כמה כסף מס הכנסה לוקח ממך על כל שקל שאתה מרוויח? הטבלה לפניכם

ערימות של שטרות כסף

לימדו כיצד עורכים חישוב מס הכנסה לעצמאים ולשכירים

איש חכם אחד אמר פעם: "נסתרות דרכי מס הכנסה". אותו אדם אמנם ישב בכלא על העלמת מס, אבל זה לא העניין. הנקודה היא שדרכיה של רשות המיסים לא ממש נסתרות: גם אם שיטות חישוב מס הכנסה עלולות להיות מסובכות, ואפילו אם פקודת מס הכנסה היא לא חומר קריאה קולח כמו מדור הרכילות בעיתון – זה לא אומר שאתם לא צריכים להבין כיצד נערך חישוב המס שלכם. כאן תוכלו להבין בדיוק איך ולמה וכמה, ללא צורך בתואר בכלכלה וחשבונאות.

שיטת חישוב מס הכנסה בישראל – נטל המס גדל יחד עם ההכנסה

 

שיטת המס הנהוגה בישראל היא שיטה פרוגרסיבית – כלומר, ישירה: ככל שההכנסה שלכם תגדל, כך יגדל נטל המס שיהיה עליכם לשלם. מס הכנסה קבע רצפת הכנסה (מינימום) כאשר כל סכום כסף שתקבלו תחתיה אינו חייב במס. את גובה המס שיהיה עליכם לשלם ביחס להכנסה קובעים על פי מדרגות מס, כפי שמפורט להלן:
  • על שכר חודשי הנמוך מ-5,280 ש"ח (שכר מינימום) תחויבו ב-10% מס
  • על שכר חודשי העומד בין 5,281 ש"ח ל-9,010 ש"ח תחויבו ב-14% מס
  • על שכר חודשי העומד בין 9,011 ש"ח ל-14,430 ש"ח תחוייבו ב-21% מס
  • על שכר חודשי העומד בין 14,011 ש"ח ל-21,780 ש"ח תחוייבו ב-31% מס
  • על שכר חודשי העומד בין 20,001 ש"ח ל-41,830 ש"ח תחוייבו ב-34% מס
  • על שכר חודשי העומד בין 41,831 ש"ח ל-67,630 ש"ח תחוייבו ב-48% מס
  • שכר חודשי העולה על 67,630 ש"ח תחוייבו ב-50% מס

עם זאת עד שנת 2010 ירדו מדרגות המס באחוז אחד נוסף מדי שנה, בעקבות תיקון בפקודת מס הכנסה, כך שעד שנה זו מדרגות המס עמדו על 10%; 14%; 21%; 28%; 32% ו-44% בהתאמה.

קרא עוד על מדרגות מס הכנסה

חישוב מס הכנסה מחושב ברמה שנתית

את חישוב המס שלכם, בין אם אתם שכירים או עצמאיים, מס הכנסה מבצע ברמה שנתית. נניח שאתם עובדים רק חודש מתוך השנה, ומקבלים עבור ההחודש 10,000 שקלים. כאשר המעסיק שלכם עורך חישוב שכר ובודק כמה מס ההכנסה עליו לנכות, הוא יחשב את השכר החייב במס כאילו קיבלתם משכורת שנתית בסך 120 אלף שקלים. נשמע מוזר? זוהי שיטת חישוב המס בישראל: למעשה, אם במשך השנה כולה תקבלו רק 10,000 שקלים אתם כלל לא אומרים לשלם מס, מאחר ובחישוב חודשי המשכורת שלכם תעמוד על כ-833 שקלים בחודש בלבד – פחות מהתקרה המינימלית המחויבת במס. במקרה זה תהיו זכאים לקבל החזר מס ממס הכנסה, אבל זה כבר סיפור אחר.

בדקו היכן סניף מס ההכנסה הקרוב לביתכם ברשימת סניפי מס הכנסה

חישוב חבות המס שלכם לוקח בחשבון הנחות שונות שאולי מגיעות לכם

מס הכנסה מקנה לכל אזרח את הזכות לקבל הנחות והקלות במס. הנחות אלה קרויות גם "נקודות זיכוי". כל נקודת זיכוי שווה 218 שקלים לחודש, המופחתים מהמס שעליכם לשלם. נקודות הזיכוי מוענקות בהתאם למאפיינים ונסיבות אישיות המצדיקים הקטנה של חבות המס. עם זאת, נקודות זיכוי הופכות רלוונטיות רק כאשר תגיעו לסף המס ויהיה עליכם לשלם מס. אם למשל תקבלו שכר העומד על 1,500 שקלים בחודש (פחות מהמינימום) לא תוכלו לנצל את זכאותכם להנחה בגין נקודות זיכוי. כך למשל, תוכלו לקבל נקודות זיכוי במקרה של עולה חדש, חייל משוחרר, סטודנטים, משפחות חד הוריות, תשלום מזונות לילד, הורות לילד מוגבל או בעל לקות ועוד.