הירידה בביקוש למשכנתאות ממשיכה

טפסי משכנתא לזכאים

בשנים האחרונות, היינו עדים לעליות תלולות במחירי הדיור בארץ, כאשר העלויות הכפילו את עצמן ואף יותר באזורים רבים בארץ. מכיוון שרוב רובם של אזרחי ישראל אינו יכול לרכוש דיור בעזרת ההון העצמי שלו בלבד, גם גובה המשכנתאות הממוצע המשיך לעלות, עד שעמד על כ-700 אלף ₪ בחודשים האחרונים.

אולם, אם אנו מסתכלים על חודש פברואר 2017, הרי שכבר קיימת ירידה של כ-16% בהשוואה לשנה הקודמת ואף יותר מכך – מגמת הירידה בביקוש לדירות נמשך כבר שמונה חודשים ברציפות.

הירידה בביקוש למשכנתאות ממשיכה – האם עליות המחירים עברו את השיא?

אם נסתכל על המספרים של משכנתאות חדשות, נראה שהמספר בפברואר עמד על כ-6426 הלוואות דיור חדשות וזאת לעומת 8000 בחודש יוני. גם המשקיעים החלו להדיר את רגליהם מרכישת דירות, כאשר מספרם ירד מ-16% ל-13% בלבד. נתון זה ניתן להסבר בין השאר על ידי ההגבלות הרגולטוריות השונות וגם על ידי הציפיות לחקיקה נוספת מצד משרד האוצר (מס על דירה שלישית).

לפי הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מחירי הדיור עדיין ממשיכים לעלות, כאשר בינואר עלייה זו הסתכמה בחצי אחוז. אולם, מכירת דירות חדשות בחודש זה הייתה נמוכה ב-24% מן השנה שעברה והשינוי הגדול ביותר היה באזורים שבהם קיימת תכנית מחיר למשתכן.

מדוע הירידה מתרחשת דווקא עכשיו?

אם ננסה להצביע על הסיבות לירידה בביקוש למשכנתאות, אפשר כמובן לציין את הירידה הכללית בביקוש לדירות. עליות המחירים הביאו את מחירי הדיור בארץ לרמות גבוהות במיוחד, כאשר אנשים רבים רואים את אופציית השכירות כמשתלמת ונגישה יותר.

פרט לכך, ההתערבות הממשלתית של משרד האוצר במסגרת תכנית מחיר למשתכן, הציפייה למס על דירה שלישית שיפגע במשקיעים וצווים רבים נוספים, גם היא מביאה רוכשים פוטנציאליים להימנע מקניית דירה בשלב זה. למעשה, האוצר מדווח על עלייה ב-38% של מכירת דירות להשקעה בעת האחרונה.

עניין נוסף, חשוב לא פחות, הוא העלייה ההדרגתית בריבית המשכנתאות – זאת, על אף שהריבית במשק נותרה ללא שינוי. מידי חודש אנו מדווחים בתקשורת שהריבית הממוצעת של המשכנתאות עולה בכל המסלולים, כאשר ההסבר של הבנקים הוא עלייה בסיכון ושינויים גלובאליים. ברגע שהעלויות של הלווים מזנקות באופן חד כל הזמן, רבים מעדיפים להמתין לירידת מחירים שתבוא במוקדם או מאוחר.

אנו במרכז הישראלי לצרכנות פיננסית שמנו לנו למטרה לתת מידע אקטואלי ורלוונטי לגבי התמורות שמתרחשות בענף המשכנתאות בישראל. מכיוון שההחלטה על נטילת משכנתא כרוכה בהשקעה כספית גדולה, ישנה חשיבות לקבל את האינפורמציה המרבית טרם קבלת ההחלטה הסופית. ומעבר לכך, חשוב לנו לאפשר לציבור הרחב לקבל ייעוץ משכנתא מקצועי על ידי המומחים הטובים בתחום המשכנתאות בארץ.

במידה ואתה מעוניין לקבל אינפורמציה נוספת על מסלולי משכנתא משתלמים, נשמח לקשר אותך עם אנשי מקצוע בעלי ניסיון ומוניטין בתחום – כל זאת, ללא שום עלות או התחייבות. כל מה שעליך לעשות זה להשאיר את פרטי ההתקשרות עמך בעמוד זה ואנו נדאג ליצור אתך קשר טלפוני במהירות האפשרית.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • רבקה ומוטי 23.6.2016
  "ידענו שהשלב הבא אחרי חתונה הוא משכנתא, ולא ממש ידענו איך בכלל מתחילים את התהליך, יועץ משכנתא מהאתר ליווה אותנו מתחילת תהליך עד לקבלת המפתח לדירה!, תודה רבה! "
  צלמית תמונת פרופיל
 • יוני 23.1.2016
  "חברים אמרו לי שזה זמן טוב למחזר את המשכנתא שלי אבל לא ממש הבנתי בתחום הזה, למזלי הגעתי מהמלצה של חבר לאתר ובאמצעות יועץ משכנתא הצלחתי לחסוך במחזור מעל 40,000 ש"ח!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • מירי ס 2.10.2015
  "משכנתא חדשה, ריבית משכנתא, מחזור משכנתא, הכל היה נשמע לי כמו סינית!, חברה המליצה לי לקרוא באתר על הנושאים האלו לפני לקיחת המשכנתא, וברגע ההגעה לבנק באמת הגעתי מוכנה! והשגנו משכנתא עם החזר חודשי שבאמת אפשר לחיות איתו"
  צלמית תמונת פרופיל