המדריך לרכישת דירה

זוג מקבל הדרכה על רכישת דירה

קניית בית בישראל יכולה להיראות כתהליך מסובך במיוחד – אחד שדורש השקעת זמן עצומה, מחקר מעמיק והתמודדות עם בירוקרטיה מכל הסוגים. אולם, במידה ואנו מפרקים את התהליך הארוך לשלבים נפרדים, השד כבר לא נראה נורא כל כך. חשוב מאד לגשת לכל שלב בזמן המתאים ובגישה המתאימה – כך ניתן להגיע לתוצאה טובה וחיסכון מקסימאלי. אנו בפורטל המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית, מעוניינים כי מדריך לרכישת דירה זו יעזור לקוראים לקבל החלטות נכונות יותר.

ראשית, כאשר אתם רק מתחילים לחשוב בכיוון של רכישת דירה, עליכם לזכור כי עיסוק בתחום הנדל"ן הוא די מורכב וכדאי מאד להיעזר באנשי מקצוע בעלי ניסיון. ישנם מאות חברות ומומחים בתחום אשר מציעים את השירותים שלהם במהלך כל שלבי העסקה, החל משלב החיפושים, משא ומתן מול הבנקים למשכנתאות, טיפים לרכישת דירה וסגירת העסקה מול המוכר או הקבלן.

אנשים רבים עוברים הכשרות וקורסים מיוחדים בתחומי הנדל"ן, המיסוי, האשראי והתיווך – מומלץ לפנות אליהם ולשמוע את חוות הדעת המקצועית שלהם, בייחוד שמדובר בסכומים כל כך גבוהים של השקעה מצדכם. עם זאת, לא צריך להשאיר את כל העבודה למומחים. תוודאו שאתם נמצאים תמיד בסוד העניינים ומקבלים את ההחלטות החשובות לפי ההעדפות האישיות שלכם.

כיצד לתכנן תקציב לקניית דירה?

במחשבה ראשונה, קביעת תקציב נשמע פשוט מאד. כולם יודעים כמה כסף פנוי יש להם ומהו סכום ההון העצמי שאתו הם יכולים לגשת לחיפושי הדירה המתאימה. את שאר הכסף ניתן להשיג כמובן מהבנק בעזרת הלוואות משכנתא. אולם, לסיטואציה של קביעת תקציב נכנסים שיקולים כספיים רבים שמביאים בסופו של דבר לפשרה בין הרצוי למצוי. זאת, מכיוון שהלווים מחליטים למעשה מה יהיה אחוז המשכנתא מסך שווי הדירה – האם לקנות דירה יקרה ולקחת הלוואה גדולה או דירה זולה יותר עם משכנתא קטנה יותר.

משכנתא 70 אחוז

משכנתא 60 אחוז

משכנתא 50 אחוז

משכנתא 40 אחוז

השלב של נטילת המשכנתא הוא חשוב במיוחד מבחינת ההתייעצויות עם מומחים אובייקטיביים בתחום ייעוץ המשכנתאות (לא מדובר על הפקידים בבנק). אמנם שימוש בשירותי יועצים כאלו כרוך בהוצאה נוספת, אך הפעולה הזו יכולה לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים בהמשך הדרך. היועצים יכולים לבנות לכם תמהיל משתלם יותר על פי המאפיינים האישיים שלכם, לבחור מסלולי משכנתא ואף לנהל עבורכם את המשא ומתן מול הבנק. מעבר לכך, כדאי גם ללמוד את הנושא באופן עצמאי ולהתייעץ עם חברים שעברו את אותו תהליך.

דבר נוסף, שחשוב לזכור בקשר לתקציב, הוא כי יכולים להתרחש מגוון של אירועים, אשר יכולים להשפיע על העלויות הסופיות של רכישת דירה. בין השאר, מדובר על ביטוחים שונים, צורך בשיפוץ הבית, רכישת רהיטים ומטבח ועוד. כמו כן, תמיד קיימת אופציה שבעל הדירה יחליט לעלות את המחיר שלה, אם יקבל הצעות טובות יותר. אמנם זה לא קורה הרבה, אך צריך להיות מוכן לכך ולהשאיר תמיד מרווח כספי מסוים.

איך מוצאים את הדירה המתאימה?

חיפושי הדירה המתאימה גם הם אינם חד משמעיים מבחינת סכום ספציפי, אלא נעים על טווח של ציר כספי מסוים. כמובן, שאף רוכש פוטנציאלי לא יתחיל לחפש וילות בעשרה מיליון ₪, אם ההון העצמי שלו עומד על חצי מיליון ₪. ברם, קיים מקום רב לגמישות ולהתפשרות בנושא זה.

במידה ואין לכם הרבה ניסיון בתחום הנדל"ן, ישנה אפשרות גם כאן להשתמש בשירותים של אנשי מקצוע בעלי ניסיון מתחום התיווך. לרוב, הם יוכלו להתאים את הדירה שמתאימה לכם ביותר לפי המאפיינים האישיים שלכם, וגם הדירות שנמצאות במאגר שלהם הן בדרך כלל אטרקטיביות יותר.

האם הכי זול הוא בהכרח הכי משתלם?

כל אדם רוצה לחסוך כסף על עסקת הנדל"ן שלו – זהו רצון טבעי. אולם, במידה והחיפושים שלכם מתמקדים רק בטווח המינימאלי של המחירים, עליכם לקחת בחשבון, כי לא יהיו לכם יותר מידי אפשרויות מבחינת מיקומה הגיאוגרפי של הדירה. רוב נכסי הנדל"ן הזולים מרוכזים בשכונות פחות אטרקטיביות, עם תשתיות מועטות וגישה לא נוחה לתחבורה, בנקים, חנויות, מוסדות חינוך ועוד.

בנוסף לכך, כאשר אתם בוחרים את הדירה הזולה ביותר, סביר מאד להניח, כי מדובר בבניין ישן למדי והנכס עצמו לא עבר שיפוץ זמן רב. לפיכך, עליכם להוסיף לעלויות הדירה את מחיר השיפוצים, החלפת הצנרת, מטבח, חלונות ועוד. סביר להניח, כי דירה כזו תהיה גם מתוכננת בסגנון ארכאי, עם מטבח קטן ותקרות נמוכות, כך שאולי ההעדפה שלכם תהיה לאחד חדרים, להוסיף קירות גבס ועוד. אם כן, כל הדברים הללו יכולים להפוך את הבחירה הזולה שלכם ליקרה בסופו של דבר.

מה עושים לאחר שמצאנו את הדירה המתאימה?

לא צריך להסתפק בביקור אחד או שניים בדירה באותה שעה של היום. בקרו לבדכם בדירה בשעות שונות – בבוקר, בצהריים, בערב. הסתובבו בשכונה, דברו עם השכנים ואף תיקחו אדם נוסף שיכול לחוות את דעתו על הדירה ועל הסביבה החיצונית. תשימו לב לתחבורה הציבורית שמגיעה לאזור, קווי האוטובוסים, מרחק מבנקים, חנויות , סניפים של קופת חולים, בתי ספר וגנים. כל רסיס מידע יכול להיות חשוב כדי לגבש את ההחלטה הנכונה ביותר לגבי רכישת הדירה העתידית.

לגבי פנים הדירה, קחו את הזמן ותעברו בין החדרים השונים עם בדיקה יסודית. תשימו לב לסדקים, נזילות, מצב החלונות והתריסים, מיזוג אוויר. בעיה שנראית לכאורה מינורית במבט חטוף, יכולה להפוך למטרד רציני כאשר אתם מתגוררים בדירה במשך זמן רב.

במידה ואתם רוכשים דירה חדשה מקבלן, חשוב מאד לעשות מחקר מקדים על הקבלן, הפרויקטים הקודמים שלו, המוניטין שיש לו בקרב הלקוחות האחרים ועוד. כבר היו מקרים, בהם הקבלן הונה את הלקוחות, כך שחשוב מאד לבטח את עצמכם ממצבים לא נעימים בעתיד.

ההיבטים הבירוקרטיים והשלמת עסקת הרכישה

כאשר מגיעים לשלב הסופי ויש בידיכם את הסכום הדרוש לרכישת הדירה, בה אתם מעוניינים, עליכם לעשות מגוון פעולות שונות, אשר מוודאות כי הדירה אינה משועבדת או מעוקלת והעסקה מול המוכר היא לגיטימית לחלוטין. למעשה, שלב זה הוא גם חלק מדרישות הבנקים למשכנתאות, כאשר הרוכש צריך לפנות לרשויות שונות ולהציג אישורים מתאימים בפני הבנק המלווה. מומלץ מאד ללמוד היטב את כל היסטוריית הדיירים של הנכס, מהראשון עד האחרון.

בשלב זה, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין המתמחה בנושאי נדל"ן. איש מקצוע כזה יוכל לסייע לכם בהתנהלות מול הרשויות השונות, להשיג מסמכים במהירות, לייעץ לכם בנוגע לסוגיות מיסוי שונות וגם לנסח חוזה רכישה מתאים. חשוב לזכור, כי עורך הדין של המוכר אינו מייצג את הצד שלכם, לכן עליכם לדאוג לייצוג משפטי עצמאי – כזה שייקח בחשבון את האינטרסים שלכם בלבד.

אנו בפורטל המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית, מעוניינים לתת לגולשים שלנו את המידע הרלוונטי ביותר על תחום הנדל"ן והמשכנתאות. בנוסף לכך, יש באפשרותנו לקשר בין הרוכשים הפוטנציאליים של דירות לבין גופים המציעים אופציות אטרקטיביות במיוחד של משכנתאות והלוואות דיור שונות.

במידה ויש לך שאלות נוספות לגבי המדריך לקניית דירה הנ"ל, אנו נשמח לעזור לך ללא שום עלות או התחייבות. השאר את פרטי ההתקשרות עמך בעמוד זה ואנו מבטיחים כי הנציגים הטלפוניים שלנו יחזרו אליך במהירות האפשרית.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • רבקה ומוטי 23.6.2016
  "ידענו שהשלב הבא אחרי חתונה הוא משכנתא, ולא ממש ידענו איך בכלל מתחילים את התהליך, יועץ משכנתא מהאתר ליווה אותנו מתחילת תהליך עד לקבלת המפתח לדירה!, תודה רבה! "
  צלמית תמונת פרופיל
 • יוני 23.1.2016
  "חברים אמרו לי שזה זמן טוב למחזר את המשכנתא שלי אבל לא ממש הבנתי בתחום הזה, למזלי הגעתי מהמלצה של חבר לאתר ובאמצעות יועץ משכנתא הצלחתי לחסוך במחזור מעל 40,000 ש"ח!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • מירי ס 2.10.2015
  "משכנתא חדשה, ריבית משכנתא, מחזור משכנתא, הכל היה נשמע לי כמו סינית!, חברה המליצה לי לקרוא באתר על הנושאים האלו לפני לקיחת המשכנתא, וברגע ההגעה לבנק באמת הגעתי מוכנה! והשגנו משכנתא עם החזר חודשי שבאמת אפשר לחיות איתו"
  צלמית תמונת פרופיל