בדקו כיצד לקבל פטור או הקלה במס על רווחי הון

תמונה של כסף וקוביות שרשום עליהן מס

מס הכנסה? לא רק על המשכורת שלך: אם הרווחת הון ממכירת נכס פיננסי – מס הכנסה דורש שתשלם מס על רווחי הון

מס רווחי הון? מה זה? מס על רווחי הון מוטל על אותו רווח אותו מניבים הנכסים הפיננסיים שלך (רווחים המכונים גם "תשואה"). כשמדברים על נכס פיננסי מתכוונים, בדרך כלל, למניות, ניירות ערך, קרנות נאמנות, פיקדונות בנקאיים, חברה שבבעלותך וכדומה. ובמילים אחרות: כל מה שיש בידך שמניב כסף שלא מ-"יגיעה אישית" (לא מעבודה בפועל), כגון מניות או קרנות השתלמות, או כל מה שאתה מחזיק ושיש לו ערך כספי, כגון חברה, אופציות ואפילו פטנט שרשום על שמך ושיש לו ערך כספי. לא מספיק מובן? קבל דוגמא.

ניקח לדוגמא בעל חווה המגדל פרה, שתהיה בריאה, שמניבה מדי יום חלב. החוואי מוכר את החלב מדי יום ברווח מסוים. מכירת החלב היא הכנסה פירותית, ובמילים אחרות: החוואי עובד פיזית על מנת לחלוב את הפרה (מה שרשויות המס מכנות "יגיעה אישית"). עם זאת, אם יחליט החוואי למכור את הפרה (ומי לא חיפש פעם פרה ביד 2) – הוא ימכור את הנכס שבבעלותו, ובפועל מכירת הפרה תחשב הכנסה הונית – מאחר והיא נכס שווה כסף ומניב כסף. מובן?
חשוב לציין, כי מס על רווחי הון מוטל רק על הרווח הריאלי שלך. מה זה אומר בעצם? זה אומר שאם, למשל, יש בבעלותך חברה ששווייה "על הנייר" נאמד במיליון שקלים – ברגע שתמכור את החברה, תחויב במס רווחי הון על מחיר המכירה הריאלי (האמיתי) ולא על שווי החברה "על הנייר".
שים לב: כשאתה מוכר נכס מקרקעין ברווח תחוייב במס שבח מקרקעין, בהתאם לחוק מיסוי מקרקעין. מס שבח הוא גם סוג של מס על רווחי הון, אך נושאי מקרקעין מקבלים ביטוי נפרד בפקודת מס הכנסה.

במרבית המקרים תשלם מס על רווחי הון בשיעור 25% – אך לא בכל מקרה

מס רווחי הון מוטל על מרכיבים מניבי הון שונים, כשהנפוצים שבהם הנם קופות גמל, קרנות השתלמות, מניות, קרנות נאמנות או ממכירת נכס כגון חברה. חבות המס שלך על כל אחד מהנכסים הנ"ל היתה בשיעור של 25% החל מ-1.1.2012. במידה וצברת את כל או חלק מרווח ההון מוקדם יותר – יהיה עליך לשלם מס על פי שיעורי המס השולי על פי מדרגות השכר שלך.

להלן פירוט התנאים הספציפים לתשלום או לפטור ממס על רווחי הון במספר מקרים נפוצים:

 • מס רווחי הון על קופות גמל וקרנות השתלמות: ברגע שאתה מושך קופת גמל שבבעלותך אתה מחוייב במס על רווחי הון, שיורד מיידית בעת משיכת הכספים. על כספים שהופקדו מה-1.1.03 ועד 31.12.05 ייגבה ממך מס על רווחי הון בשיעור של 15%. על כספים שהופקדו מה-1.1.06 ועד 31.12.07 ואילך ייגבה מממך מס על רווחי הון בשיעור של 20%. עם זאת, אם אתה מושך את הכסף לפני הזמן (לפני שהקרן הפכה לנזילה) תשלם מס בשיעור 35% ולא תחוייב בנוסף במס על רווחי הון.
  מתי ניתן לקבל פטור עבור קופות גמל: באפשרותך לקבל פטור ממס על רווחי הון עבור קופות גמל אם הפקדת כספים עד 31.12.02. קיימת אפשרות נוספת לקבל פטור ממס רווחי הון על סכום מקסימלי שמכונה "הפקדה מוטבת" שעומדת כיום על 15,680 ש"ח בשנה ומשתנה מעת לעת.
  אפשרות נוספת לקבל פטור ממס רווחי הון על קופת גמל היא אם אתה בגיל זכאות (67 לגבר או 62 לאישה). במקרה זה תהיה פטור אם הגעת לגיל הזכאות לאחר שצברת ותק של 15 שנה לפחות, או אם פתחת את החשבון לאחר גיל זכאות וצברת ותק של חמש שנים לפחות.
  מתי ניתן לקבל פטור עבור קרנות השתלמות: אם אתה עצמאי והפקדת כסף עד 30.11.02, או אם אתה שכיר והפקדת כסף עד 31.12.02 תהיה זכאי לפטור ממס. אפשרות נוספת לקבלת פטור היא אם הפקדת כסף בקרן ההשתלמות החל מ-1.12.02 אם אתה עצמאי, או מ-1.1.03 אם אתה שכיר עד לתקרת "ההפקדה המוטבת", ובתנאי שצברת ותק של שש שנים לפחות (או שלוש שנות ותק אם הגעת לגיל הפרישה).
 • מס רווחי הון על מכירת מניות בבעלותך: בשנת 2003 חלה רפורמה במדיניות המס, כך שאם אתה מוכר מניות שרכשת אחרי 2003 – תחוייב במס על רִווחי הון בשיעור שלא יעלה על 20%. זאת, בתנאי שמדובר במכירת מניות של חברה שלא היית בעל מניות מהותי בה בשנה שקדמה למכירה. אם התנאי הנ"ל לא מתקיים – תחויב במס בשיעור שלא יעלה על 25%.
  מתי ניתן לקבל פטור ממס רווחי הון על מכירת מניות:   אם העברת מניות פרטיות שהיו בבעלותך במתנה למדינה, לרשות מקומית, לקרן קיימת לישראל או למוסד ציבורי כלשהו, או אם נתת מתנה לקרוב שלך או לאדם אחר – בתנאי שמקבל המתנה לא יהיה תושב חוץ. אם אתה מעביר מניות פרטיות במסגרת שינויי מבנה של חברה, למשל אם החברה מוזגה, החליפה בעלי מניות, פוצלה לחברות קטנות יותר וכדומה.
  אם אתה עולה חדש תהיה פטור ממס על מכירת מניות פרטיות בחו"ל שהיו לך לפני שעלית לארץ – בתנאי שתמכור אותן תוך 10 שנים מיום עלייתך ארצה.אם אתה תושב חוזר תהיה זכאי לפטור ממס על רווחי הון ממכירת מניות פרטיות בחו"ל שאותן רכשת בתקופת מגוריך מחוץ לישראל – אם מכרת אותן תוך 10 שנים מיום שובך לארץ.

איך משלמים מס על רווחי הון

בכל מקרה של מכירת נכס עליך להגיש תוך 30 יום דו"ח לפקיד השומה במס הכנסה – גם אם ספגת הפסד מהמכירה. אם מדובר ברווחי הון יהיה עליך לשלם במועד הגשת הדו"ח מקדמה בסכום המס שחל עליך.


טיפ: אם פקיד השומה יחשוב כי המקדמה שאתה צריך לשלם על רווחי ההון עולה ב-20% לפחות על סכום המקדמה שאתה מצהיר שאתה צריך לשלם – הוא רשאי להגדיל את סכום המקדמה. במקרה זה תידרש לשלם את ההפרש בתוך 30 ימים.

{{afteruTaxesForm}}

קרא עוד על תיאום מס והחזרי מס

למה אנחנו?

 • 100% מקצועיות
  כל היועצים שלנו הם רואי חשבון או יועצי מס מוסמכים
 • תהליך פשוט
  אנו נטפל לך בכל הבירוקרטיה מול הרשויות
 • כסף על הרצפה
  33,004,689 זה סכום ההחזרים שהצלחנו להחזיר בשנה האחרונה

לקבלת הצעה להחזר מס

לקוחותינו מספרים

 • יואב אורגד 15.6.2016
  "אני עובד בשתי עבודות ובאמצעות המידע באתר גיליתי שאני משלם מס מיותר. ישר פניתי לרשות המסים בעיר שלי. המידע נבדק ונמצא שאני צודק. קיבלתי החזר על סך כ-35,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • אריאלה גרינברג 16.2.2016
  "אני עצמאית ולא עבדתי תקופה ארוכה, ובכל זאת מס הכנסה דרש את המוקדמות החודשיות. בעקבות מאמר שקראתי באתר הצלחתי להפחית במוקדמות ואפילו לקבל החזר מס שלילי!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • ניר לוינשטיין 20.6.2014
  "קניתי דירה ראשונה ושילמתי המון מס. באתר מצאתי מידע בדוק שהראה לי כי יש פרצות שאני יכול להשתמש בהן. בקיצור, קיבלתי החזר מס של קרוב ל-50,000 שקלים!"
  צלמית תמונת פרופיל