מה זה אומר להיות ערב להלוואה של אדם אחר?


מה זה אומר להיות ערב להלוואות של אדם אחר?

 ערבות היא אחד המושגים הנפוצים ביותר בכל הקשור להלוואות. אין כמעט אדם שלא נתקל במושג זה ורבים מהאנשים שביקשו בנקודה זו או אחרת בחייהם הלוואה מהבנק (או מגוף מממן אחר) נתבקשו להמציא ערב או שניים להלוואתם.

צדו השני של המטבע הוא אותם האנשים שמתבקשים לחתום על ערבות על ידי חבר קרוב או על ידי בן משפחה קרוב יותר או קרוב פחות. במצב כזה לא נעים לסרב ופתע פתאום אתם עלולים למצוא עצמכם משיבים בחיוב לבקשה לחתימה על ערבות מבלי בדיוק להבין לאן אתם נכנסים ואיך הגעתם לשם.

בנקודה זו חשוב מאוד להבין: אדם שחתם על ערבות עבור חובו של אחר עלול להיכנס לנעליו במקרים מסוימים ולשאת באחריות לתשלום החוב! כלומר, ישנם מצבים בהם הגוף המלווה יכול לפנות אליכם בדרישה לשלם את החוב של החייב אשר לטובתו חתמתם על ערבות, להגיש נגדכם תביעה לתשלום החוב ואף לפתוח בהליכי הוצאה לפועל.

מתי ערב יכול להידרש לשלם?

אין צורך לחשוש כי כל כתב ערבות מיד יחייב את החותם בתשלום החוב כולו. ברור לכול כי הלווה הוא החייב העיקרי. כלומר, לפני שגוף מממן יכול לפנות לערב בדרישה לתשלום החוב, חלה עליו חובה למצות את כל הליכי הגבייה וההוצאה לפועל כנגד החייב העיקרי. אולם, במקרה בו הליכי הגבייה העלו חרס בידי הגוף המממן (למשל, במקרה בו החייב העיקרי נכנס לתהליך פשיטת רגל, נפטר חו"ח וכו') ניתן לבוא בדרישה לאדם הערב.

הפסיקה בבתי המשפט בשנים האחרונות פטרה לא פעם ולא פעמיים אדם מחובתו כערב מסיבות שונות ומשונות. במקרים בהם אתם מתבקשים לממש את כתב הערבות עליו חתמתם, מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום.

אם כן, מה צריך לבדוק לפני שחותמים על ערבות?

בכדי להגן על עצמכם ממקרים בלתי צפויים ולא נעימים כדאי לבחון היטב מספר סוגיות לפני שתיתנו הסכמתכם לחתימה על כתב ערבות.

להכיר את הלווה:

–          עד כמה אתם מכירים את הלווה העיקרי? האם אתם סומכים עליו? האם אתם בטוחים שהוא יעשה הכול כדי לעמוד בחובותיו לפני שהנטל יועבר אליכם?

–          מה הם אמצעיו הכספיים? האם יש לו הכנסות אחרות? האם יש לו רכוש אחר? האם יש לו "גב כלכלי" שיכול להיות גיבוי במקרה של כשל?

להבין ולהכיר את העסקה:

–          וודאו כי אתם מבינים לשם מה נדרשת ערבותכם. מה הוא סכום ההלוואה? מה היא נועדה לממן? האם מדובר בעסקה או בעסק בעלי סיכויי הצלחה סבירים? האם זהו סכום שהלווה יוכל לעמוד בו מהעסקה שעל הפרק או מהכנסותיו השוטפות?

–          האם ישנם ערבים נוספים להלוואה או שמא אתם הערבים היחידים?

תשובות על שאלות אלה יכולות לסייע לכם לקבל החלטות מושכלות יותר בכל הקשור לחתימה על כתב ערבות לטובת אדם אחר. החלטות אלה יכולות לאפשר לכם לסייע לחברים או לבני משפחה שראויים לכך מצד אחד, ולסייע לכם להישמר מפני סכנות כלכליות בעתיד מאידך.

יכול להיות שבמקום לחתום על ערבות, עליכם פשוט לחשוף את החבר שלכם לאפשרות קבלת הלוואות חוץ בנקאיות שהינן פתרון משלים להלוואת רגילות


למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  הלוואות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם הבנקים וחברות חוץ בנקאיות המובילים בשוק
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל הלוואה

לקבלת הצעה להלוואה

לקוחותינו מספרים

 • ירדן 9.10.2016
  אני מסורב בבנק, והצלחתי לקבל הלוואה טובה דרך האתר!
  צלמית תמונת פרופיל
 • שני נעימי 14.4.2016
  לא האמנתי שיצליחו לשפר לי את תנאי ההלוואה אבל הצליחו! שמחה שניסיתי
  צלמית תמונת פרופיל
 • אמיר ו 26.3.2015
  חיפשתי מידע על ריביות טובות להלוואה קטנה, ולא רק שמצאתי את כל המידע גם סגרו לי יופי של הלוואה
  צלמית תמונת פרופיל