מה זה ניכיון צ'קים ולמי זה מתאים

בעל עסק חותם על טפסים לנכיוןצקים

ניכיון צ'קים

עסקים קטנים ובינוניים מחפשים דרכים שונות ומגוונות לשרוד במציאות העסקית הסבוכה של ימינו. אחת משיטות המימון הנפוצות ביותר היא ניכיון צ'קים.

מה זה ניכיון צ'קים?

משמעות המונח היא שהבנק קונה למעשה מהלקוח את הצ'ק שנתן לו הלקוח שלו. נניח, לשם הדיון, ש"אשראי וטוב לי" היא חנות לממכר נעליים. החנות מנהלת את חשבונה בבנק כלשהו. אחד מלקוחותיה הקבועים של החנות רכש זוג נעליים חדשות וביקש לשלם באמצעות המחאה דחויה. בעל החנות מסכים כיוון שמדובר בלקוח קבוע, אולם הוא זקוק לכסף כעת, ולכן הוא בוחר לנכות אותו בבנק. ביום בו ינוכה הצ'ק יקבל בעל החנות את ערכו במזומן לחשבון. מנגד, החבות שלו לבנק תגדל באותו הסכום. הצ'ק המנוכה ישמש כ- 70% מהביטחון בעוד בעל החנות יידרש להשלים ביטחונות נוספים (אם בכלל) עד ליתרת ה- 30%. כמו כן, מכיוון שבנקים אינם פועלים לשם שמיים, במועד הניכיון יחויב בעל החנות בעמלת ניכיון ובריבית מראש בגין תקופת הניכיון (ככל שהצ'ק הדחוי נרשם למועד רחוק יותר כך תגדל ריבית הניכיון).

למי זה מתאים?

מימון בשיטה של ניכיון צ'קים מתאים בעיקר לעסקים קטנים. עסק שסובל מהחזרות צ'קים של לקוחותיו (בין אם מסיבות טכניות ובין אם מסיבות של חוסר כיסוי בחשבון) כדאי שיימנע משימוש בניכיון צ'קים (וסביר להניח שהבנק לא יסכים לממן לו ניכיון צ'קים).