בחירת דירה בתכנית מחיר למשתכן

זוג צעיר ביחידת דיור שזכה במחיר למשתכן

תכנית מחיר למשתכן היא שיטת שיווק קרקעות בצורה שונה מהרגיל, זו יוזמה של משרד האוצר ומשרדי הבינוי והשיכון. התכנית מאפשרת לרוכשי דירה ראשונה לקנות דירה חדשה מקבלן במחיר מוזל ובהנחה משמעותית ממחירי השוק החופשי.

כדי לרכוש דירה יש להוציא תעודת זכאות ולאחר מכן אפשר להשתתף בהגרלות הפתוחות, בהתאם לסדרה. לאחר פרסום תוצאות ההגרלה הקבלן מזמין את הזוכים לכנס כדי לבחור דירה בתכנית מחיר למשתכן. שלב בחירת הדירה יכול להתקיים כשבועיים לאחר פרסום תוצאות ההגרלה, כנס הזוכים נערך על ידי הקבלן שזכה במכרז ונבחר לבנות את הפרויקט בו אתם משתתפים.

יש מקרים בהם הקבלן יזמין אתכם לכנס זוכים במועד מאוחר יותר, לעיתים אפילו כמה חודשים לאחר פרסום תוצאות ההגרלה. זהו שלב קריטי ומעמד מרגש עבורכם, זהו גם שלב חשוב בתכנית מחיר למשתכן כיוון שבכנס הזוכים אתם סוף סוף יכולים לבחור את הדירה הראשונה שלכם.

תקנון בחירת דירה בתכנית מחיר למשתכן

משרד הבינוי והשיכון קבע תקנון מחייב לגבי ההגרלות ובחירת הדירה בתכנית מחיר למשתכן. לאחר קבלת הודעת הזכייה בהגרלה עליכם להמתין לזימון לכנס זוכים הנערך על ידי הקבלן. ראוי לציין כי מועד בחירת הדירה בפרויקט מחיר למשתכן נקבע רק על ידי הקבלן, עליו לשלוח זימון לכל הזוכים באופן מרוכז, הכנס יכול להתקיים במשרדים של הקבלן או במשרד של עורך דין המלווה את הפרויקט, בנוכחות נציגים של הקבלן.

התקנון לבחירת דירה בתכנית מחיר למשתכן קובע בין היתר את התנאים הבאים:

 • אם בני זוג השתתפו בהגרלה, שניהם חייבים להגיע למועד בחירת הדירה והחתימה על חוזה עם הקבלן המבצע, למעט מקרים בהם אחד מבני הזוג אינו יכול להגיע, במקרה זה עליו להכין ייפוי כוח חתום ובן הזוג השני יגיע לכנס הזוכים עם צילום של תעודת זהות של שניהם.
 • לאחר פרסום תוצאות ההגרלה ושליחת הודעות הזכייה, יזם הבנייה או הקבלן חייבים לארגן כנס זוכים כדי להציג מידע רלוונטי לזוכים, לרבות מידע תכנוני, מפרט טכני של הדירות והצגת נתוני הדירות השונות העומדות למכירה.
 • הקבלן או היזם חייבים לשלוח הודעות זימון לכנס הזוכים לפחות 7 ימים קלנדריים לפני מועד הכנס לבחירת הדירה.
 • כל זוכה חייב להגיע למעמד בחירת הדירה עם הודעת הזכייה שקיבל והודעת הזימון מטעם הקבלן. יש להציג את שני האישורים כדי להשתתף בבחירת הדירה, ניתן לבחור דירה רק ממאגר הדירות הפנויות, הבחירה נעשית לפי סדר הזוכים כפי שעלה בהגרלה.
 • הזוכה הראשון בהגרלה, על פי מסדר סידורי עולה, יוזמן לבחור ראשון את יחידת הדיור.
 • במועד בחירת הדירה בתכנית מחיר למשתכן יש לזוכה 45 דקות בלבד לקבל החלטה ולבחור את הדירה המועדפת עליו, מתוך יחידות הדיור שנותרו עדיין פנויות.
 • לאחר בחירת הדירה הזוכה חייב לחתום על הסכם מכר עם הקבלן והוא לא רשאי לשנות את בחירתו.
 • במועד החתימה על הסכם המכר הזוכה נדרש לחתום על ההסכם ולהציג בפני הקבלן מסמכים, אישורים ובטחונות נדרשים, בהתאמה לתנאים שנקבעו בהסכם.
 • הזוכה חייב לחתום על כתב התחייבות לעמידה בתנאי הרכישה על פי כללי המכרז, כמו כן עליו להתחייב על אי מכירת הדירה לצד שלישי, אפשר למכור את הדירה לאחר חמש שנים.
 • במועד החתימה על הסכם המכר הזוכה נדרש להפקיד מקדמה (דמי רצינות) על חשבון תשלום הדירה, בדרך כלל יש להפקיד סכום של 2,000 ₪.

אילו מסמכים חייבים לארגן לפני מועד בחירת הדירה?

מומלץ לבדוק מראש אילו מסמכים עליכם להביא לכנס הזוכים ולמעמד בחירת הדירה והחתימה על הסכם מכר. באופן כללי, המסמכים שעליכם להביא למועד בחירת הדירה הם:

 • תעודות זהות עם ספח של שני בני הזוג, זוכה יחיד צריך להביא רק את תעודת הזהות שלו יחד עם הספח.
 • תדפיס של אישור הזכייה הנשלח אליכם בדואר אלקטרוני.
 • העתק מודפס של אישור הזכאות.
 • שיק שלכם על סך 2,000 ₪ לתשלום מקדמה ליזם (דמי רצינות).

חשוב לדעת כי הסכום המופיע בשיק בגין דמי רצינות לא יוחזר אליכם אם תחליטו לבטל את זכייתכם או להסיר את עצמכם מרשימת הזוכים. יחד עם זאת, ישנם קבלנים המחזירים את הסכום וכדאי לבדוק את הנושא מול הקבלן. בנוסף, עליכם לזכור כי ביטול הזכייה עלול לפגוע בכם כיוון שלאחר שלושה ביטולים אתם תרדו לסדרה הבאה, לכן הסיכוי שלכם לזכות בהמשך פוחת באופן משמעותי ועליכם לשקול את פעולת ביטול הזכייה בכובד ראש.

הכנות לקראת מועד בחירת הדירה

מועד בחירת הדירה בתכנית מחיר למשתכן הוא מעמד מרגש וייחודי עבורכם, זו הדרך שלכם לרכוש דירה חדשה במחיר נמוך משמעותית ממחירי השוק. בגלל גודל המעמד וחשיבותו אנו ממליצים לכם לבדוק היטב היכן יתקיים כנס הזוכים, מהו מסלול הנסיעה הטוב ביותר עבורכם, וחשוב לארגן את כל המסמכים שעליכם להביא בתיקייה מסודרת ומאורגנת.

כדאי להקדים מעט ולהגיע למקום לפני מועד בחירת הדירות, ומומלץ לקחת יום חופש, לקרוא באתר של הקבלן את המפרטים הטכניים של הדירות השונות, ובהחלט מומלץ לבקר בפרויקט אחר של הקבלן, כיוון שלרוב הדירות דומות מבחינת גודל, עיצוב ומפרט טכני בפרויקטים שונים של אותו יזם.

למידע נוסף, לשאלות ולייעוץ מקצועי – אנא השאירו פרטים ליצירת קשר בטופס למטה. יועץ מנוסה של המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית יחזור אליכם בהקדם האפשרי. כמו כן, נשמח לסייע לכם לבחור משכנתא בתנאים מועדפים ובהתאמה אישית, עד היום סייענו לזוכים רבים להגשים חלום ולרכוש דירה חדשה במסגרת תכנית מחיר למשתכן.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  חסכון ממוצע של 40,000 ש"ח בריבית ללקוח
 • מודל פר הצלחה
  לא חסכת כסף בריבית לא שילמת, אין מה להפסיד!
 • מתחייבים להוזיל
  אנו מתחייבים להוזיל כל הצעת עבר שקיבלת

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל