האם כדאי לנצל את הריבית הנמוכה במשק ולקחת משכנתא היום?

הלוואה עד 100 אלף ש

בשנת 2017 ישראלים נטלו משכנתאות בהיקף של כ-53 מיליארד ₪, זו ירידה של 9% לעומת שנת 2016, נתון זה משקף את הקיפאון שחל בשוק הנדל"ן המקומי. בעקבות הירידה בביקוש למשכנתאות חלה גם ירידה משמעותית בריבית המשכנתא וזאת לאחר עלייה בריבית המשכנתא השקלית בשנת 2016. בשנת 2017 הריבית על משכנתא שקלית ירדה בשיעור של כ-10%, ולקראת סוף שנת 2017 היא עמדה על פחות מ-4%, ירידה דומה חלה גם בריבית הצמודה הקבועה.

האם כדאי לקחת משכנתא היום?

ישנם שיקולים רבים עליהם יש לשים לב כאשר מחליטים מתי והאם לקחת משכנתא, יש להתחשב בפרמטרים חשובים רבים ומגוונים, בין השאר שיעור הריבית במשק, ריבית המשכנתאות השקליות והצמודות קבועות, תנודות במחירי הנדל"ן למגורים, תחזיות למצב המשק, גובה הריבית בשנה הקרובה ובעתיד הקרוב וכיוצא בזה.

האם הריבית תמשיך עוד לרדת?

הריבית במשק נותרה על כנה, היא נמצאת בשפל חסר תקדים מזה שנים רבות ועדיין עומדת על 0.1%, לכן רבים מהלווים בוחרים במסלולים אטרקטיביים כמו פריים וריבית קבועה לא צמודה. עם זאת, לאחר הירידה המשמעותית בריבית המשכנתאות שנקבעת על ידי הבנקים, ולא על ידי בנק ישראל, המומחים טוענים כי צפויה עלייה הדרגתית בריבית על משכנתא שקלית ובמסלולים של ריבית קבועה צמודה, בעיקר אם יהיו שינויים בגלל בחירות או ביקוש גבוה מחדש למשכנתאות.

עם זאת, שנת 2018 ממשיכה את קודמתה בהיקפי הביקוש למשכנתאות ובקיפאון בשוק הנדל"ן למגורים. ראוי לציין כי משקיעים רבים ברחו מהענף, לכן גם הביקוש למשכנתא הולך ופוחת. יש מומחים הטוענים כי כדאי לשבת על הגדר עוד קצת כדי לבדוק האם ריבית המשכנתאות תרד עוד יותר.

שוק הנדל"ן עובר זעזוע בתקופה האחרונה, מצד אחד הקבלנים לא ממהרים עדיין להוריד מחירים, תוכנית מחיר למשתכן ממשיכה אך זוכה לביקורות רבות ויש רבים המאוכזבים ממנה, ובעקבות הירידה הדרמטית בביקוש בשוק הדירות החדשות, היקפי הביקוש למשכנתא עדיין לא גדלים, לכן קיים סיכוי שהבנקים יתחילו להתחרות זה בזה כדי למשוך אליהם לווים חדשים. ניתן לראות כי חלק מהבנקים חזרו לפרסם במלוא העוצמה, לכן קיים צפי לירידה נוספת בשיעור ריבית המשכנתאות, וניתן לנצל זאת כדי להוזיל עלויות.

במידה ומדינת ישראל תלך לבחירות ושר האוצר יוחלף, הרי תוכנית מחיר למשתכן עלולה למצוא את סוף דרכה, ובעקבות כך ישראלים רבים עלולים לזנק על מלאי הדירות הקיים ולחדש את הביקוש לדירות חדשות. במקרה זה מחירי הנדל"ן עלולים לזנק והלווים יאלצו לקחת משכנתאות גדולות יותר. כידוע לכם, ככל שהיקף המשכנתא גבוה יותר כך הריבית עולה מעלה.

מתי נרגיש את הירידה בריבית?

בעקבות הקיפאון בשוק הנדל"ן קיים צפי לירידת מחירים, אך אף אדם לא יכול להתחייב לכך, ויש לקחת זאת בחשבון. לכן, אם תהיה ירידה נוספת בריבית המשכנתא השקלית ובמסלולים הקבועים הצמודים, אנו נרגיש זאת בחודשים הקרובים. לפיכך, חשוב לשקלל את כל הפרמטרים לפני שממהרים לקחת משכנתא כיום, יש הטוענים שכדאי להמתין עוד קצת, אחרים טוענים כי מי שממתין משלם לבסוף יותר כסף.

לשאלות נוספות ולייעוץ בנושאי משכנתאות השאירו פרטים באתר, צוות המומחים של המרכז לצרכנות פיננסית יחזור אליכם בהקדם, ונשמח לסייע גם לכם לקחת משכנתא בתנאים נוחים ובהתאמה אישית ליכולת ההחזר שלכם.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל