כיצד נקבעת הריבית של המשכנתא?

גרף עולה ממטבעות ואיש מחזיק בית

כאשר לוקחים משכנתא מבנק זה או אחר יועץ המשכנתאות קובע את הריבית בהתאם לשורת פרמטרים שונים כגון תקופת ההלוואה, אחוזי המימון, היסטוריה פיננסית של הלווה, יכולת החזר ויחס ההחזר לרמת ההכנסה החודשית הפנויה של הלווה, תמהיל המשכנתא ועלות גיוס ההון על ידי הבנק.

מה הם הגורמים המשפיעים על הריבית?

כאמור, הבנק קובע את הריבית של המשכנתא בהתאם לפרמטרים שונים כמו יחס החזר, תקופת המשכנתא, היסטוריה פיננסית ובחירת המסלולים בתמהיל המשכנתא. ככל שתקופת ההלוואה וסכום המשכנתא גבוהים יותר, כך הבנק לוקח יותר סיכון לכן הוא יעלה את הריבית.

אילו גורמים במשק עשויים להשפיע על רמת הריבית?

הבנקים למשכנתאות חייבים לעמוד במגבלות של בנק ישראל, הם אינם יכולים לאשר משכנתא לכל לווה ועליהם לבצע בדיקה יסודית ולשקלל גורמים כמו עלות גיוס הכסף. בנוסף, בנק ישראל קובע את הריבית במשק, אך ריבית המשכנתא יכולה לעלות גם כאשר הריבית קבועה בגלל שהבנק מתבסס על גיוס כספים לפי התשואות של אגרות חוב ממשלתיות, ככל שהבנק צריך להעמיד בצד בטוחות גדולות יותר, הריבית מתייקרת.

מה גורם לשינויים בריבית?

הריבית של מסלולי המשכנתא מושפעת משינויים בתשואות על אגרות חוב ממשלתיות, כמו כן הבנק קובע ריבית שונה לכל מסלול בהתאם לרמת הסיכון והרקע הפיננסי ויכולת ההחזר של הלווה. כאשר בנק ישראל מעלה את הריבית במשק יש לכך השפעה גם על ריבית המשכנתא, במיוחד במסלולים של ריבית משתנה, ביניהם מסלול ריבית פריים.

מה גורם לעלייה בריבית?

ככל שעלות גיוס הכסף גבוהה יותר עבור הבנקים ועליהם להעמיד בצד בטוחות גדולות יותר בהתאם להנחיות בנק ישראל, כך הריבית של המשכנתא עולה מעלה.

מי קובע את הריבית?

בנק ישראל קובע את הריבית במשק, אך הבנקים למשכנתא קובעים את ריבית המשכנתא לכל מסלול, וכל לווה בהתאם למאפייניו ולמאפייני המשכנתא שהוא מבקש זוכה לריביות מעט שונות.

איך קובעים ריבית למשכנתא?

כאמור, הבנקים קובעים את ריבית המשכנתא, הם מוסיפים מרווח סיכון של 0.2-0.3% על ריבית הבסיס בכל מסלול, ובנוסף הם מוסיפים מרווח בנקאי המגלם את הרווח שלהם.

איך עובד שיעור ריבית משכנתא בריבית משכנתא?

שיעור ריבית המשכנתא משתנה בין מסלולי ההלוואה ומבוסס על איגרות חוב ממשלתיות, במסלולים מסוימים שיעור הריבית מבוסס על בסיס הפריים לפי הריבית שקובע בנק ישראל, ריבית על הליבור במסלולים על בסיס דולר או אירו וכדומה.

איך נקבעת הריבית על המשכנתא?

יועץ המשכנתא של הבנק בוחן את ההיסטוריה הפיננסית של הלווה, סך ההכנסה הפנויה ואחוז תשלומי ההחזר מתוכו, משך ההלוואה, שווי הנכס, תמהיל ופרמטרים נוספים. ככל שהסיכון גבוה יותר עבור הבנק כך הוא יציע ריביות גבוהות יותר, לווה הלוקח משכנתא בסכום נמוך ולתקופה קצרה יכול לקבל את הריביות הנמוכות ביותר.

לשאלות נוספות ולהצעה אטרקטיבית למשכנתא נוחה ומותאמת אישית, השאר פרטיך באתר וצוות היועצים המומחים של פורטל מידע- המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית יחזור אליך עם כל התשובות ועם הצעה משתלמת. הייעוץ הראשוני הינו ללא עלות או התחייבות.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל