משכנתא לרכישת דירה בקיבוצים ומושבים

זוג חולם על דירת במושב

בשנים האחרונות אנו עדים לעליה תלויה במחירי הנדל"ן בישראל, עד שבחלק מהמקומות המחיר הוכפל ואף יותר מכך תוך זמן קצר במיוחד. אנשים חסרי דירה ומשפחות צעירות מוצאות את עצמן מול קושי הולך וגדל לרכוש דיור ולקבל משכנתא, וזאת בגלל הרמה הגבוהה של הון עצמי דרוש והקשחת תנאי ההלוואות הבנקאיות.

בעת הנוכחית וכאשר עדיין לא נראה פתרון באופק, רוכשים פוטנציאליים מחפשים דרכים יצירתיות יותר כדי להגיע אל חלום הדירה. תהליך אחד שניתן לציין הוא, כי אנשים שרוצים לקנות דירה, מוותרים על האפשרויות הקיימות בתוך הערים ובוחרים בקיבוצים ובמושבים. פרט לשיקולים של מחיר, מדובר פעמים רבות על בחירה אידיאולוגית – המושבים והקיבוצים מספקים חיי קהילה עשירים יותר ואיכות חיים מסוג אחר.

בחירה של קיבוץ או מושב לשם רכישת דירה

כאשר עושים החלטה לגבי המושב או הקיבוץ המתאים ביותר, הרי שהדבר דומה מאד לבחירה בדירה או בבית. צריך לבדוק האם התקציב שלכם מתאים למקום זה (ישנם קיבוצים עשירים יותר ומושבים נוחים יותר מבחינת מחיר), האם המיקום של הקיבוץ או המושב קרוב לעבודה, מהו הצביון של המקום (דתי, מסורתי, מעורב), מהו סגנון החיים בו.

מבחינה כלכלית, הרי שיש קיבוצים שזכאים להטבות מס או מענקים של פיתוח מסוגים שונים. חלק מהמקומות מציעים מגרשים לבנייה של צימרים באופן מרוכז ואחרים דורשים שהדבר יתבצע באופן עצמאי. בנוסף לכך, חשוב לבדוק היטב את היזם שמבצע את הבנייה בפועל בתוך הקיבוץ או המושב. מכיוון שעסקות מסוג זה דורשות התנהלות מורכבת מול מנהל מקרקעי ישראל, מומלץ מאד לבחור רק בגופים בעלי ניסיון ומוניטין בעבר.

מאפייני משכנתא לרכישת דירה בקיבוצים ומושבים

רכישת בית מחוץ לשטחי הקיבוצים (הרחבות למיניהן) אינן מהוות שום בעיה ולקיחת המשכנתא היא זהה לקניית דירה בתוך שטחים עירוניים. אולם, ברגע שאנו מדברים על בית בתוך קיבוץ, ישנו קושי מבחינת הבנק – השייכות עליו משותפת ולכן לא ניתן לבצע שיעבוד. בסיטואציה שנוצרת, לבנק אין למעשה ביטחונות ולכן הוא ימנע לתת הלוואות דיור.

אולם, בעיה זו נפתרה בסופו של דבר, כאשר הבנקים הגיעו להסכמה על פתרון מימוני מול הקיבוצים. הביטחונות של הקרקע הוחלפו בהתחייבות של הקיבוץ על הכנסת חבר חדש במקום חבר שלא עמד בתשלומי המשכנתא, כך שכיום האפשרות לקבל הלוואת דיור לרכישת דירה בקיבוץ היא בהחלט ריאלית.

כאשר מדובר בשלב המוקדם של רכישת מגרש לבניית בית, העברת הכסף לבעל המגרש נעשית בפעם אחת ולכן הדבר דומה לרכישת דירה רגילה. בזמן בניית הבית שנעשית לאחר מכן, לעומת זאת, ההוצאות שלכם עבור הבנייה הן הדרגתיות, לכן הבנק גם ישחרר את המשכנתא בשלבים.

אנו באתר המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית, מעוניינים לתת לקוראים מידע רלוונטי לגבי השינויים וההתרחשויות בשוק המשכנתאות בישראל. מכיוון שמדובר על ענף דינאמי שנתון לרגולציה על ידי המדינה, חשוב להיות מעורה בהתפתחויות והחידושים השונים – זאת, כדי לקבל את ההחלטה הטובה ביותר בעת רכישת דירה ונטילת הלוואת דיור.

מומלץ לקריאה נוספת

מחזור משכנתא

מסלולי משכנתא מומלצים

במידה ואתה מעוניין לרכוש נכס נדל"ן בקרוב ולקחת משכנתא מהבנק, אנו בפורטל המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית יכולים לסייע לך ולהפנות אותך ליועצי משכנתא מומחים בלתי תלויים ללא שום עלות או התחייבות. לשם כך, כל מה שעליך לעשות זה למלא את פרטיך האישיים בטופס שנמצא בעמוד זה ואנו מבטיחים ליצור קשר טלפוני במהירות האפשרית.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • רבקה ומוטי 23.6.2016
  "ידענו שהשלב הבא אחרי חתונה הוא משכנתא, ולא ממש ידענו איך בכלל מתחילים את התהליך, יועץ משכנתא מהאתר ליווה אותנו מתחילת תהליך עד לקבלת המפתח לדירה!, תודה רבה! "
  צלמית תמונת פרופיל
 • יוני 23.1.2016
  "חברים אמרו לי שזה זמן טוב למחזר את המשכנתא שלי אבל לא ממש הבנתי בתחום הזה, למזלי הגעתי מהמלצה של חבר לאתר ובאמצעות יועץ משכנתא הצלחתי לחסוך במחזור מעל 40,000 ש"ח!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • מירי ס 2.10.2015
  "משכנתא חדשה, ריבית משכנתא, מחזור משכנתא, הכל היה נשמע לי כמו סינית!, חברה המליצה לי לקרוא באתר על הנושאים האלו לפני לקיחת המשכנתא, וברגע ההגעה לבנק באמת הגעתי מוכנה! והשגנו משכנתא עם החזר חודשי שבאמת אפשר לחיות איתו"
  צלמית תמונת פרופיל