ניכוי מס במקור – על מה ולמה וכמה

אנשים מציירים את המילה מיסים

מהו ניכוי מס במקור

ניכוי מס במקור – שמעתם את הביטוי הזה בעבר? כמעט כל בעל חברה, וגם עוסק מורשה, מתוודע בשלב מוקדם של הקמת העסק למושג "ניכוי מס במקור". ההגדרה לניכוי מס במקור היא: אחוז מס שנקבע על ידי מס הכנסה לכל עוסק עצמאי, בית עסק או חברה בע"מ, המנוכה מסך החשבונית שהוא מוציא על ידי הגורם הלקוח, ומועבר על ידו ישירות למס הכנסה. בפועל, במקום שמקבל הכסף, כלומר, אתה, תעביר את המס שאתה חייב על הכנסתך, הגורם שאמור לשלם לך – הוא זה שמנכה את אחוז ניכוי המס במקור שמס הכנסה קבע עבור הארגון שלך מסכום החשבונית המשולמת בפועל. ולשאלת השאלות:

מדוע קיימת חובת ניכוי מס במקור?

למעשה, ניכוי מס במקור הנו מקדמת מס, שנועדה לצמצם במידה רבה את אחוז ההשתמטות מחובת הדיווח והתשלום למס הכנסה על הכנסות הארגון או העסק שלך. בנוסף, זו אחת הדרכים בהן המדינה מבטיחה לעצמה קבלת מינימום מסויים של הכנסות. במקביל להגנה על המדינה, גבייה באמצעות ניכוי מס במקור חוסכת לך (הנישום החייב במס), חיכוכים עם רשויות המס במדינה.

כיצד מחושב אחוז ניכוי המס במקור?

מאחר ואתה משלם מס הכנסה בהתאם למדרגות המס אליהן הגעת: ככל שהכנסותיך גדולות יותר כך גדל המס שתשלם.
גם אחוז הניכוי נקבע על פי ההכנסה הצפויה שלך ולכן אם מס הכנסה צופה שהכנסותיך יהיו גדולות, הוא יקבע לך אחוז ניכוי מס במקור גבוה. בנוסף לפרמטר הבסיסי הזה, רשויות המס לוקוחות מעין "מרווח סיכון" בהתאם לסוג העסק שלך ופרמטרים נוספים, כך שאם למשל אתה בסקטור שנחשב ל"מסוכן" מבחינת תשלום מיסים, אחוז ניכוי המס במקור שלך יהיה גבוה.