סיכום 2019 בשוק המשכנתאות ותחזית ל-2020

קוביות עם כיתוב משכנתא

הגיע הזמן לסכם את שוק המשכנתאות בשנת 2019 ולהכין תחזית עדכנית ל-2020. אמנם, הריבית במשק הישראלי עדיין נמוכה, לכן לוקחי המשכנתאות נהנים מסביבת ריבית נמוכה המאפשרת להם לחסוך עלויות. יחד עם זאת, ריבית המשכנתא הממוצעת דווקא שמרה על מגמת העלייה שהחלה בשנת 2018, אך במשך השנה החולפת חלו ירידות דרסטיות בשיעור הריבית הממוצעת בענף המשכנתאות. על פי התחזית של המומחים צפויה ירידה קלה ב-2020 בשיעור הריבית, וכתוצאה מכך תחול ירידה גם בריבית הפריים והלווים ומי שמתכננים לקחת משכנתא בקרוב יכולים לקבל החלטות בהתאם.

אין צפי לשינוי בריבית בנק ישראל

הצפי הוא שבנק ישראל לא יבצע שינויים משמעותיים בשיעור הריבית, יש לכך סיבות רבות ומגוונות כמו מיתון כלכלי בעולם, וירוס הקורונה שגורם לפגיעה בסחר הבינלאומי, היעדר ממשלה קבועה בישראל והבור התקציבי שנוצר. ישראלים הפסיקו לשבת על הגדר כדי לבחון מה יהיו צעדי הממשלה החדשה שתקום, לכן היקפי המשכנתא גבוהים בהשוואה לשנה החולפת, ולאחר התייצבות במחירי הנדל"ן קיים צפי כי הדירות יתייקרו מחדש.

גם האינפלציה במשק הישראלי צפויה להישאר נמוכה ומתונה, בנק ישראל הוכיח במעשיו כי הוא מעדיף לא לבצע שינויים בריבית אלא להשתמש באמצעים אחרים כמו רכישת אג"ח. משקיעי הנדל"ן עדיין מעדיפים לחפש השקעות מעבר לים לכן יש היצע דירות למכירה ברחבי הארץ, וגם פרויקטים חדשים של מחיר למשתכן ממשיכים לקום ולצוץ ברחבי המדינה, לא רק בפריפריה.

ריבית המשכנתאות ירדה

ב-2018 חלה עלייה משמעותית בריבית הממוצעת על משכנתאות, המגמה המשיכה בתחילת 2019 אך לבסוף אפילו המומחים נדהמו לגלות שלקראת סוף השנה האזרחית חלה ירידה משמעותית בריבית המשכנתא.

כדאי לדעת כי הריבית הממוצעת של המשכנתאות הצמודות למדד הגיע לרף של 3.51% בסוף 2018, בסוף 2019 היא ניצבה על שיעור של 2.69%, כלומר ירידה דרסטית של 0.82% בשנה. זהו נתון חשוב למי שמתכנן לקחת משכנתא בחודשים הקרובים, ולא מעט ישראלים מסתערים על הדירות למכירה כדי לנצל את הריביות הזולות לפני שהממשלה תתחלף ולבטח תעלה מסים בגלל הבור התקציבי.

שינויים במדד המחירים לצרכן

שנת 2019 החלה עם עליות במדד המחירים לצרכן אך לקראת אמצע השנה המגמה התחלפה. בסוף השנה בנק ישראל גילה כי המדד נשאר חיובי אך עלה במתינות ופחות מהיעד הרצוי. ב-2020 סביר להניח שלא יהיו שינויים דרסטיים בשיעור מדד המחירים לצרכן, הצפי הוא מדד בשיעור של 0.3% עד 0.6%, נתון החשוב בין היתר ללוקחי המשכנתאות.

חשוב להתייחס גם למדד תשומות הבנייה, במיוחד למי שרוכש דירות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. ב-2019 חלה עליה דרסטית בשיעור מדד תשומות הבנייה אך בהמשך השנה המדד נותר על כנו ואפילו רשם ירידה קלה. ב-2020 לא צפויים להיות שינויים משמעותיים במדד תשומות הבנייה, אך קשה לחזות מראש מה יקרה.

מחירי הדיור

שנת 2019 תיזכר כאחת השנים בהן מחירי הדירות כמעט ולא השתנו, אחרי עליות דרסטיות במשך עשור או יותר. חלק ממגמת יציבות המחירים בענף הנדל"ן נובע מהצלחת תוכנית מחיר למשתכן, אך יש עוד גורמים רבים המשפיעים על מחירי הדירות. ב-2020 לא ידוע האם יהיו שינויים דרסטיים במחירי הדירות החדשות ויד 2.

מחירי הדיור יושפעו מהרכבת הממשלה החדשה ומהמשך תוכנית מחיר למשתכן שעתידה טרם ידוע. אם הזוגות הצעירים יאבדו אמון בממשלה שתקום קיים צפי לעליית מחירים בשיעור של כ-10%, לכן תהיה השפעה גם על שוק המשכנתאות והבנקים ייאלצו להגיב בהתאם, לכן גם המשכנתאות יתייקרו.

למידע נוסף השאירו פרטים בטופס למטה והמומחים של המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית יחזרו אליכם בהקדם. כמו כן, נשמח לסייע לכם לקחת משכנתא בתנאים אטרקטיביים ובהתאמה אישית, אנו מציעים פתרונות משתלמים גם לזכאי משרד השיכון ולזוכים בהגרלות מחיר למשתכן.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל