מהי משכנתא משלימה ומי זכאי לה?

אדם עם קוביות עם כיתוב של הלוואת משכנתא

בנובמבר 2015 הוחלט על תיקון חוק הלוואות לדיור, התשנ"ב-1992, על מנת להיטיב עם זכאים חסרי דירה. התיקון לחוק מאפשר כעת לזכאים בעלי ניקוד נמוך יותר, כל מי שצבר 599 נקודות או יותר, לקבל משכנתא בתנאי זכאות עם ריבית העומדת על 0.5% פחות מהריבית הממוצעת של הבנקים למשכנתאות, ולא יותר מ-3%. כמו כן, לאחר התיקון לחוק, ניתן לקחת משכנתא בתנאי זכאות לתקופת החזר בטווח של 10-30 שנים, לעומת תקופה של 25-28 שנים לפני כן.

משכנתא בתנאי זכאות מאפשרת לזוגות צעירים ולמשפחות צעירות לקבל הלוואה אטרקטיבית, עם זאת, במקרים רבים הסכום אינו מספיק כדי לרכוש את הנכס. לכן, כדאי לדעת כי ניתן לקחת בבנק משכנתא משלימה, בכפוף לשיקול דעתו של הבנק המלווה ובהתאם לתנאים שהוא מציע. למעשה, זו הלוואה משלימה אותה לוקחים בנוסף למשכנתא, ניתן לבחור תמהיל הכולל מסלולים שונים.

פתרון יעיל להגשמת חלום הדירה

יוקר המחיה ומחירי הנדל"ן שאינם מפסיקים לעלות, כל אלו ועוד מקשים על זוגות צעירים להגשים חלום ולרכוש דירה למגורים. הממשלה מעוניינת לסייע לרוכשי דירה חדשה לכן היא מציעה משכנתא בתנאי זכאות עם ריבית יחסית אטרקטיבית. ראוי לציין כי משכנתא בתנאי זכאות מיועדת לרוכשי דירות העומדים בתנאים שנקבעו ע"י משרד השיכון, ורק לאזרחים שאין בבעלותם דירה. שיעור ההטבה וסכום המשכנתא משתנים בהתאם לקריטריונים כמו מצב משפחתי, שירות צבאי, מספר ילדים, גיל ועוד.

כאמור, ברוב המקרים הסכום שניתן לקבל באמצעות משכנתא בתנאי זכאות אינו מספיק לרכישת הדירה, לעתים הזוג הצעיר אינו מצליח לגייס גם את ההון העצמי הנדרש, לכן הבנקים מציעים משכנתא משלימה המאפשרת לזוגות הצעירים ולמשפחות צעירות חסרי דירה להגשים חלום ולרכוש נכס למגורים.

שתי הלוואות שונות

משכנתא משלימה היא הלוואה נוספת מעבר למשכנתא בתנאי זכאות, כלומר מדובר בשתי הלוואות שונות, לתקופות שונות ובמסלולים שונים. לעתים יש בכך יתרון מאחר וניתן לפזר סיכונים בצורה טובה יותר, כך לדוגמה אפשר לבחור במסלולים המומלצים נכון להיום בתמהיל של המשכנתא בתנאי זכאות, ולבחור במסלולים אחרים בתמהיל של המשכנתא המשלימה.

למידע נוסף על מסלולים ותמהלי משכנתא מומלצים לחצו כאן

יש לקבל תעודת זכאות ממשרד השיכון על מנת לקבל את המשכנתא בתנאי זכאות, ולאחר מכן אפשר לבקש בבנק משכנתא משלימה כדי להשלים את הסכום הנדרש לרכישת הדירה. את הבקשה לבדיקת זכאות במשרד השיכון ניתן להגיש דרך כל אחד מהבנקים למשכנתאות, ההליך אינו כרוך בעלות עבור הלווה. לאחר בדיקה יסודית במשרד השיכון ובמידה והוחלט לאשר את הבקשה, מונפקת תעודת זכאות וזו מועברת ישירות לבנק ששלח את הבקשה.

תעודת זכאות תקפה לשנה, מיום הגשת הבקשה, ניתן להאריך את תוקפה בבנק למשכנתאות. לאחר קבלת האישור למשכנתא בתנאי זכאות ניתן לתכנן את המשכנתא המשלימה ולבנות תמהיל עם החזר חודשי שונה מההחזר של המשכנתא לזכאים.

מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי כדי להחליט האם כדאי לקחת משכנתא בתנאי זכאות ומשכנתא משלימה במקביל, כדאי לדעת כי הבנקים מערימים לעתים קשיים על הלווים, ויש מקרים בהם הבנקים מציעים ריבית אטרקטיבית יותר לעומת תנאי המשכנתא לזכאים. לכן חשוב לבדוק את כל האפשרויות ולקבל החלטה פיננסית נכונה וראויה.

בעזרת המומחים של המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית תוכל לבדוק האם כדאי לך לקחת משכנתא בתנאי זכאות ומשכנתא משלימה. אנו מסייעים מדי שנה לאלפי לווים להגשים חלום ולרכוש דירה למגורים. השאר פרטיך באתר ונחזור אליך בהקדם.    

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • אליענה מאירי 22.6.2016
  "ידענו שהשלב הבא אחרי חתונה הוא משכנתא, ולא ממש ידענו איך בכלל מתחילים את התהליך ובאיזה מסלול משכנתא לבחור, יועץ משכנתא מהאתר ליווה אותנו מתחילת תהליך עד לקבלת המפתח לדירה!, תודה רבה! "
  צלמית תמונת פרופיל
 • אביב משה 1.4.2015
  "משכנתא בריבית משתנה, משכנתא צמודה למדד, ריבית קבועה, הכל היה נשמע לי כמו סינית!, חברה המליצה לי לקרוא באתר על הנושאים האלו לפני לקיחת המשכנתא, וברגע ההגעה לבנק באמת הגעתי מוכנה! והשגנו משכנתא עם החזר חודשי שבאמת אפשר לחיות איתו"
  צלמית תמונת פרופיל
 • עידן משה 23.1.2016
  "בזכות רפי יועץ משכנתא מהאתר הצלחנו להשיג משכנתא "שנתפרה" בדיוק בשבילנו ואנחנו מצליחים לעמוד בתשלומים ואפילו הזמנו נופש ביוון"
  צלמית תמונת פרופיל