ההבדלים בין משכנתא רגילה לבין משכנתא במחיר למשתכן

מסמכים של אישור קבלת משכנתא

אחת השאלות השכיחות המופנות ליועצים המנוסים שלנו היא מהם ההבדלים בין משכנתא רגילה לבין משכנתא במחיר למשתכן. ובכן, משכנתא היא הלוואה ארוכת טווח המיועדת לרוב לצורך רכישת דירה למגורים או להשקעה. את המשכנתא ניתן לקבל מאחד הבנקים המסחריים או מגופים פיננסיים אחרים כמו חברות הביטוח הפועלות בתחום המשכנתאות.

עם זאת, ישנם מספר הבדלים משמעותיים בין משכנתא רגילה לבין משכנתא המיועדת לזוכים בהגרלות של פרויקט מחיר למשתכן, ההבדלים העיקריים הם:

 • אחוזי המימון – הזוכים במחיר למשתכן מקבלים משכנתא עד 90% בעוד במשכנתא רגילה ניתן לקבל עד 75% מימון משווי הנכס (למי שרוכש דירה ראשונה). אחוזי המימון למשפרי דיור ולמשקיעים נמוכים יותר, בהתאם למגבלות עליהן החליט בנק ישראל.
 • הון אישי מינימלי – הזוכים במחיר למשתכן נדרשים לגייס הון עצמי של 100,000 ₪ בלבד, בעוד ההון האישי למי שלוקח משכנתא רגילה עשוי להסתכם במאות אלפי שקלים.
 • ריבית – הריבית מושפעת ישירות מאחוזי המימון, לכן הזוכים במחיר למשתכן יכולים לקבל משכנתא עם ריביות יחסית גבוהות – בהתאם לאחוז המימון שהם צריכים.
 • מועד לקיחת המשכנתא – במחיר למשתכן הזוכים צריכים לקחת משכנתא מיד לאחר תשלום ההון העצמי לקבלן, בעוד במשכנתא רגילה יש לקחת את ההלוואה לרכישת הדירה כבר בשלב חוזה המכר והתשלום הראשון.

הטבה כפולה ומשמעותית לזוכים בהגרלות מחיר למשתכן

לאחר שזכיתם בהגרלה מסוימת בפרויקט מחיר למשתכן, עליכם להמתין לזימון מהקבלן. הזימון עשוי להיות תוך זמן קצר או לאחר מספר חודשים. בתחילת דרכה של תכנית מחיר למשתכן נוצר מצב בו הזוכים התקשו לקבל משכנתא בבנקים, לכן מדינת ישראל יחד עם בנק ישראל התערבו בנושא זה, וכעת הזוכים יכולים לקחת משכנתא באחוזי מימון גבוהים של עד 90% משווי הנכס לפי מחירו בשוק החופשי, ועליהם לגייס הון עצמי נמוך של 100,000 ₪ לפחות.

כדי להמחיש את ההטבה הכפולה לזוכים בהגרלות מחיר למשתכן הכנו עבורכם דוגמה מספרית. נניח ומר ישראלי זכה בהגרלה של מחיר למשתכן והוא מתכנן לרכוש דירה בשווי של מיליון ₪. מחיר הדירה בשוק החופשי הוא כ-1.3 מיליון ₪, לכן אם מר ישראלי היה צריך לקחת משכנתא רגילה הוא היה נדרש לגייס הון עצמי של לפחות 25% משווי הדירה, ואחוזי המימון המקסימליים שהוא היה יכול לקבל בבנקים הנו 75%, כלומר 975,000 ₪ משכנתא.

למעשה, מר ישראלי שזכה במחיר למשתכן משלם בפועל עבור הנכס רק 1 מיליון ₪, ועליו לגייס הון עצמי של לפחות 100,000 ₪. הבנקים מחשבים את שיעור המשכנתא לפי שווי הדירה במחירי השוק החופשי, לכן מר ישראלי מקבל משכנתא לפי 90% ממחיר הדירה בשוק החופשי שעומד על 1.3 מיליון ₪, אך כאמור עליו לגייס לפחות 100,000 ₪ הון עצמי.

בנוסף, חשוב לזכור כי ביישובים שונים ברחבי המדינה, באזורי עדיפות לאומית, הזוכים מקבלים הטבה נוספת של מענק העומד על 40,000 או 60,000 ₪, בהתאם ליישוב.

ראוי לציין כי הזוכים במחיר למשתכן נדרשים לשלם לקבלן במעמד החתימה על חוזה המכר 10% משווי הדירה, וזאת בדומה לתנאים של רכישת דירה חדשה קבלן בשוק החופשי, אך הסכומים שונים באופן משמעותי.

למידע נוסף בנושא ההבדלים בין משכנתא רגילה לבין משכנתא במחיר למשתכן השאירו פרטים באתר, וצוות המומחים של מידע – המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית יחזרו אליכם במהרה. כמו כן, נשמח לסייע לכם לקחת משכנתא – בין אם זכיתם במחיר למשתכן ובין אם אתם רוכשים דירה חדשה מקבלן או דירה יד 2.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  חסכון ממוצע של 40,000 ש"ח בריבית ללקוח
 • מודל פר הצלחה
  לא חסכת כסף בריבית לא שילמת, אין מה להפסיד!
 • מתחייבים להוזיל
  אנו מתחייבים להוזיל כל הצעת עבר שקיבלת

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל