש והורידו לי ביטוח לאומי. באתר קראתי שמגיע לי החזר. פניתי אליהם וקיבלתי החזר רטרואקטיבי של 2,500 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל