ההבדלים בין המתכונת הישנה של מחיר למשתכן למתכונת החדשה

זוג שנכנסו לדירה ממחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן היא יוזמה חשובה ומבורכת של ממשלת ישראל במאמציה להילחם במחיר הדיור הגבוהים, מטרת התוכנית היא לאפשר לזוגות צעירים ולחסרי דירה העומדים בקריטריונים לקבלת הזכאות, לרכוש דירה למגורים במחיר הנמוך בכ-200 אלף ₪ ממחירי השוק. עם זאת, רבים אינם יודעים כי קיימת תוכנית מחיר למשתכן במתכונת הישנה שהחלה בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת.

התוכנית במתכונת הישנה

בסוף שנות ה-90 החליטה הממשלה על תוכנית מחיר למשתכן במטרה לסייע לזכאי משרד השיכון להגשים חלום ולרכש דירה למגורים בתנאים מועדפים. במסגרת תוכנית מחיר למשתכן במתכונת הישנה תוכנן לשווק 10-15% מהדירות בפרויקטים בגדולים שהוקמו עבור הזכאים. בשנת 2001 נקבע יעד של 15,000 דירות חדשות לשיווק לזכאי משרד השיכון, בפועל בין השנים 2000-2007 שווקו כ-3,500 דירות לזכאים, מתוכן כ-1,950 דירות שווק רק בביתר עלית לחרדים.

בין השנים 2008-2012 שווק במסגרת תוכנית מחיר למשתכן במתכונת הישנה עוד 4,000 דירות, כאשר בחלק מהמכרזים מחיר הדירות היה גבוה ממחירי השוק ולכן היה קושי לשווק ולמכור דירות אלה.

קריטריונים במחיר למשתכן בתוכנית הישנה ובתוכנית החדשה

כדאי לדעת כי הקריטריונים במחיר למשתכן במתכונת הישנה כללו פרמטרים כמו ותק נישואין ומספר ילדים, לאחר מכן ניתנה עדיפות ליוצאי צבא והשר אטיאס, מבכירי מפלגת ש"ס בעבר, ביטל את הקריטריון של מספר הילדים. עם זאת, בגלל ביקורת על התוכנית הוחלט להוסיף קריטריון של מיצוי כושר השתכרות בחלק מהמכרזים. ראוי לציין כי התוכנית במתכונת הישנה לא הצליחה מאחר ומחירי הדירות ששווקו במסגרת התוכנית היו גבוהים ב-10% ולמעלה מכך ממחירי הדירות בשוק החופשי.

בפרויקט מחיר למשתכן החדש, פרי יוזמתו של שר האוצר כחלון, הוחלט להרחיב את הקריטריונים על מנת לאפשר ליותר חסרי דירה להשתתף בהגרלות ולרכוש דירת מגורים בהנחה משמעותית ממחירי השוק.

ההצעה של השר כחלון הונחה לפני קבינט הדיור ביוני 2015, כאשר במתווה התוכנית החדשה הוחלט לשווק את קרקעות המדינה ליזמים המציעים את המחיר הנמוך ביותר למטר בנוי של דירה. כמו כן, נקבעו בתוכנית החדשה קריטריונים חדשים המאפשרים לא רק לזוגות צעירים חסרי דירה להשתתף בהגרלות, אלא גם לרווקים מעל גיל 35 שלא הייתה בבעלותם דירה במשך 6 שנים אחרונות, למשפחות חד הוריות, לנכים בגפיים תחתונות מגיל 21, ובהמשך הוחלט לאפשר גם למשפרי דיור להשתתף בהגרלות הפתוחות.

בנוסף, הוחלט להעניק מענק בשווי 40,000 או 60,000 ₪ לזכאי התוכנית הרוכשים דירה חדשה במחיר למשתכן ביישובי הפריפריה. את המענק המשתלם מקבלים בשתי פעימות, מחצית מהסכום לאחר חתימה על חוזה הרכישה וחצי שני בסיום גמר עבודות השלד. ראוי לציין כי המענק אינו יכול להיות חלק מההון האישי שיש לגייס על מנת לקבל משכנתא ולרכוש דירה במסגרת התוכנית.

פרויקטי מחיר למשתכן

מחיר למשתכן בהרצליה

מחיר למשתכן בראשון לציון

למידע נוסף בנושא מחיר למשתכן במתכונת הישנה ולעזרה בלקיחת משכנתא בתנאים מועדפים, אנא השאירו פרטים בטופס שבאתר. היועצים המנוסים של פורטל מידע – המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית יסייעו לכם לקבל משכנתא בהתאמה אישית ובריבית נמוכה, בהתאם ליכולת ההחזר והמאפיינים הייחודיים שלכם.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  חסכון ממוצע של 40,000 ש"ח בריבית ללקוח
 • מודל פר הצלחה
  לא חסכת כסף בריבית לא שילמת, אין מה להפסיד!
 • מתחייבים להוזיל
  אנו מתחייבים להוזיל כל הצעת עבר שקיבלת

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל