מס ערך מוסף: מי זכאי להחזר מע"מ ומי פטור

מד של תשלום מיסים

מע"מ – מס ערך מוסף

מה שקורה באילת נשאר באילת, אבל מעבר לזה בשאר חלקי העולם – כולל בישראל (החל משנת 1976) נגבה מס מרכזי בכלכלה והוא מס ערך מוסף. מה שמאפיין את המע"מ הוא שהוא מס שנגבה מידית עם רכישה של מוצר או שרות כלשהו. זאת, בניגוד למס הכנסה, אשר משולם בדרך כלל בתום השנה. המע"מ מתווסף כאחוז קבוע מראש כמעט לכל רכישה של מוצרים או שרותים וגובהו עשוי להשתנות בנסיבות מסוימות כפי שיפורט בהמשך. כיום עומד שיעור המע"מ בישראל על 18% כאשר הגוף אשר גובה את המע"מ הנו רשות המיסים בישראל. מהו מס ערך מוסף ואילו הוצאות מזכות בהחזר? איזה הוצאות אינן מזכות? והיכן ניתן לקבל החזר חלקי?

שיעורי מס ערך מוסף היסטוריים

שיעור המע"מהחל מתאריך
8%1.7.1976
12%1.11.1977
15%1.8.1982
17%1.6.1985
15%1.10.1985
16%1.3.1990
18%1.1.1991
17%1.1.1993
18%15.6.2002
17%1.3.2004
16.50%1.9.2005
15.50%1.7.2006
16.50%1.7.2009
16%1.1.2010
17%1.9.2012
18%2.6.2013

תשלום מע"מ והחזר מע"מ

ניהול מס ערך מוסף בארגון אינו עסק מורכב, אלא פשוט וקל ליישום: פעם בחודש או חודשיים (תלוי בסוג העסק ובסיכום מול רשויות המע"מ),עליך להגיש דו"ח מס ערך מוסף. בדו"ח עליך לדווח מה סך המע"מ שגבית מלקוחותיך (על פי חשבוניות המס שהוצאת), ולהחסיר ממנו את המע"מ ששילמת אתה במסגרת רכישות לבית העסק שלך. במידה ושילמת יותר מע"מ מאשר שולם לך – יגיע לך החזר מס, ובמידה ושולם לך יותר מע"מ מכפי ששילמת אתה – יהיה עליך לשלם את הפרש המע"מ. את התשלום יש לבצע ב-15 לכל חודש וניתן לשלמו בדואר או באמצעות אתר מס ערך מוסף.

על מנת לדעת במדויק מה סכומי המס ערך מוסף שעליך לשלם, או מה מגיע לך עליך להקפיד על רישום מסודר של כל הוצאה רלוונטית לצרכי בית העסק. הוצאה רלוונטית היא רכישה של מוצר או שירות הכרחיים לעסק שלך. מע"מ הגדיר מהן הוצאות מוכרות, כשלכל בית עסק עשויות להיות הוצאות יחודיות משלו. כך למשל, בעל רפת ישלם מע"מ על שרותים וטרינריים, בעוד שבעל חנות בגדים לא יוכל להוציא חשבונית מטעם העסק על שרותים וטרינריים שניתנו, לצורך העניין, לחיית המחמד הפרטית שלו.

מומלץ לשמור כל קבלה או חשבונית רלוונטית בתיקייה קטנה על מנת שיקל עליך לרשום בסוף כל חודש מה סך המע"מ שהוצאת.

מהן הוצאות המזכות בהחזר מס ערך מוסף?

רשויות המס מכירות בהוצאות שהיה על בית העסק שלך להוציא על מנת לייצר הכנסות. עם זאת, קיימים שלושה סוגים של הוצאות בהן מכירות רשויות המס:

 • הוצאה שוטפת (המכונה גם הוצאה פירותית – כלומר, נושאת פרי)
 • הוצאה הונית
 • הוצאה מעורבת

הוצאה שוטפת היא רכישה של ציוד או שרות הנחוצים לתפעול השוטף של בית העסק והנחוצים לצורך יצירת הכנסות. להלן מספר דוגמאות להוצאות שוטפות המוכרות לצרכי זיכוי:

 • רכישת סחורה לבית העסק
 • תשלום עבור שרותים שונים לעסק
 • רכישת מוצרים לניהול השוטף של העסק, כגון מכשירי כתיבה, ריהוט משרדי ועוד
 • הוצאות על שכר לעובדים
 • הוצאות עלביטוח (למעט ביטוח בריאות)
 • הוצאות על רכב כגון ליסינג או שכירת רכב והוצאות על דלק
 • הוצאות על חשמל
 • הוצאות על טיפול משפטי או הנהלת חשבונות

הוצאה הונית הנה הוצאה המשמשת ליצירת הכנסה לאורך זמן ועל פני מספר שנים, כגון רכב, מחשב, מכונת ייצור וכדומה. הוצאות אלו יהיו מותרות בניכוי על פני מספר שנים ותוך לקיחה בחשבון של מרכיבים כגון ירידת ערך המוצר שנרכש (למשל, ירידת ערך רכב ככל שהוא מתיישן והקילומטראז' שלו עולה).

הוצאה מעורבת היא הוצאה המגלמת בחובה גם מרכיב פרטי בנוסף למרכיב העסקי. הוצאה זו תהיה מותרת לניכוי רק במידה וניתן לעשות הפרדה ברורה בין ההוצאה הפרטית לזו העסקית.

חשוב לדעת: על אף שרשויות המס מכירות בהוצאות כמוכרות, יש להן זכות שלא להתיר את ההוצאה אם היא תראה להם כמופרזת. כך למשל, אם בית עסק קטן המעסיק שלושה עובדים והעוסק בממכר ציוד היקפי למחשבים, רכש ציוד משרדי בשווי עשרות אלפי שקלים – לרשויות המס הזכות שלא לאשר הוצאה זו ולהכריז עליה כהוצאה מופרזת, שכן אין סיבה שעסק כה קטן יוציא סכום עצום שכזה על ציוד משרדי בלבד.

אילו הוצאות אינן הוצאות מוכרות

לא כל ההוצאות של בית העסק שלך מוכרות לצורך החזר מס ערך מוסף. כך למשל, במידה ורכב החברה חנה בחניית נכה ועל בית העסק לשלם עתה קנס, רשויות המע"מ אינן מכירות בקנס עונשי מסוג זה כהוצאה מוכרת. הדבר נכון לגבי כל הוצאה עונשית שעל בית העסק לשלם, כגון קנס פיגור על תשלום חשבון וכדו', או קנס שנקבע על ידי רשות שיפוטית בישראל.

בנוסף, קיימות הוצאות אשר לא ניתן להכיר בהן, על אף שהן עשויות להחשב הוצאה מוכרת, כגון עמלות בנקים. הסיבה לכך היא, כי עמלות מסוג זה אינן מוצגות ללקוח כחשבונית מס, ולפיכך לא ניתן להזדכות עליהן.

הוצאות עליהן ניתן לקבל החזר חלקי בלבד

קיימות הוצאות עליהן ניתן לקבל הכרה חלקית, כלומר הכרה באחוז מסויים בלבד מסכום ההוצאה הכולל. להלן פרוט מספר הוצאות המוכרות כהוצאה חלקית:

 • אחזקת טלפון נייח לצרכי עבודה מן הבית: באופן עקרוני, לא ניתן לקבל באופן אוטומטי הכרה על הוצאות עבור שיחות מן הבית לצרכי עבודה, אלא אם אתה עובד מן הבית חלק ניכר מן הזמן. במידה וניתן לבית העסק שלך אישור המכיר בהוצאות אלה, הן יוחזרו אליך כאחוז מסויים מסכום ההוצאה, ובדרך כלל עד 80%
 • אחזקת טלפון נייד: ניתן לקבל היתר לניכוי מס ערך מוסף עבור שימוש בטלפון נייד עד לסכום שלא יעלה על 1,080 ש"ח לשנה (כ-90 ש"ח בחודש), או מחצית מהסכום שעליך לשלם בפועל – הנמוך מבין השניים
 • אחזקת רכב: במידה ואתה מחזיק ברכב לצרכי בית העסק שלך, יוכרו כ-45% מהוצאותיך, אולם אחוז זה עשוי להשתנות בהתאם לשימוש ולסוג הרכב. עליך יהיה לרשום את הוצאותיך, ובמידה ואתה מחזיק מספר רכבים, יהיה עליך לרשום את כל הוצאותיך בנפרד עבור כל כלי רכב
 • נסיעות לחו"ל: במידה וההוצאה הכרחית לצורכי יצירת הכנסה ניתן לקבל הכרה בהוצאה על פי מרכיבים שונים, כגון הוצאות על כרטיס טיסה, לינה, אש"ל, שכירת רכב וכל הוצאה עסקית אחרת בגין הנסיעה. כל מרכיב בהוצאותיך מוכר עד אחוז מסויים, המותנה גם בתקרה של סכום ההוצאה כפי שנקבעה על ידי רשויות המס, מעבר לה לא ניתן לקבל החזר. כך למשל, ניתן להכיר בהוצאה על שכירת רכב במידה וההוצאה לא עולה על 52$ ליום. כל סכום שהוצא מעבר לסכום זה לא יוכר לצרכי מס
 • כיבוד: ניתן לקבל הכרה בעד 80% מההוצאות עבור כיבוד קל שנרכש עבור אורחים (שתיה, עוגיות וכדומה), אך לא עבור ארוחות עסקיות. במקרים בהם אתה מארח אדם מחו"ל, תוכל לקבל הכרה בהוצאה סבירה של אירוח, כולל ארוחות עסקיות, אך יהיה עליך לצרף פרטים ואסמכתאות על הביקור בבואך לדרוש החזר
 • ביגוד: במידה ועליך לרכוש ביגוד או הנעלה מיוחדים לצרכי עבודתך, למשל, סרבל ונעלי עבודה לצורך עבודתך במוסך, הוצאותיך יוכרו עד לתקרה של 80% מהסכום שהוצאת. חשוב לציין, כי ביגוד לצרכי עבודה המחויב מתוקף התפקיד מחד, אך לא ניתן לעשות בו שימוש בחיי היום יום מאידך, כגון חלוק רופא, גלימת עורך דין וכדומה, יוכרו ב-100% מסכום ההוצאה
 • מתנות: מתנות יוכרו רק אם ניתנו לעובד החברה או לספק של החברה בסכום שלא יעלה על 180 ש"ח לאדם
 • אש"ל: ניתן לקבל החזר על הוצאות בגין נסיעות המחייבות שהייה מחוץ לישוב בו אתה מתגורר. גם במקרה זה הסכומים שהוצאת יוכרו על פי מדרגות ופרמטרים שונים ועל פי גובה ההוצאה
 • דמי שכירות: הוצאותיו של בית עסק המשלם דמי שכירות על מבנה או על קרקע יוכרו לצרכי מס בתנאי שנוכה מהם מס במקור כפי שנקבע

בנוסף, לא יוכרו הוצאות שלא נוכה מהם מס במקור.

לרשימת משרדי מע"מ ברחבי הארץ
בדוק אם אתה זכאי להחזרי מס ומהו שווי מס לרכב מהעבודה