האם משתלם להשכיר דירה שנרכשה במחיר למשתכן?

זוג צעיר מחזיק במפתח לדירה במחיר למשתכן

תוכנית מחיר למשתכן נועדה לאפשר לחסרי דיור ולזכאים, לפי הקריטריונים שנקבעו, לרכוש דירה חדשה במחיר מוזל במגוון רחב של פרויקטים ברחבי המדינה. אמנם, הזוכים בדירה למגורים אינם רשאים למכור את הנכס במשך 5 שנים, אך לא חלה מגבלה על השכרת הנכס. האפשרות לרכוש דירת מגורים במחיר מוזל ואטרקטיבי ולהשכיר אותה, גרמה לישראלים רבים להשתתף בהגרלות מחיר למשתכן, ולמעשה להפוך למשקיעי נדל"ן לכל דבר ועניין.

זכאות לרכישת דירה במחיר מוזל

כדי להשתתף בהגרלות מחיר למשתכן יש להוציא תעודת זכאות דרך אחת מחברות ההרשמה או באתר המקוון. תוכנית מחיר למשתכן מיועדת לחסרי דיור העומדים בקריטריונים שנקבעו על ידי משרד הבינוי והשיכון, למשל יחידים מעל גיל 35 (רווקים, אלמנים וגרושים), זוגות נשואים או ידועים בציבור, הורים עצמאיים עם ילד אחד לפחות המתגורר עמם, נכים יחידים בגיל 21 ומעלה ועוד.

גם משפרי דיור רשאים להשתתף בהגרלות מחיר למשתכן, אך אם יש בבעלותם נכס עליהם למכור אותו תוך שנה לאחר אכלוס הדירה החדשה. כאמור, כדי לקבל אישור זכאות המאפשר להשתתף בהגרלות הפתוחות יש לעמוד בקריטריונים שנקבעו.

מיקום הדירה

פרויקטים רבים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן הוקמו או מתוכננים לקום ביישובים שונים בפריפריה. בעלי תעודת זכאות למחיר למשתכן יכולים להשתתף בהגרלות השונות בהתאם לרצונם החופשי, ולא מעט חסרי דיור החליטו להשתתף בהגרלות בפריפריה כדי לרכוש דירה במחיר אטרקטיבי. בהתאם למיקום היישוב זוכים גם למענק מהמדינה בשווי 40,000 או 60,000 ₪.

חלק מרוכשי הדירות הפריפריה במסגרת מחיר למשתכן רכשו את דירת המגורים כדי להשכיר אותה, כיוון שהם אינם מתכננים לגור במקום. כאמור, אין מגבלה להשכיר את הדירה, אך לא ניתן למכור אותה במשך 5 שנים. מאחר וחלק מהזוכים גרים במרכז או בעיר מרכזית אחרת, אין בכוונתם לגור בפריפריה והם השתתפו בתוכנית כדי לנצל את המחיר הזול, ומאחר ועליהם להתחייב למשכנתא, הם מתכננים להשכיר את הנכס, ובאמצעות שכר דירה לממן את תשלומי ההחזר של המשכנתא.

האם משתלם להשכיר דירה שנרכשת במחיר למשתכן?

האפשרות לרכוש דירה במחיר מוזל ולהשכיר אותה כדי לפרוע את תשלומי המשכנתא קוסמת לישראלים רבים בעלי אישור זכאות למחיר למשתכן. חשוב לזכור כי הזוכים בהגרלות מחיר למשתכן יכולים לקבל עד 90% מימון, לכן גם בעלי הון עצמי נמוך יכולים להשתתף בהגרלות ולרכוש נכס למגורים או להשקעה.

יחד עם זאת, זהו אפיק השקעות העלול להתגלות כבעייתי כיוון שיש לא מעט סיכונים, למשל קושי להשכיר את הדירה הנמצאת בפריפריה. כמו כן, יש הצופים כי שוק השכירות, במיוחד ביישובי הפריפריה, יוצף בדירות שנרכשו במחיר למשתכן לצורך השקעה, והדבר יוביל להוזלת השכירות, וכך ההשקעה עלולה להתגלות כלא משתלמת.

המצב בו דירות רבות שנרכשו בהגרלות מחר למשתכן יעמדו ריקות כיוון שמראש הרוכשים לא תכננו לגור בהן, עלול לגרום לגידול משמעותי בהיצע הדירות להשכרה, במיוחד בפריפריה, ויש לכך השלכות רבות ומשמעותיות. בנוסף, בעלי הדירה נאלצים להמשיך לממן את שכר הדירה במקום בו הם גרים, ובמקביל עליהם לשלם גם את המשכנתא, ומצבם הפיננסי עלול להחמיר.

כמו כן, כדי לרכוש דירה במסגרת מחיר למשתכן, רבים מהזכאים לוקחים מימון גבוה עד 90%, וכל שינוי בריבית ובמדד גורם לעלייה משמעותית בתשלומי ההחזר של המשכנתא. לכן, קיימים סיכונים רבים למי שבוחר לרכוש דירה במחיר משתכן כדי להשכיר אותה, ויש להתייחס לכך כדי לקבל החלטה פיננסית שקולה ואחראית.

במקרים מסוימים משתלם להשכיר דירה שנרכשה במחיר למשתכן, לכן חשוב לבדוק האם הדירה ממוקמת באזור בו יש ביקוש גבוה לדירות להשכרה, ויש לבדוק היטב מהם דמי השכירות שניתן לקבל כדי להחליט האם ההשקעה משתלמת.

למידע נוסף ולייעוץ בנושא, השאירו פרטים בטופס שאתר. המומחים של המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית יחזרו אליכם בהקדם ויסייעו לכם לקבל החלטה שקולה האם כדאי לכם לרכוש דירה במחיר למשתכן כדי להשכיר אותה.

 

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  חסכון ממוצע של 40,000 ש"ח בריבית ללקוח
 • מודל פר הצלחה
  לא חסכת כסף בריבית לא שילמת, אין מה להפסיד!
 • מתחייבים להוזיל
  אנו מתחייבים להוזיל כל הצעת עבר שקיבלת

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל