שאלות נפוצות על ריבית המשכנתא

אדם מחזיק פיסת עץ שכתובה עליה המילה משכנתא

מתכננים לקחת משכנת בקרוב ויש לכם שאלות על ריבית המשכנתא? ריכזנו עבורכם שאלות נפוצות בנושא עם תשובות מפורטות שיסייעו לכם להבין מה גובה הקרן והריבית, מהו שיעור ריבית במסלולי משכנתא בריבית משתנה ועוד.

מה גובה הקרן והריבית?

משכנתא היא העסקה הכלכלית המשמעותית והגדולה ביותר בחיי רוב הישראלים, לכן חשוב ללמוד על מושגים כמו קרן, ריבית, לוח שפיצר וכדומה. יש לתכנן היטב את תמהיל המשכנתא בהתאם למאפייני ולצרכי הלווים בהווה ובעתיד. כאשר לוקחים משכנתא יש לשים לב לפרמטרים רבים, ביניהם מה גובה הקרן והריבית וכיצד מחשבים את תשלומי ההחזר (שפיצר, קרן שווה, בוליט).

חשוב לדעת כי רוב לוקחי המשכנתא פורעים את ההלוואה לפני מועד סיומה, לכן כדאי לבחור בתמהיל מסלולים ללא עמלת פירעון מוקדם. בנוסף, יש לשים לב לקצב ירידת קרן המשכנתא, ההחזר החודשי מורכב מתשלום על הקרן והריבית, ישנם מסלולים בהם מסלקים מהר יותר את הקרן לכן משלמים פחות ריבית בסוף תקופה ההלוואה, ולמעשה זוכים למשכנתא זולה יותר, לדוגמה מסלולים המחושבים לפי לוח סילוקין קרן שווה.

האם ריבית גבוהה יותר גורמת לאינפלציה?

אינפלציה היא מונח בתחום הפיננסים לתיאור עליית מחירים מתמשכת בשוק מסוים או במדינה. לשיעור הריבית תפקיד מרכזי בתפקוד ובהתנהגות שוקי ההון בעולם והכלכלה הגלובלית, כאשר בנק ישראל קובע מהו שיעור הריבית במשק המקומי והוא מפקח ומנהל את המדיניות המוניטארית בארץ. ההחלטה על גובה הריבית מבוססת בין השאר על צפי האינפלציה, אם בנק ישראל מעריך כי שיעור האינפלציה עומד להית גבוה יותר מהמדיניות שנקבעה על ידי הממשלה, הוא משתמש בכלי הריבית כאמצעי לריסון האינפלציה. ריבית גבוהה גורמת למיתון רכישת מוצרים ושירותים, לכן הביקוש יורד וכתוצאה מכך גם המחירים יורדים.

מהו שיעור ריבית משכנתא משתנה?

שיעורי הריבית במסלולי משכנתא בריבית משתנה משתנים אחת לתקופה בהתאם לעוגן שנקבע מראש במעמד החתימה על חוזה ההלוואה. תדירות השינוי בריבית יכולה להיות אחת לחודש, לכמה חודשים או לכמה שנים, בהתאם לתנאי המסלול הנבחר בתמהיל המשכנתא. במסלול הפופולרי והנפץ משכנתא בריבית צמודה לפריים הריבית משתנה אחת לחודש, וכך משתנה גם ההחזר החודשי. אם ריבית הפריים עולה מעלה גם ההחזר החודשי עולה בהתאמה.

כאשר מעוניינים לדעת מהו שיעור ריבית משכנתא משתנה כדאי לדעת כי נכון להיום במסלול פריים ניתן לקבל בתנאים מסוימים משכנתא בריבית פריים מינוס 0.4-0.8%, במסלולים בריבית משתנה צמודה למדד שיעור הריבית הממוצע הוא 3%, במידה ולוקחי משכנתא לתקופה ארוכה ובאחוזי מימון גבוהים הריבית גבוהה יותר.

איזו ריבית עדיפה קבועה או משתנה?

כמעט כל מי שמתכנן לקחת משכנתא שואל איזו ריבית עדיפה, קבועה או משתנה? לכן כדאי לדעת כי במסלולי משכנתא בריבית קבועה ההחזר החודשי נותר קבוע לכל אורך חיי ההלוואה, אלא אם בוחרים במסלול הצמוד גם למדד לכן ההחזר החודשי ישתנה. משכנתא בריבית קבועה מקנה שקט נפשי ללווה מאחר ותשלומי ההחזר קבעים פחות או יותר בתקופת ההלוואה, אך הריבית יקרה יותר בהשוואה לשיעור הריבית במסלול משכנתא בריבית משתנה, ויש לשלם עמלת פירעון במידה וממחזרים את ההלוואה או פורעים אותה לפני מועד סיומה. הריבית במסלולי משכנתא בריבית משתנה נמוכה יותר, לכן אופציה זו נחשבת לאטרקטיבית, בעיקר מסלול בריבית צמודה לפריים, אך יש לזכור כי הריבית כיום נמוכה אך היא עשויה לעלות, לכן ההחזר החודשי במסלולים של ריבית משתנה צפויים להתייקר בהתאם.

למידע וסף, לשאלות ולקבל הצעה אטרקטיבית למשכנתא בתנאים מועדפים אנא השאירו פרטים באתר. צוות המומחים של המרכז לצרכנות פיננסית יחזור אליכם בהקדם, נשמח לסייע גם לכם, ובנוסף תקבלו הצעה אטרקטיבית למשכנתא, ללא עלות או התחייבות שלכם.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל