הסדר התשלומים מחיר למשתכן

אדם חותם על מסמכים למחיר למשתכן

זוכים רבים בתכנית מחיר למשתכן נאלצו להתמודד עם חוסר סדר בהסדר התשלומים לקבלן, ותלונות רבות הציפו את משרד הבינוי והשיכון כתוצאה מכך. לכן, בתחילת שנת 2017 החליט משרד הבינוי והשיכון לעשות סדר בנושא ונקבע הסדר תשלומים אחיד בכל הפרויקטים של מחיר למשתכן.

לאחר זכייה בהגרלה מסוימת במחיר למשתכן, יש להמתין לזימון של הקבלן המבצע כדי לבחור דירה ולחתום על חוזה מכר מסודר. בשלב חתימת החוזה מול הקבלן, הזוכים בתכנית מחיר למשתכן יכולים לסכם מול הקבלן לוח תשלומים במחיר למשתכן וגובה המקדמה שיש להעביר במעמד החתימה על חוזה המכר. עם זאת, אין צורך להמתין לאירוע בחירת הדירה כיוון שאפשר לדרוש מהקבלן המבצע לוח תשלומים במחיר למשתכן טרם בחירת הדירה, כדי להיערך פיננסית בהתאם.

הסדר התשלומים במחיר למשתכן

כתוצאה מחוסר הסדר בעניין אופן תשלומים מחיר למשתכן, הוחלט במשרד הבינוי והשיכון לעשות סדר בנושא ולקבוע מדיניות אחידה ללוח ולהסדר התשלומים לקבלן. כיום, הקבלן מציג בפני הזוכים המוזמנים לאירוע בחירת הדירה חוזה סטנדרטי המאושר מראש על ידי חברת הבקרה הפועלת מטעם מדרש הבינוי והשיכון. אמנם, משרד הבינוי והשיכון קבע הסדר תשלומים אחיד עבור הזוכים, אך כל זוכה יכול לנהל משא ומתן מול הקבלן על סעיפי החוזה, לרבות הסעיפים הנוגעים ללוח התשלומים.

על פי ההנחיות שנקבעו לתשלומים לקבלן לזוכים במחיר למשתכן, עליהם לשלם לקבלן המבצע במעמד החתימה על החוזה לפחות 10% ממחיר הדירה. למעשה, בתחילת שנת 2017 קבע משרד הבינוי והשיכון כי על הזוכים לשלם לקבלן 7% משווי הדירה במעמד החתימה. את התשלום השני עליהם להעביר לקבלן תוך 45 יום ממועד החתימה על חוזה המכר, התשלום השני מחייב את הרוכשים להשלים ל-27% ממחיר הדירה.

לאחר העברת התשלום השני לקבלן, יש לרוכשים לוח תשלומים במחיר למשתכן המחייב אותם להעביר לקבלן תשלומים בסכומים שווים עד השלמת הבנייה ל-90%. את התשלומים יש לבצע לאורך תקופת הבנייה, ולאחר מכן הרוכשים צריכים לשלם 10% נוספים (יתרת התשלום) במעמד מסירת הדירה וקבלת מפתח.

מתי משלמים במחיר למשתכן?

כדי להבין את הסדר התשלומים במסגרת תכנית למחיר למשתכן חשוב לקרוא את החוזה שהקבלן שלח לכם. מומלץ לבקש העתק של חוזה המכר לפני מועד בחירת הדירות באירוע שהקבלן יוזם. בעקרון, לוח תשלומים במחיר למשתכן מבוסס על השלבים והתשלומים הבאים:

 • 7% משווי הדירה במעמד החתימה על חוזה המכר, ולאחר בחירת הדירה בפרויקט בו זכיתם בהגרלה.
 • השלמה ל-27% משווי הדירה תוך 45 יום לאחר חתימה על חוזה המכר מול הקבלן.
 • תשלומים שווים לאורך כל תקופה הבנייה ועד השלמת העבודות ל-90%.
 • 10% נותרים במעמד מסירת הדירה.

חשוב לדעת כי פריסת התשלומים במחיר למשתכן מוצמדת על פי רוב למדד תשומות הבנייה. זהו מדד גבוה יותר בהשוואה למדד המחירים לצרכן, לכן במקרים מסוימים כדאי להקדים את התשלומים לקבלן כדי לחסוך את העליות הנגרמות כתוצאה משינויים במדד תשומות הבנייה. מיותר לציין, כי מדד תשומות הבנייה לרוב מתייקר ולא פוחת. כמו כן, הרוכשים יכולים לבטל את העסקה ודמי הביטול שנקבעו על ידי משרד הבינוי והשיכון הינם 2% בלבד, לעומת דמי ביטול גבוהים בשיעור 10-15% בשוק החופשי.

למידע נוסף בנושא אופן תשלומים מחיר למשתכן השאירו פרטים בטופס שבאתר. המומחים של מידע – המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית יעשו לכם סדר בנושא הסדר תשלומים מחיר למשתכן, ונשמח לסייע לכם לקחת משכנתא בתנאים מועדפים ובהתאם ליכולת ההחזר שלכם.

דברים נוספים שיוכלו לעניין אתכם:

מחיר למשתכן משכנתא

ריבית משכנתא היום

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  חסכון ממוצע של 40,000 ש"ח בריבית ללקוח
 • מודל פר הצלחה
  לא חסכת כסף בריבית לא שילמת, אין מה להפסיד!
 • מתחייבים להוזיל
  אנו מתחייבים להוזיל כל הצעת עבר שקיבלת

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל