בעיית קבלת המשכנתא לזוכי מחיר למשתכן

טופס חתימה על משכנתא

פרויקט מחיר למשתכן מאפשר לזכאים לרכוש דירה במחיר מוזל ממחירי השוק, לעתים ההטבה מגיעה לסכום של 200,000 ₪. כדי להשתתף בתוכנית יש להוציא אישור זכאות ולאחר מכן ניתן להשתתף בהגרלות השונות, לאחר הזכייה נקבע מועד לבחירת דירה בפרויקט ובמקביל יש לגשת לבנק כדי לקחת משכנתא.

כדאי לדעת כי מי שרוכש דירה חדשה במסגרת פרויקט מחיר למשתכן יכול לקבל משכנתא מוגדלת עד לסך של 90% משווי הנכס. חישוב אחוזי מימון המשכנתא מבוסס על ערך הדירה בשוק ולא על מחיר קנייתה, כלומר אם רוכשים דירה במחיר 1,000,000 ש"ח כאשר שווי השוק של הנכס הוא 1.2 מיליון ₪, הלווה יכול לקבל משכנתא בשיעור 75% משווי הדירה בשוק. לכן, הלווה יכול לקבל משכנתא בסך 900 אלף ₪ (75% מתוך 1.2 מיליון). זוהי הטבה משמעותית לחסרי הדירות המשתתפים בפרויקטים של מחיר למשתכן, כך למעשה הלווה זקוק להון אישי נמוך, עם זאת ראוי לציין כי המדינה הגבילה את הלווים ועליהם לגייס לפחות 100 אלף ₪.

הבנקים מקשיחים עמדות כלפי הזוכים במחיר למשתכן

בחלק גדול מהפרויקטים בענף הבנייה היזם בוחר בנק מלווה, לכן כל תשלום המועבר לקבלן מצד הרוכשים מועבר ישירות לבנק המלווה וזה משחרר את הכסף לקבלן הבנייה בהתאם לשלבי הבנייה בפועל. אם היזם החליט לא לבחור ליווי בנקאי הבנקים חוששים להעניק משכנתא לזוכים בפרויקט, ולרוב הם יאשרו משכנתאות רק לאחר סיום שלב השלד. לכן נוצר מצב בו הזוכים בהגרלה נדרשים להעביר לקבלן 40% אך הם אינם מסוגלים לקבל משכנתא, לכן עליהם לגייס את הכסף מההון האישי, וברוב המקרים הם אינם מסוגלים לעשות זאת מאחר ויש להם הון נמוך.

הקבלן זקוק לכסף מהרוכשים, הכסף מיועד לבנייה, אך הזוכים בהגרלה נקלעים למצב אבסורדי בו הם זקוקים למשכנתא כדי לממש את זכייתם אך הבנקים לא מאשרים להם את ההלוואה, אלא אם הקבלן סיים את השלד, ורק אז הבנקים חשים בטוחים יותר להעניק משכנתא.

מצד אחד הזוכים בטוחים כי יקבלו 90% מימון, כך הם יכולים להגשים חלום ולרכוש דירה חדשה בפרויקט מחיר למשתכן, כל עוד זכו בהגרלה. אך בפועל, אם הקבלן לא לוקח ליווי בנקאי הזוכים מגלים כי המימון מתעכב ועליהם למצוא פתרון כיצד לגייס את ה-40% שהם נדרשים להעביר לקבלן כדי לממש את זכייתם בהגרלה.

אחוזי המימון שהבנקים מאשרים

כאמור, הזוכים בהגרלות מחיר למשתכן משוכנעים כי יקבלו מימון בשיעור של 90% משווי הדירה, אך כאשר הם ניגשים לבנק זה או אחר כדי לקחת משכנתא, הם מופתעים לגלות כי הבנקים לא מאשרים מימון גבוה בהיקף של 90% אלא הרבה פחות מכך. מאחר והמדינה הודיעה לזוכים כי יוכלו לקבל משכנתא במימון גבוה לאור חישוב ההלוואה על פי שווי השוק ולא ערך הקנייה, הזוכים מסתמכים על כך, ואז הם מגלים כי הבנקים לא מיישרים קו עם מדיניות הממשלה, והם מתמודדים עם בעיה מוחשית בגלל סירוב הבנקים להעניק להם משכנתא במימון גבוה.

לאור הקושי של הזוכים לקבל משכנתא בתחילת הדרך של פרויקט מחיר למשתכן, המדינה החליטה ליזום פתרון כדי לשים קץ בעיה. כיום, המדינה מציעה ערבות בפרויקטים בהם אין ליווי בנקאי או ערבות בנקאית מתאימה. כמו כן, המפקחת על הבנקים הורתה לבנקים ליישר קו עם מדיניות הממשלה ולאפשר לזכים לקבל משכנתא במימון גבוה.

צוות המומחים של פורטל מידע מסייע מדי שנה לישראלים רבים לקבל משכנתא נוחה בהתאמה אישית, נשמח לסייע גם לכם עם ייעוץ משכנתא מקצועי ולא מתפשר. השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם עם הצעה אטרקטיבית, ללא עלות או התחייבות מצדכם.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  חסכון ממוצע של 40,000 ש"ח בריבית ללקוח
 • מודל פר הצלחה
  לא חסכת כסף בריבית לא שילמת, אין מה להפסיד!
 • מתחייבים להוזיל
  אנו מתחייבים להוזיל כל הצעת עבר שקיבלת

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • שרון בכר 3.5.2016
  אני רוצה להודות ליועצי האתר בזכותכם חסכתי מעל 60,000 ש"ח במיחזור משכנתא
  צלמית תמונת פרופיל
 • מאיר ש 11.5.2016
  לא האמנתי שאוכל לקבל הלוואה בתנאים כאלה, בעיקר אחרי שסורבתי בפעם הראשונה ע"י הבנק. תודה רבה על העזרה! כיף שיש לך גב
  צלמית תמונת פרופיל
 • דני 16.6.2016
  בזכות האתר קיבלתי הלוואה מקרנות מדינה, שירות מעולה ומקצועי! תודה
  צלמית תמונת פרופיל