אישור עקרוני למשכנתא

מגדלים בגודל עולה של מטבעות

קבלת אישור עקרוני למשכנתא היא אחד השלבים בדרך להעברת הסכום המבוקש של הלוואת הדיור למוכר נכס הנדל"ן. אישור זה מהווה בעצם את ההסכמה של הבנק למשכנתאות לתת אשראי ללווה את הכסף שהוא מבקש לקבל עבור רכישת הדירה המבוקשת.

מכיוון שמדובר בסכומים גבוהים מאד של אשראי, הבנק דורש פרטים שונים מהלווה, כגון היסטוריית אשראי, פרטים על הכנסות נטו, המצב הכלכלי השוטף ועוד. כל זאת נעשה לצורך מזעור הסיכונים של הבנק ומניעת מצבים עתידיים של פינוי הדיירים, העברת הדירה לידי הבנק ובעיות אחרות בתשלומים השוטפים של הלווים.

ניקח לדוגמא מצב שבו הדירה המבוקשת על ידי הלווים עולה מיליון וחצי ₪, אך ההון העצמי שלו הוא 700 אלף ₪ בלבד. במצב כזה, במידה והרוכש הפוטנציאלי מעוניין לקחת משכנתא, עליו לקבל אישור עקרוני מהבנק על סכום אשראי של 800 אלף ₪ שחסרים. במידה ואישור עקרוני כזה מתקבל, הלווה יכול להציג אותו למוכר הדירה ולהראות על רצינותו לרכוש את הדירה.

מהן הדרכים לקבל אישור עקרוני למשכנתא?

כידוע קיימים בנקים רבים אשר מציעים משכנתאות ללקוחות, כך שמומלץ לעשות סקר שוק יסודי במשך תקופה של חודשיים-שלושה לפחות בין הבנקים השונים. יתרה מכך, כדאי מאד לקבל אישור עקרוני ממספר בנקים, כך שיכולת המיקוח שלכם תגדל בהמשך, לפני החתימה הסופית על המשכנתא. ככלל, רוב הבנקים מאפשרים קבלת אישור עקרוני דרך האפיקים הבאים:

 • הגעה לסניף ופגישה עם פקיד משכנתאות – במקרה זה כדאי מאד לתאם את הפגישה מראש, להכין את המסמכים הנדרשים ולוודא שהסניף כולל דלפק משכנתאות. בסניף עצמו יש למלא טופס אצל אחד הפקידים.
 • שיחה עם המוקד הטלפוני – ניתן ליצור קשר טלפוני ישירות עם הדלפק למשכנתאות בסניף ולקבל הנחיות נוספות. ייתכן והגעה פיזית לסניף תהיה מיותרת במקרה זה.
 • כניסה לאתר הבנק ומילוי טופס מיועד – באמצעות הטפסים שנמצאים באתרי הבנקים, ניתן לתת את המידע העיקרי שהבנקים דורשים ואילו לאחר מכן נעשית השלמת פרטים בעזרת שיחה טלפונית.

אילו פרטים הבנק מבקש לדעת בעת קבלת אישור עקרוני?

כאמור, רוב המשכנתאות שמבוקשות על ידי רוכשים פוטנציאליים הם בסכומים גבוהים מאד ולכן מהוות סיכון אשראי משמעותי לבנק. לפני שתקבלו את האישור המיועד, הבנק ירצה לדעת פרטים על ההשכלה שלכם, מצבכם המשפחתי, רמת השכר בעבר ובהווה, מקומות עבודה קודמים, ותק, הכנסה נטו, פרטים על הנכס המבוקש ועוד.

למה עדיף ללווה לקבל אישור עקרוני למשכנתא?

ישנן מספר יתרונות ללווה בקבלת אישור כזה לפני הסיכום הסופי עם המוכר –

 • כאשר הרוכש הפוטנציאלי מגיע למוכר הדירה עם התחייבות מהבנק, יהיה לו יתרון משמעותי על קונים אחרים, שאין בידיהם התחייבות כזאת – זה מצביע על יחס רציני לעסקה ויכולת כלכלית לעמוד בתשלומים.
 • ישנו חיסכון משמעותי בזמן משום שאין צורך לקיים משא ומתן עם בנקים לאחר הסיכום עם המוכר של הדירה המבוקשת. בנוסף, האישור תקף עד תאריך ספציפי, שעד אליו, הבנק מחויב לתנאים המפורטים.
 • כשיש אישור עקרוני מהבנק על סכום מסוים, ניתן להתמקד בחיפושים של טווח מחירים זה ולא לבזבז זמן על נכסים יקרים יותר.

מידע חשוב נוסף אודות משכנתא בישראל

הלוואה כנגד שיעבוד הדירה בתום תשלום המשכנתא

כל מה שרצית לדעת על ביטוח דירה (בתקופת המשכנתא)

במידה ויש לך שאלות נוספות, אנו במרכז הישראלי לצרכנות פיננסית נשמח להפנות אותך למומחים בתחום המשכנתאות. השאר את פרטי ההתקשרות עמך בטופס באתר שלנו ונחזור אליך במהירות האפשרית.

 

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • רבקה ומוטי 23.6.2016
  "ידענו שהשלב הבא אחרי חתונה הוא משכנתא, ולא ממש ידענו איך בכלל מתחילים את התהליך, יועץ משכנתא מהאתר ליווה אותנו מתחילת תהליך עד לקבלת המפתח לדירה!, תודה רבה! "
  צלמית תמונת פרופיל
 • יוני 23.1.2016
  "חברים אמרו לי שזה זמן טוב למחזר את המשכנתא שלי אבל לא ממש הבנתי בתחום הזה, למזלי הגעתי מהמלצה של חבר לאתר ובאמצעות יועץ משכנתא הצלחתי לחסוך במחזור מעל 40,000 ש"ח!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • מירי ס 2.10.2015
  "משכנתא חדשה, ריבית משכנתא, מחזור משכנתא, הכל היה נשמע לי כמו סינית!, חברה המליצה לי לקרוא באתר על הנושאים האלו לפני לקיחת המשכנתא, וברגע ההגעה לבנק באמת הגעתי מוכנה! והשגנו משכנתא עם החזר חודשי שבאמת אפשר לחיות איתו"
  צלמית תמונת פרופיל