שנה למחיר למשתכן

אדם יושב מאחורי שולחן שעליו יש דגם של בית

תוכנית מחיר למשתכן ידועה כפרויקט הדגל של שר האוצר כחלון, מטרתה לאפשר לחסרי דירה לרכוש נכס למגורים במחיר אטרקטיבי ונמוך משמעותית ממחירי השוק. בתחילת הדרך התוכנית ידעה מעט קשיים ולכן נערכו עדכונים ושינויים בפרויקט החשוב, ולפי נתוני משרד השיכון ניתן לגלות כי המדינה עמדה ביעדים שהציבה לעצמה, כלומר פרסום מכרזים להקמת 70 אלף דירות חדשות עד סוף שנת 2016.

המדינה הגדילה לעשות ועדכנה את היעד ל-100 אלף דירות עד לסוף שנת 2017, ונכון לעכשיו פורסמו עשרות מכרזים לשיווק קרקעות לבנייה של כ-64 אלף דירות, חלק מהמכרזים נסגרו בהצלחה מול קבלנים, אחרים עדיין פתוחים ומחכים למועד הסופי כדי להגיש הצעה.

לאחר שנה למחיר למשתכן ניתן לגלות בנתונים שפורסמו עד כה כי ההטבה במסגרת התוכנית משתלמת לחסרי דירה, לכן מומלץ לכל מי שעומד בתנאי הזכאות להשתתף בהגרלות ולנסות לזכות בדירה שמחירה עשוי להיות נמוך ב-200 אלף ₪ ממחיר השוק.

היעדים עולים אך הביצועים בשטח מדשדשים

לאחר השקת תוכנית מחיר למשתכן הבטיח שר האוצר כי עד סוף שנת 2016 ישווקו 70 אלף דירות במסגרת התוכנית, ואכן המדינה התקרבה ליעד ועד סוף השנה שווקו כ-64 אלף דירות, אך כ-20 אלף דירות מתוכן שווקו במהירות לקראת סוף השנה האזרחית כדי להראות לציבור כי המדינה עומדת ביעד. למעשה, חלק גדול מהמכרזים שפורסמו בסוף השנה שווקו ללא כל מפרט ופרטים אודות המגרש, תנאי השטח וכדומה.

מאפייני הזכאים

בינואר 2017 פרסם משרד השיכון והבינוי סקירה לגבי מאפייני הזכאים ושיעור השתתפות בהגרלות. על פי הנתונים אפשר לגלות כי בינואר 2017 היו כ-76,700 זכאים למחיר למשתכן, מתוכם כ-75% נשואים, כ-18% רווקים ו-6.6% גרושים.

כ-30% מהזכאים הם מתחת לגיל 30, כ-51% בטווח הגילאים 31-40, וכ-15% מעל גיל 41. כלומר, רוב הזכאים במחיר למשתכן הם זוגות צעירים עד גיל 40, מרביתם מתגוררים ביישובים במגזר היהודי, כ-20% גרים ביישובים מעורבים כמו עכו, חיפה, רמלה, תל אביב וירושלים.

שנה לפרויקטים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן

כדי לסכם את חגיגות השנה למחיר למשתכן אנו מסתמכים על נתונים שפורסמו על ידי משרד הבינוי והשיכון, מעניין לגלות כי נכון לינואר 2017 יש 23,601 דירות המשווקות לזכאים, כאשר כ-15 אלף דירות שווקו אך טרם נפתחה עבורן הרשמה להגרלה. למעשה, רק עבור כ-8,000 דירות התקיימה כבר הגרלה שתוצאותיה פורסמו, אך חשוב לזכור כי יש עוד כ-20 אלף דירות מתוכננות (נכון לינואר 2017) שטרם נבחר בהן קבלן.

כאשר מנתחים את תוצאות ההגרלות ניתן לגלות כי שיעור ההנחה הממוצע בפרויקטים של מחיר למשתכן הוא 21.2%, כלומר דירה בשווי שוק של 1,000,000 נמכרת במסגרת התוכנית במחיר של 788 אלף ₪. ראוי לציין כי שיעור ההנחה גבוה מהנחת העבודה של ראשי התוכנית, בתחילת הדרך הצפי היה כי ההנחה תגיע לסכום של 200 אלף ₪, בפועל הזכאים של התוכנית זוכים להטבה משתלמת יותר, אך רק בחלק מהפרויקטים.

למעשה, בפרויקטים של מחיר למשתכן בהם הדירות יקרות יותר, שיעור ההטבה גבוה יותר לעומת ההנחה עבור דירות ביישובי הפריפריה. כך למשל ההנחה ב-% ממחיר השוק לדירה בפרויקט מחיר למשתכן בתל אביב היא 21.8% בעוד ההנחה ביישובי הפריפריה בדרום מסתכמת בשיעור של 17.5%.

מוקדם מדי לפתוח שמפניות

תוכנית מחיר למשתכן צריכה להיבחן לאורך זמן, לאחר שנה לתחילת הפרויקט ניתן לגלות סימנים המעידים על הצלחת התוכנית, למרות הקשיים והבעיות. חשוב לזכור כי התוכנית נועדה לאפשר לחסרי דירה להגשים חלום ולרכוש נכס למגורים במגוון פרויקטים ברחבי הארץ, לאחרונה התוכנית הורחבה גם למשפרי דיור, ונערכו הגרלות גדולות בהן עשרות אלפי זכאים השתתפו.

למידע נוסף אודות תוכנית מחיר משתכן ולקבל הצעה אטרקטיבית למשכנתא לזוכים וכמובן ייעוץ משכנתא מקצועי, אנא השאירו פרטים באתר והמומחים של פורטל מידע – המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית, יחזרו אליכם בהקדם.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  חסכון ממוצע של 40,000 ש"ח בריבית ללקוח
 • מודל פר הצלחה
  לא חסכת כסף בריבית לא שילמת, אין מה להפסיד!
 • מתחייבים להוזיל
  אנו מתחייבים להוזיל כל הצעת עבר שקיבלת

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל