מוכר דירה? בדוק לפני אם עליך לשלם מס מכירה

דגם של בית שמיועד למכירה

מהו מס מכירה

שמת כבר שלט 'למכירה'? קודם כל, בהצלחה. דבר שני, כדאי להכיר גם את המונח 'מס מכירה'. שוב פעם מס? ממש כך, והפעם על מכירת הדירה. אז מס מכירה הוא בעצם מס בגובה 2.5% שמוטל על מלוא שווי המכירה של הדירה שלך, על פי חוק מיסוי מקרקעין . בניגוד למס שבח המשולם רק במקרה שמכרת את הדירה ברווח (כלומר, במחיר גבוה יותר מהמחיר בו רכשת אותה), יהיה עליך לשלם מס מכירה גם אם מכרת את הדירה בהפסד. למעשה, במידה ויהיה עליך לשלם מס שבח, יהיה עליך לשלם בחופף מס מכירה. מצד שני, אם אתה פטור ממס שבח, אין הדבר אומר בהכרח כי לא יהיה עליך לשלם מס מכירה.

כיצד נקבע שווי המכירה

שווי המכירה של הנכס שאתה מוכר נקבע על פי השווי ביום בו סוכם על מכירה הנכס שלך, בין אם באמצעות זיכרון דברים או התחייבות כלשהי, כאשר הערך הכספי הנקוב נקי מכל חוב או שעבוד. השווי יקבע על פי מה שהוסכם עם הקונה או על פי שווי השוק.

הנחות ופטורים ממס מכירה

גם במקרה של מס מכירה, המדינה מעניקה במקרים מסויימים הנחות או פטורים, כפי שיפורט להלן:

זכאות להנחות במס מכירה:

  • הנחה לקבלנים: אם אתה קבלן שעוסק בין השאר במכירת דירות, ואתה מוכר דירת מגורים הנחשבת חלק מהמלאי העסקי שלך – תהיה זכאי לשלם מס מכירה מופחת בשיעור של 0.8%, עליו תוכל גם להזדכות מול רשויות המס
  • דירה שזכתה להטבה על פי חוק לעידוד השקעות הון: במסגרת החוק לעידוד השקעות הון המדינה מעניקה סיוע והטבות למי שמעוניין להשקיע וליצור יוזמות כלכליות, כמו למשל בניית דירות מגורים. ניקח לדוגמה מיליונר אמריקני שמעוניין לבנות בניין דירות בן 20 קומות בישראל. במקרה כזה, אותו מיליונר יהיה זכאי לשלם מס מכירה מופחת בשיעור של 0.8% על כל דירה שימכור בבניין שלו – כחלק ממדיניות עידוד השקעות הון

זכאות לפטור ממס מכירה:

  • במקרה של דירה מזכה: רשויות המס פוטרות אותך מתשלום מס רכישה במקרה בו הדירה שאתה מוכר היא "דירה מזכה". דירה מזכה היא דירה או חלק מדירה שבנייתה הסתיימה, והיא בבעלותך כאדם פרטי (ולא, למשל, בבעלות חברה שאתה עומד בראשה)
    חשוב שתדע, כי זכאות זו מגיעה לך רק אם הדירה המזכה שימשה למגורים. עם זאת, גם במידה והדירה שימשה כפעוטון או מרכז ללימודי דת היא תחשב כדירה מזכה המעניקה לך פטור מתשלום של מס מכירה.

    שים לב: בניגוד למס השבח, תוכל לקבל פטור מלא ממס מכירה גם אם הדירה לא שימשה למגורים ב-4 השנים שקדמו למכירה, והפטור יהיה קיים גם אם תהיה חייב לשלם מס שבח.