להוריד את גובה הריבית – בדקו כיצד

שלט של חסכון בכסף

למד כיצד ריבית בנק ישראל משפיעה לך על הכסף

בזמן שישנתם החוב שאולי כבר יש לכם צבר ריבית. ריבית דריבית. ואת זה מומלץ לבדוק, ויפה שעה אחת קודם. כי מתי לאחרונה בדקתם כמה ריבית הבנק שלכם גובה ממכם? אל דאגה: אין צורך להיות מומחים לכלכלה על-מנת למנוע מהבנק לעשוק אתכם בעלויות ובהצמדות תוך כדי ניצול הריבית של בנק ישראל. בואו נבדוק לפני-כן מהי בכלל ריבית בנק ישראל ונגלה מתי תשלמו לבנק ריבית ומתי הבנק ישלם לכם ריבית. ואיך תבדקו כמה אתם משלמים באמת.

ריבית בנק ישראל – האמצעי של הבנקים "לגזור קופון" מהמינוס שלך

רבים מאיתנו לא משקיעים מחשבה בצרכנות בנקאית – מה שהבנק נותן זה מה שניקח, ואפילו נגיד "תודה רבה". אבל צרכנות נבונה מתחילה קודם כל בבנק בו אתם מנהלים חשבון בנק וריבית היא המקום הנכון להתחיל.

אז מהי ריבית? ריבית נקבעת אחת לחודש על ידי בנק ישראל, והיא הריבית הבסיסית לאשראי. נגיד בנק ישראל מודיע על שיעור הריבית ביום שני הקודם ליום חמישי האחרון בחודש, כאשר השינוי נכנס לתוקף רק ביום חמישי.

הריבית היא אחד הכלים בהם הבנקים עושים שימוש על מנת "לגזור קופון": הבנקים מטילים ריביות על מסגרות האשראי בחשבון העובר ושב שלך (המכונות גם "ריבית חובה") ומרוויחים כשאנחנו במינוס. הבנק גובה את הריבית אחת לרבעון. מה שהופך את הריבית לאמצעי פיננסי חיוני שחייבים להכיר.

שני סוגי הריבית הנפוצים: ריבית בנק ישראל (ריבית חובה) וריבית פריים

ריבית חובה היא הריבית שנשלם על המינוס שלנו. ריבית החובה מחושבת כך: 
גובה יתרת החובה
X מספר ימים שהחשבון היה ביתרת חובה X גובה הריבית על החובה
ריבית בנק ישראל פריים לעומת זאת, היא ריבית בנק ישראל בתוספת 1.5% (1.5% + P). אם, למשל, ריבית בנק ישראל עומדת על 4%, ריבית בנק ישראל פריים תעמוד על 5.5%. הבנקים עושים שימוש בריבית הפריים ככלי להשוואה כשהם קובעים ריביות שונות על הלוואות במגזר הפיננסי כולו, בינהן גם משכנתאות .

הריבית נחלקת לשני סוגים: ריבית קבועה וריבית משתנה

ריבית קבועה: ריבית בנק ישראל הנקבעת בעת פתיחת החיסכון ונשארת קבועה לכל תקופת החיסכון. (אם לקחתם הלוואה או משכנתא – זוהי ריבית הנקבעת בעת לקיחת ההלוואה, או המשכנתא ונשארת קבועה לאורך כל התקופה).

ריבית משתנה: ריבית שצמודה לגורם יחס אחר ובדרך כלל צמודה לפריים. אם הפריים עולה – הריבית עולה ולהפך. הריבית המשתנה משמשת בעיקר למשכנתאות.

על מה נשלם או נקבל ריבית

 • ריבית בנק ישראל על המינוס: הבנק מרוויח כשאנחנו במינוס, הריבית על המינוס שלנו היא הדרך לשלם לבנק על כך שהוא הסכים שנשתמש בכסף שלו. הריבית שנשלם על המינוס משתנה מבנק לבנק. לפעמים משתלם יותר לקחת מהבנק הלוואה, עליה תשלמו ריבית נמוכה יותר ובאמצעותה תכסו את המינוס עם הריבית המשתוללת. זאת, בהנחה שלא תיגררו למינוס מחדש ותשלטו בהוצאות.
 • ריבית על הלוואות: כשאנחנו לוקחים הלוואה הבנק מרוויח מהריבית שנשלם על ההלוואה. קיימות מספר סוגי הלוואות, בריבית משתנה למשל או בריבית קבועה. אחת ההלוואות הנפוצות היא משכנתא. שימו לב: אל תמהרו לקחת הלוואות – בדקו היטב מהי יכולת ההחזר החודשית על מנת למנוע הסתבכות.
 • ריבית על אשראי חוץ בנקאי: חברות אשראי, חברות הביטוח ובנקים מסחריים אחרים מעניקים הלוואות או אשראי נושאי ריבית. כך למשל, חברות האשראי מעניקות הלוואות מיידיות לכל מטרה נושאות ריבית. הלוואות אלה בדרך כלל כדאיות יותר מאחר והריבית עליהן נמוכה יותר מהריבית של הבנקים.
 • ריבית על החיסכון: הריבית על החיסכון היא הרווח שאתם זכאים לקבל מהבנק על שהסכמתם שהבנק ישתמש בכסף שלכם במהלך תקופת החיסכון. כדאי לבחור באפיקי חיסכון משתלמים עם ריבית גבוהה ככל האפשר על מנת שתרוויח יותר.

כיצד תדעו כמה ריבית הבנק שלך גובה ממכם

את הריבית החודשית שהבנק גובה ממכם על המינוס תוכלו למצוא בדו"חות הרבעוניים של הבנק. אל תסכימו לשלם ריבית גבוהה יותר מהריבית שעליה הסכמתם כשפתחתם את החשבון, או כשחתמתם על מסמכי מסגרת האשראי. תמיד שווה לבדוק אלטרנטיבות לאשראי אם אתם מרגישים שהבנק גובה ממכם מחירים גבוהים  ובמידת הצורך לסגור את חשבון הבנק שלך ולעבור בנק אחר.

אם אתה בדרך לקחת הלוואה לרכישת דירה קרא עוד על ריבית פריים ועל ריבית משכנתא

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל