משכנתא או שכירות?

חוזה לרכישת או להשכרת דירה

מחירי הדיור ממשיכים לעלות גם בשנת 2016, וזו למרות חילופי הממשלות, הבטחות הפוליטיקאים, מסיבות העיתונאים והרפורמות שאמורות לטפל בנושא. בתקשורת מדווחים כי היצע הדירות הוא עדיין קטן וקצב הבנייה אינו מצליח כרגע להדביק את קצב הגידול הטבעי של האוכלוסייה והדרישה לדיור.

בעיה נוספת היא המחסור בתשתיות ומקומות עבודה באזורי הפריפריה – ריכוז מרבית האוכלוסיה באזור גוש דן מביאה להעלאת מחירי הנדל"ן באזור זה יותר מתמיד.

כיום אנו עדים לכך שאנשים רבים מתקשים לגייס אפילו את ההון העצמי המינימאלי בשביל להגיש בקשה למשכנתא ומעדיפים להתגורר בשכירות בשנות השלושים והארבעים שלהם (בהוצאה הדומה לתשלום משכנתא חודשי). אך מה קורה לגבי אלו שיש להם אפשרות לרכוש דירה – האם לבחור באופציה של משכנתא או שכירות?

לקנות או לשכור דירה – מה עדיף?

ראשית, נציין כי המצב בשוק הנדל"ן בישראל הוא די יוצא דופן בהשוואה למגמה העולמית, שם מחירי הדיור דווקא יורדים או לכל היותר נשארים באותה רמה. עניין זה גורם לכלכלנים רבים לטעון כי שוק הנדל"ן נמצא בבועה שצפויה להתפוצץ בקרוב ולגרום להפסדים גדולים לבנקים ולבעלי הדירות. מצד שני, נבואות זעם אלו נשמעות כבר כמה שנים טובות, אך המחירים ממשיכים לעלות כל הזמן – מה שמגדיל את האטרקטיביות של רכישת דירה על פני שכירות.

שנית, יש לציין את סביבת הריבית הנמוכה שצפויה להישאר אתנו עוד זמן רב ולגרום להוזלת המשכנתאות. מבחינה מסוימת, הלוואות הדיור הן משתלמות מאד כרגע, אך בגלל התקופה הארוכה של החזר המשכנתא, יש סיכוי כי הן תתייקרנה בצורה משמעותית בהמשך, כאשר הריבית והמדד יתחילו לעלות.

הסיכוי של פיצוץ בועת נדל"ן ועליות ריבית עתידיות מסכן את בעלי הדירות ונותן מבחינה זו יתרון מסוים לשוכרים, אשר גמישים יותר ואינם צמודים לנכס כלשהו. אולם בעלי הדירות יכולים לטעון, ובצדק, כי כל תחזיות המומחים התבדו בעבר ואין כל סיבה שזה ישתנה. מה עוד שלבעלות על דירה ישנו היבט פסיכולוגי של ביטחון ויציבות, החשובים מאד לכל אדם.

להרחבה בנושא משכנתא היכנס למאמרים הבאים

ביטוח משכנתא

הלוואה נוספת למשכנתא

במידה ואתה מעוניין לקבל ייעוץ מהמומחים בתחום הנדל"ן, אנו במרכז הישראלי לצרכנות פיננסית נשמח לכוון אותך לגורמים מקצועיים. השאר את פרטיך בטופס באתר ונציגנו יחזרו אליך בהקדם האפשרי.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל