כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים שמאי רכב

תמונה של רכב יד שנייה ומחשבון לחישוב ערך הרכב

 שמאי רכב – המומחה שיקבע את שווי הרכב שלכם

מי שרכבו התנגש ברכב אחר בכיכר תנועה בוודאי יצא מהרכב ומלמל בדאגה: יא אללה, כמה זה הולך לעלות, הסיפור הזה. תאונת דרכים היא אירוע לא מתוכנן עם פגיעות לרכב, שלא לדבר על פגיעות פיזיות במקרה של תאונות קשות. על-מנת לברר את עוצמת הנזק, שולחת חברת הביטוח שמאי רכב מטעמה שקובע מה עלות התיקון של הנזק אשר נגרם לרכבכם, כדי שתוכלו לקבל פיצוי מחברת הביטוחלא כל אחד יכול למדוד את עוצמת הנזק במבט חטוף. שמאות רכב דורשת מיומנות מקצועית, אליה נדרש שמאי הרכב. אז במקרה שנקלעתם לתאונה או אם אתם נזהרים מראש, בדקו כאן מה עליכם לעשות כשתזדקקו להערכת שמאי רכב, איך לבחור שמאי, איך זה עובד והאם אתם זכאים לערער על קביעותיו. 

שמאי רכב יקבע את שווי הנזק שנגרם לכם במקרה של תאונה ואת שוויו לאחר שיפוץ 

תאונה היא סיוט נוראי לכל אחד מאיתנו – בין אם נפגעתם פיזית, פגעתם פיזית או אפילו "רק" דפקתם במקצת את הרכב. במקרה שהייתה לכם תאונת דרכים, ובתקווה שיש לכם ביטוח רכב, יהיה עליכם לפנות לחברת הביטוח שלכם ולבקש פיצוי על הנזקים שנגרמו לרכב. חברת הביטוח אינה מוסמכת לקבוע מה שווי הנזק שנגרם לכם, אם בכלל, ולכן היא תבקש מכם למנות שמאי רכב. שמאות רכב דורשת מיומנות מקצועית שעיקרה קביעת שווי נזקים והערכת עלות השיפוץ, ירידת ערך של רכב לאחר תאונה, העלאת ערך הרכב בעקבות שיפוץ או שיפור וגם מתן עדות מקצועית בבית המשפט במידת הצורך.
מעבר לבדיקת עלות תיקון הנזק של הרכב שנפגע, השמאי יבדוק גם האם הנזק נגרם בנסיבות המכוסות על ידי חברת הביטוח והאם נקטת בכל אמצעי הזהירות ובהגנות עליהן הצהרת מראש בפוליסה שלך. דוגמה לכך עשויה להיות במקרה בו נהגת תחת שיכרות למשל. במקרה זה חברת הביטוח עשויה לראות בך כנושא בחלק מן האחריות הביטוחית. מקרה אחר עשוי להיות נהיגה בכביש עם צמיגים שחוקים ועוד ועוד.

בחירת שמאי רכב מרשימת שמאי חוץ או באופן עצמאי: יתרונות וחסרונות

חברת הביטוח שלכם מחזיקה רשימה של שמאים מומלצים עימם היא עובדת. לאחר תאונה עליכם יהיה לבחור שמאי מתוך הרשימה על מנת שיעריך את הנזק שנגרם, על פיו תקבלו את הפיצוי מחברת הביטוח. קיימת גם האפשרות שחברת הביטוח תבחר עבורכם שמאי באופן אקראי במידה ואינכם רוצים לבחור שמאי בעצמכם. את ההתקשרות עם שמאי הרכב תצטרכו לערוך בעצמכם. מי שישא בסופו של דבר בעלות השירות של השמאי היא חברת הביטוח.

עם זאת, אתם זכאים גם לבחור שמאי רכב שאינו מופיע ברשימת שמאי החוץ של חברת הביטוח. אם תעשו זאת, יהיה עליכם לשלם על חוות הדעת בעצמכם, אך חברת הביטוח תחזיר לכם את ההוצאות אם חוות הדעת שלכם תתקבל על ידה. עם זאת, אם חברת הביטוח דחתה את חוות הדעת השניה תוכלו לערער על כך בפני ועדת הערר של משרד התחבורה.
לא רבים יודעים שחברת הביטוח חייבת לספר לכם שזכותכם לבחור את השמאי בעצמכם ולא רק לבחור שמאי מטעמה. אם בחרתם שמאי פרטי עליכם יהיה לשלם לו ואז להגיש דרישה לתשלום מחברת הביטוח – מה שעשוי להיות מסורבל ואף לקחת זמן.

שמאות רכב – איך תהליך השמאות מתבצע הלכה למעשה

לאחר שקיבלת את שם השמאי מחברת הביטוח יצרת עימו קשר ראשוני, תערך בדיקה של מצב הרכב על מנת להעריך את שווי הנזק. את תוצאות ההערכה ששמאי הרכב יבצע עליו להעביר בכתב אליכם ואל חברת הביטוח שלכם.
לאחר קבלת הדו"ח הכתוב יש לכם ולחברת הביטוח זכות להעביר אל שמאי הרכב הערות טכניות הנוגעות להצעה שלו בדבר התיקון הנדרש לרכב. השמאי רשאי לקבל את ההצעה או לא. במידה וקיבל את ההצעה שלכם או של חברת הביטוח הוא ידרש להעביר לכם הצעת תיקון מעודכנת. בנוסף, קיימת הזכות לערער על החלטת השמאי הן על ידכם והן על ידי חברת הביטוח.
שימו לב שחברת הביטוח מחוייבת להעביר לכם את כלהצעות התיקון שהיא מחזיקה או כל מסמך הנוגע לעניין התיקון שנדרש לעשות ברכב שלכם.
 
טיפ: במקרה של ירידת ערך לרכב, מומלץ שתבקשו חוות דעת נוספת משמאי בלתי תלוי ותתייעצו עם המוסך שלכם. היכנסו לרשימת כל השמאים העוסקים בשמאות רכב ברחבי הארץ.
אם אתם רוצים שיבצעו עבורכם השוואת ביטוחים וכך תקבלו ביטוח שהינו גם זול וגם מספק, מלאו טופס באתרים ותוכלו פעמים רבות להשיג הצעה טובה יותר שכן האתר מתווך ביניכם לכמה חברות ביטוח ויוצר כך תחרות.