איך בוחרים שמאי מקרקעין

תמונה של בית

שמאי מקרקעין – לא רק הערכת נכסים

ישנם מקרים, לפני רכישת נדל"ן למשל, בהם יש צורך בקביעת הערך של הקרקע או הדירה, כלומר הערכה של שווי נכסי מקרקעין. לעתים אנחנו עושים את זה בחטף או שהבנק עושה זאת עבורנו, לדוגמא לפני לקיחת משכנתא או לצרכי ביטוחאך אם רוצים להעריך את שווי המקרקעין באופן מדויק ומקצועי יותר, ניתן לפנות לשמאי מקרקעין שמוסמך להעריך את שוו נכסי המקרקעין. שמאות מקרקעין אחרי הכל היא תחום מקצועי תחת תחום שמאות אשר דורש מיומנות והבנה. קראו כאן מתי תצטרכו שמאי מקרקעין ולאיזה צרכים, איך בוחרים שמאי מקרקעין ומה חשוב לבדוק.

שמאי מקרקעין יקבע את שווי הנכסים שלכם במגוון צורות ולמגוון צרכים

המושג "שוק הנדל"ן" עולה לא אחת במהדורת הכלכליות. ביטויים כגון "ערך הדירות עלה", "שוק הנדל"ן בשפל" וכדומה מככבים במדורי העיתונות. בשוק הדינמי והבלתי פוסק הזה, מקצוע שמאות מקרקעין עוסק בהערכה של שווי נכסים ומקרקעין, כגון שווי דירה או שווי מגרש או קרקע. שמאי מקרקעין הוא מומחה שהוסמך להעניק הערכת שווי מקרקעין.
קביעת שוויים של נכסי מקרקעין הוא לא עניין פשוט והוא מושפע מגורמים רבים: החל מהמיקום של המקרקעין, הגודל שלו, איכות המבנה ועוד ועוד. שמאי מקרקעין מוסמך להעריך שווי של דירה, לבצע הערכת שווי למגרשים, הערכת שווי במקרה של ירידת ערך וגם הערכות להיטל השבחה (היטל מס שמוטל במקרה ורשות מקומית משביחה את הקרקע ושוויה עולה בשל כך). בנוסף, שמאות מקרקעין עוסקת גם בתחום ההפקעות, והשמאי מוסמך להעיד בבית המשפט במקרה של עיקול נכסים או כל סוגיה משפטית הנוגעת לתחום.

קיימות שלוש גישות בינלאומיות להערכת שווי של מקרקעין:

1. גישת ההשוואה: על פי גישה זו שמאי המקרקעין עורך השוואת מחירים בין נכסים דומים. גישה זו של שמאות מקרקעין היא הנפוצה ביותר, ומשמשת בעיקר בשכונות מגורים.

2. גישת העלות: על פי גישה זו שמאי המקרקעין מחשב את השווי של המבנה גם בהתאם לעלות הקרקע ועלות הבניה – בתוספת הרווח שגרפו היזמים והמע"מ ששולם על הפרויקט. מצב אחר עשוי להיות אם ערך הקרקע יורד. גישה זו מתאימה לנכסי מקרקעין שאין אמצעי השוואה עבורם או תזרים הכנסות כשלהו שימחיש את ערכם.

3. גישת היוון הכנסות (המכונה גם השיטה הכלכלית): על פי גישה זו שמאי המקרקעין יחשב את שווי המקרקעין על סמך ההיוון של הערך הנוכחי של דמי השכירות לאורך העתיד כולו ועל פי הריבית בשוק. גישה זו רלוונטית בעיקר בבנייני משרדים.

מי זקוק לשירותי שמאות מקרקעין

שמאות מקרקעין משמשת פעמים רבות אנשי נדל"ן, מומחי השקעות, גופים מוסדיים, עסקים שמחזיקים בנכסים, קבלנים ויזמים בתחום הבניה וגם אנשים פרטיים. כך למשל, בנק שנותן משכנתא מעסיק שמאי מקרקעין על מנת לקבוע מהו ערך הנכס לפני אישור המשכנתא. בנוסף, שמאי המקרקעין יבחן את שווי הנכס במקרה של היטל השבחה, או במקרה של ירידת ערך. מקרה אחר עשוי להיות מצב של איחוד שטחי מקרקעין או חלוקה שלהם. במקרה זה על שמאי המקרקעין להעריך מחדש את השווי של הנכס. מקרה אחר עשוי להיות כאשר חברה מחזיקה בנכס נדל"ן או מקרקעין (משרדים למשל או מגרש) ועליה להגיש הערכת שווי שלהם בדו"חות הכספיים שלה.
בנוסף לכל אלו ובמרבית המקרים תזדקקו לשרותי שמאות מקרקעין כאשר אתם באים לרכוש דירה. אמנם איש אינו מחייב אתכם לעשות כן, אך מומלץ לפני רכישת דירה לערוך בדירה מקיפה על מצבה של הדירה. כך, תוכלו להעריך האם יש לשפץ אותה ובאיזו עלות משוערת, או אפילו על מנת לתמחר אותה מחדש מול בעל הנכס שמבקש למכור לכם אותה.  בנוסף, הערכת השמאי עשויה לעזור לכם לצרכי ביטוח דירה.

כיצד לבחור שמאי מקרקעין

לפני שבוחרים שמאי מקרקעין עליכם קודם כל לדעת שמקצוע שמאות המקרקעין עצמו מעוגן בחקיקה. מעבר לכך, מועצת שמאי המקרקעין בישראל, הפועלת מתוך משרד המשפטים מפקחת על פעילות שמאי המקרקעין, ובנוסף קיימת לשכת שמאי מקרקעין. לכן, עליכם לוודא ששמאי המקרקעין רשום בלשכת שמאי המקרקעין (תוכלו לפנות ללשכה על מנת לוודא שהוא רשום ברשומותיהם). בנוסף, על כל שמאי המקרקעין בישראל לעבור בחינות רישוי על מנת לקבל הסמכה – בידקו שהשמאי שבחרתם הוא אכן שמאי מקרקעין שהוסמך לכך.
שמאי מקרקעין חייב להיות בעל ידע בכל הכללים להערכה של שווי מקרקעין והערך הכספי שלו. על הידע שלו לכלול ידע משפטי ואפילו ידע במיסוי. הסיבה לכך היא שנושא המס הוא נושא קריטי בכל הקשור לשווי מקרקעין, ויש לו השפעה על התועלת של הבעלים להחזיק במקרקעין.
אם אתם רוצים שיבצעו עבורכם השוואת ביטוחים וכך תקבלו ביטוח שהינו גם זול וגם מספק, מלאו טופס באתר ותוכלו פעמים רבות להשיג הצעה טובה יותר שכן האתר מתווך ביניכם לכמה חברות ביטוח ויוצר כך תחרות.
אנו מזמינים אתכם לקרוא עוד על תחום שמאות במסגרת שמאות רכב ושמאי רכוש.
מחפשים שמאי מקרקעין? היכנסו לרשימת המקיפה ביותר של שמאים העוסקים בתחום שמאות מקרקעין.

 

למה אנחנו?

 • חיסכון משמעותי
  באמצעות השוואה חכמה תוכלו לחסוך כ30% במחיר הביטוח
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם חברות הביטוח המובילות בשוק
 • בשורה התחתונה
  הוזלנו ל-90% מהפונים את הפוליסה בצורה משמעותית

לקבלת הצעה לביטוח

לקוחותינו מספרים

 • פנינה להב
  "תמיד זלזלתי בביטוח דירה, כי מה כבר יש לגנוב אצלי. באתר קראתי מאמר בשפה ברורה והשתכנעתי. כעבור שבוע פרצו לנו והרימו שלוש פלזמות. קיבלתי פיצוי של 4,500 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • ג'קי פורת
  "תמיד חשבתי שביטוח חיים זה לזרוק כסף לכיס של חברת הביטוח. בפורטל היה מאמר שהסביר איך לגרום לביטוח לעבוד בשבילי. פניתי לסוכן הביטוח והוצאתי מחיר מוזל ב-1,400 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • ברק יוסף
  "היה לי חוב גדול בביטוח הלאומי וניסיתי להתחמק מלשלם אותו. קראתי טיפים טובים באתר איך לעמוד על שלך מולם. ניגשתי אליהם ובפגישה אחת מחקתי כמעט 35% מהסכום!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • אורטל חלימי
  "עבדתי לפני הצבא במקום עם תלוש והורידו לי ביטוח לאומי. באתר קראתי שמגיע לי החזר. פניתי אליהם וקיבלתי החזר רטרואקטיבי של 2,500 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל