ביטוח קטנועים

נהגת אופנוע שעשתה ביטוח באתר המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית

כמו כל נהג שעולה על הכבישים בישראל, גם על רוכבי קטנועים חלה החובה בביטוח חובה, אך מלבד זאת ניתן לרכוש בחברת הביטוח גם ביטוח צד ג' וביטוח קטנועים מקיף. מהו ביטוח קטנועים ואיך גורמים לכך שזה לא יכאב בכיס?

למה זה כזה יקר?

הסטטיסטיקה מראה כי אחוז תאונות הדרכים בקרב רוכבי קטנועים ואופנועים גדול מאחוז התאונות בקרב מי שאינו נוהג ברכב דו גלגלי. לפיכך, חברות הביטוח מייקרות את ביטוח הקטנועים לפי שיקול דעתן, ובניגוד לפוליסות של ביטוח חובה אף ללא פיקוח ונוסח אחיד. אלא שעבר נקי מתאונות ועבירות תנועה יוזיל את תעריף הפוליסה באופן כזה שרמת הסיכון של המבוטח תעלה את מחיר הפוליסה בהתאם. יש להימנע מתאונות ומעבירות תנועה ככל האפשר, בראש ובראשונה למען בטיחותכם ולמען כל מי שנמצא על הכביש לידכם אבל גם כדי לקבל ביטוח במחיר סביר. אם אתם בעלי עבר עשיר של תאונות ועבירות תנועה – קבלו עצה חינם ורדו מהכביש – נהיגה זה לא הצד החזק שלכם – אבל גם תגלו במהירה שחברות הביטוח ייקרו את הביטוח אם לא יסרבו לחלוטין לבטח אתכם. בבואכם לרכוש ביטוח, כדאי לבחון עם חברות הביטוח את סוגי הביטוחים והתעריפים שהן מציעות.

כיצד נקבעת הפוליסה

ביטוח קטנועים זהה לביטוח אופנוע, ולמעשה כל פוליסה לרכב דו גלגלי נקבעת על פי אותם פרמטרים הכוללים את יצרן הקטנוע והדגם שלו, נפח המנוע, הוותק של הרוכב על הכביש, גיל הרוכב, עבירות התנועה, ועוד. קריטריונים אלה משפיעים על מחיר הפוליסה, שיכולה לנוע בין 3000-4000 ש"ח לקטנועים בעלי 125-250 סמ"ק. ביטוח צד ג' יוסיף לפוליסה כ-500 ש"ח.

כדאי לבדוק מה כולל הביטוח, אך כל הביטוחים לרכבים דו גלגליים זהים מלבד המחיר אשר נתון לפי הקריטריונים שלעיל. מה שחשוב הוא לבחון את הנושא בקפידה, שכן הימנעות מביטוח עלולה לגרור קנסות ופסילת רישיון, ועוד יותר חשוב זה לנהוג בבטחה. למענכם ולמען הפוליסה שלכם.