אשראי דוקומנטרי

אנשי עסקים חותמים על טפסים לאשראי דוקומנטרי

אשראי דוקומנטרי, המכונה גם מכתב אשראי, באנגלית Letter of Credit, הוא התחייבות בלתי חוזרת של הבנק הפותח את מכתב האשראי לשלם למוטב, לרוב יצואן, את הסכום הנקוב במסמך האשראי הדוקומנטרי כנגד הצגת מסמכים בהתאמה לתנאי האשראי הדוקומנטרי. המסמך כולל מועד תשלום ותנאים נוספים.

שיטת תשלום שכיחה בעסקות סחר בינלאומי

כדאי לדעת כי מכתב אשראי או אשראי דוקומנטרי נחשב לשיטת תשלום מקובלת ושכיחה בסחר הבינלאומי, המסמך נועד להגן על שני הצדדים המעורבים בעסקה מסוימת. באמצעות מכתב אשראי דרך הבנק המלווה מתקרבים לאיזון מקסימלי מבחינת ההגנה והשמירה על האינטרסים על כל המעורבים בעסקת סחר.

לפי שיטת תשלום זו, מפרידים בין העסקה המסחרית לרוב בין יבואן ממדינה אחת ליצואן במדינה אחרת, לבין התשלום תמורת הסחורה. למערכת הבנקאות העולמית תפקיד חשוב בסחר הבינלאומי, ובאמצעות אשראי דוקומנטרי הבנקים ממלאים תפקיד של שותף מלא לעסקה, וללא סיוע של הבנקים בנושא זה עסקות רבות בתחום הסחר בינלאומי לא היו מתקיימות ויוצאות אל הפועל.

התחייבות בלתי חוזרת של הבנק הפותח אשראי דוקומנטרי

בכל מכתב אשראי נקבעים תנאים מחייבים על מנת שהבנק יעמוד בהתחייבותו הבלתי חוזרת, לכן יש להציג מסמכים שונים כגון שטר מטען, חשבון ספק, תעודת משלוח ותעודות או מסמכים נוספים המעידים לרוב על משלוח הסחורות מהיצואן ליבואן.

כאמור, מסמך אשראי מגן על כל הצדדים בעסקת סחר בינלאומי, האשראי הדוקומנטרי מבטיח ליצואן כי הבנק מתחייב לתשלום כל עוד היצואן עומד בתנאים שנקבעו. לכן חשוב לבחור בנק פותח אמין שהיצואן בוטח בו כדי למזער סיכונים, למשל סיכון שהמדינה בה היבואן נמצא תאסור הוצאת מט"ח מהמדינה ועוד.

גם היבואן זוכה להגנה חשובה, מכתב אשראי מבנק פותח אמין מבטיחה כי התשלום ליצואן, כלומר הספק בחו"ל של היבואן, יתבצע לאחר בדיקת התחייבות היצואן ועמידתו בתנאי האשראי שנקבעו. עם זאת, חשוב להדגיש כי הבנק אינו בודק את טיב הסחורה ותקינותה, אלא רק את תקינות המסמכים כדי להשלים את העסקה.

צוות המומחים של מידע – המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית מתמחה בין השאר באשראי דוקומנטרי ובבחירת הבנק הפותח את מכתב האשראי. זהו תחום מורכב לכן אין לוותר על ייעוץ מקצועי, השאר פרטיך בטופס שבאתר ואנו נחזור אליך עם כל המידע הנחוץ עבורך לאשראי דוקומנטרי.

דברים נוספים שיוכלו לעניין אתכם:

גיוס אשראי בנקאי

הלוואות ליבואנים

הלוואה בערבות המדינה

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  הלוואות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם חברות הייעוץ העסקי המובילות בשוק
 • שביעות רצון
  מעל 70% מהגולשים שלנו מצאו יועץ בעזרת האתר

לקבלת הצעה להלוואה לעסק

לקוחותינו מספרים

 • גולן שרעבי
  "העסק החדש שלי כמעט קרס. ברגע האחרון פניתי לייעוץ מקצועי ובלתי תלוי באתר. גם הצלתי את העסק שלי וגם חסכתי כמעט 4,000 שקלים בשנה אחת!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • לימור נחמיאס
  "ליווי עסקי הוא אבן דרך בבניית עסק ובשמירה על יציבותו. קיבלתי הרבה טיפים מהמומחים באתר וייעול ההתנהלות הכלכלית שלי גרמה לי להגביר את המכירות בכ-17% תוך שלושה חודשים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • יהב אלמוג
  "בשוק כל יועץ לוקח סכומים לא הגיוניים ויוצא שאתה עובד בשביל לשלם לו. במרכז הישראלי לצרכנות פיננסית נותנים ללא עלות מידע שלא יסולא בפז. עד כה חסכתי כ-7,500 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • אלינור בן אברהם
  "השוק מוצף מידע מוטה ולפעמים מטעה. המידע שמומחי האתר מספקים הוא אובייקטיבי לחלוטין. באמצעות מומחה מטעמם הוצאתי את העסק מהקשיים
  צלמית תמונת פרופיל