קרן השתלמות למורים – כל המידע

כסף שנחסך בקרן השתלמות למורים

קרן השתלמות למורים וגננות

מורים וגננות, או מורות וגננים, היכנסו לשיעור על קרנות השתלמות ותוכלו ללמוד שמגיעה לכם קרן השתלמות מיוחדת רק עבורכם. מדובר למעשה בשלושה סוגים של קרנות:

 

 1. קרן השתלמות למורים ולגננות בע"מ.
 2. קרן השתלמות למורים תיכוניים, מורי סמינרים ומפקחים בע"מ.
 3. קרן השתלמות למורים בבתי הספר העל יסודיים במכללות ובסמינרים בע"מ (ארגון המורים).

 

כל הקרנות שלהלן נהנות מתנאים מועדפים בהשוואה לקרנות השתלמות לעובדים רגילים. אם קרן השתלמות רגילה מאפשרת חיסכון בגובה של עד 10% מהשכר, הרי שקרנות השתלמות למורים מאפשרות חיסכון של עד 12.6% מהשכר. ומדובר בהטבה שמגיעה לכם אחרי הכל. בהמשך השיעור נלמד מה זה אומר, מה זה נותן ומתי אפשר להשתמש בכספי הקרן.

מתי ניתן לפדות את הכספים שהופקדו בקרן?

קרנות השתלמות למורים מאפשרות למשוך את הכספים לאחר שש שנות צבירה, בדומה לקרנות השתלמות לעובדים. קיימת אפשרות להאריך את הצבירה ל-7 ו-8 שנים בהתאם לצרכי המורה.

במקרה בו המורה או הגננת יוצאים לשנת שבתון, הם יכולים לעשות שימוש בכספי הקרן לצורך מימון השתלמות ולימודים. זהו מקרה ייחודי בו הקרנות משמשות את המורים לשם מימוש זכותם ליציאה לשנת שבתון ומימון הלימודים בשנה זו. זאת לעומת כלל ציבור העובדים, אשר משתמש לרוב בכספי הקרן לצורך מימון חתונות, רכבים ושיפוצים למשל. בה בעת, בתנאים מסוימים אפשר למשוך את כספי החיסכון שבקרנות ההשתלמות למורים גם למטרות שאינן לימודים או השתלמויות.

חלק המורה וחלק המעסיק בהפקדות לקרן

כאמור, בקרן השתלמות למורים וגננות אפשר לצבור אחוזים גדולים יותר של המשכורת, עד לגובה של 12.6% משכר המורה. החלוקה זהה לקרנות השתלמות לעובדים והינה עד 4.2% מהמשכורת על חשבון המורה ועד 8.4% מהמשכורת על חשבון המעסיק (יחס של שליש ושני שליש). במקרה שהמורה מושך את כספי החיסכון לפני תום המועד הרגיל, הוא ייהנה רק מכ- 90% מכספי המעביד שהופרשו (כלומר אותם 8.4%) ומכל הסכום שנלקח מחלקו (4.2%). על כן מומלץ לפדות את הסכומים רק בתום התקופה הרשמית.

כיצד נהנים מכספי קרן ההשתלמות למורים

כאשר יוצאים לשנת שבתון, ניתן לבקש למשוך את הכספים שנחסכו. הכספים ניתנים למורה בצורה של מענקים חודשיים וכן שכר לימוד.

גובה המענק קשור בשני פרמטרים: שיעור משרה ממוצע ו- שיעור ההשתלמות.

שיעור משרה ממוצע הינו ממוצע המשרה של המורה במשך כל תקופת החיסכון. שיעור המשרה כולל את רכיבי השכר הפנסיוניים שנכללו במשכורתו האחרונה לפני שיצא להשתלמות.

שיעור ההשתלמות הינו פרמטר המציין את מספר חודשי החיסכון אשר מנוצלים בשנת ההשתלמות הנוכחית. ניתן לשנות את שיעור ההשתלמות באמצעות ציון הנושא בטופס הבקשה לאישור תוכנית הלימודים אשר מוגש לפני היציאה לשנת השתלמות.

החזר שכר הלימוד מתבצע באמצעות הרשאה לחיוב חשבון או על פי קבלות.

הרשאה לחיוב חשבון הינה תהליך בו המשתלם מאשר למוסד הלימודים לחייב את קרן ההשתלמות בעלות הלימודים, והקרן מעבירה את הכספים הנדרשים למוסד ישירות.

החזר על פי קבלות הינו תהליך בו המשתלם משלם על הלימודים ומציג קבלות מקוריות עליהן הוא מקבל החזר. קיימת תקרה להחזר על הלימודים שנקבעת לפי גובה שכר הלימוד באוניברסיטאות בארץ.

לסיכום, קרן השתלמות למורים הינה אמצעי מצוין שכל מורה רצוי ויחסוך בו כמו גם ישתמש בו לחיסכון לצורך השתלמות.

למה אנחנו?

 • תמיד מעודכן
  המידע חדש ומתעדכן באופן תדיר
 • 100% אמינות
  מיטב היועצים הקיימים בענף
 • חיסכון משמעותי
  הגולשים שלנו חסכו עד עכשיו מעל 200 אש"ח!

לקבלת הצעה לקרן השתלמות

לקוחותינו מספרים

 • מאיר שלם 17.6.2016
  "קודמתי לאחרונה בעבודה ואחת מהתנאים היו פתיחת קרן השתלמות, אני חייב להגיד שדי התלבטתי כי לא הכרתי את היתרונות של זה. למזלי המידע והמומחים של האתר עזרו לי לבחור בקרן הטובה ביותר בשבילי"
  צלמית תמונת פרופיל
 • יעקב מזרחי 12.3.2016
  " יש לי 2 קרנות השתלמות ישנות מימי בצבא ובמקום העבודה שלי רצו לפתוח לי אחת חדשה, ולא ההייתי בטוח אם אני יכול להפקיד לקרן הישנה במקום, היועצים של האתר והמידע באתר עזרו לי להבין מה עלי לעשות"
  צלמית תמונת פרופיל
 • בתיה שדה 1.10.2015
  "תודה ליוסף היועץ בתחום קרנות ההשתלמות שעזר לי להבין ולמנף את קרנות ההשלמות הקיימות שיש לי"
  צלמית תמונת פרופיל