תיאום מס – כך תחסכו הרבה מאוד כסף!

מקלדת עם כפתור מס עליה

מקבל שכר מכמה גורמים? תיאום מס יכול לחסוך לך הרבה מאוד כסף!

בימינו קשה לרוב להסתדר עם עבודה אחת, לכן יש רבים העובדים ביותר מעבודה אחת במקביל. במקרה שכזה, או במקרה ואתה מקבל פנסיה (גימלה) או קיצבה במקביל לשכרך הרגיל, מומלץ כי תבצע תיאום מס. מטרת תיאום המס היא למנוע מצב בו חבות המס שלך תהיה גבוהה יותר מכפי שהיא צריכה להיות. כך, למשל, איש צבא קבע שפרש מצה"ל בשעה טובה ומקבל פנסיה במקביל לעבודה חדשה באזרחות, חייב לבצע תיאום מס על מנת שלא לשלם את תקרת המס הגבוהה ביותר על שתי ההכנסות הקבועות שלו – הפנסיה הצה"לית ומשכורתו האזרחית. ומה קורה אם לא מבצעים תיאום מס?

במידה ואתה מקבל שכר משני מקורות או יותר במקביל – תשלם יותר מס אם לא תבצע תיאום מס. הסיבה לכך היא כי מס ההכנסה בישראל הוא פרוגרסיבי – כלומר, ככל ששכרך יהיה גבוה יותר – אתה משלם יותר מסים. במידה ולא תבצע תיאום מס – מדרגת המס שלך תהיה העליונה ביותר, ותעמוד על 47%. המס ינוכה ממשכורתך על ידי המעביד שלך.

חשוב מאוד: רצוי לבדוק זכאותך לקבל החזרי מס הכנסה, שכן אם אתה כבר פונה לרשויות המס, זו הזדמנות טובה לקבל חזרה סכומים שאולי מגיעים לך.

כיצד לבצע תיאום מס?

קיימות מספר דרכים לבצע תיאום מס:

  1. באמצעות המעסיק (פנה למחלקת הנהלת חשבונות ובקש שיבצעו עבורך)
  2. באמצעות פניה עצמית לפקיד השומה במשרדי מס הכנסה
  3. באמצעות פניה על ידי גורם מוסמך מטעמך (למשל רו"ח המייצג אותך)
  4. באמצעות פנייה ישירה באינטרנט

תיאום מס באמצעות המעסיק:
במידה ובחרת לפנות לתיאום מס באמצעות המעסיק שלך, יהיה עליך לדווח לו כי אתה מועסק בעבודה נוספת, או כי אתה מקבל גימלה או קצבה חודשית. המעסיק שלך יגיש למס הכנסה בקשה להקלות ולעריכת תיאום מס עבורך על גבי כרטיס עובד (טופס 101, המכונה גם טופס 115). חשוב כי תציין בטופס מהו מקום עבודתך העיקרי בו נקבעו עבורך מדרגות המס ונקודות הזיכוי שלך, מאחר ורק המעביד העיקרי שלך זכאי להעניק לך הקלות מס. אחד החסרונות בתיאום מס מסוג זה, הוא שאם מגיעים לך החזרי מס מסיבות נוספות, לא סביר כי המעסיק יבחין בהן ולכן לא תקבלו.

כיצד להגיש בקשה עצמית לתיאום מס לפקיד השומה:
על מנת לבצע תיאום מס בעצמך יהיה עליך למלא טופס 116 ולהגישו לפקיד השומה בצרוף תלושי שכר או כל אישור רלוונטי על הכנסותיך, ומספר תיק הניכויים של כל מעביד. גם באפיק זה כאמור יש חיסרון בדמות הסיכוי הנמוך לקבל החזרי מס מסיבות נוספות, ואף סיכון שבמילוי הטופס בלי ידע מוקדם, יתגלה במס הכנסה כי אתה חייב מסיבות שונות לשלם מס גבוה יותר ואז ייצא שכרך בהפסדך.
שים לב: במידה ואתה גמלאי או מקבל קצבה, עליך לצרף אישור על קבלת מענק פרישה (טופס 161); במידה ואתה חייל משוחרר עליך לצרף אישור על שחרורך מצה"ל; במידה וקיימות הכנסות נוספות שקיבלת, כגון דמי אבטלה או כל קצבה מחליפת שכר שנתקבלה מהמוסד לביטוח לאומי, עליך לציין זאת בסעיף הרלוונטי בטופס ולצרף אישור על כך. את הטופס תוכל לשלוח באמצעות הפקס או הדואר. תיאום המס יבוצע תוך כשבועיים ואישור על כך ישלח אליך בדואר.

פניה באמצעות גורם המוסמך על ידי רשויות המס:
באפשרותך לפנות לרואה חשבון או ליועץ מס מוסמך המחוברים למערכת שע"ם (מערכת המחשב של רשות המיסים במדינה) על מנת שיערכו את תיאום המס עבורך. תוכל לעשות כן רק בתנאי ושכרך השנתי הכולל לא עולה על 144,000 ש"ח בשנת המס הרלוונטית לבקשתך.

תיאום מס באינטרנט:
שרות חדש של רשות המיסים מאפשר לבצע את תיאום המס בקלות רבה באמצעות האינטרנט. המערכת מאפשר לכם לבצע סימולציה של תיאום ומס ולראות האם אתם משלמים עודף מס או לחילופין חייבים מס ולאחר מכן מאפשרת לשלוח את הנתונים למס הכנסה. כל שעליכם לעשות הוא להיכנס לאתר מס הכנסה לשרות "תיאום מס באינטרנט", למלא את הטפסים המקוונים ואישור על תיאום המס יישלח אליך בדואר בתוך כמה ימים. תיאום מס באינטרנט לא ניתן לבצע במידה והמשכורת השנתית מכל מקומות העבודה עולה על 188,544 ש"ח, מי שכבר ביצע תיאום מס באותה שנה, מי שמקבל פטור לקצבה או פטור לפיצויי פרישה.

מה עליך לעשות לאחר שקיבלת את האישור

את האישור שתקבל עליך להעביר למעסיקיך השונים, או למשלמי הגמלה או הקצבה שאתה מקבל. האישור תקף למשך שנה שלמה. במידה ובמהלך השנה חל שינוי בנתוני התעסוקה או השכר שלך, עליך להודיע על כך לפקיד השומה. שים לב: חבות המס אשר נקבעת עבורך על ידי פקיד השומה לאחר תיאום מס אינה בהכרח סופית – בתום השנה יהיה עליך להגיש דו"ח שנתי, אשר בעקבותיו יתכן וחבות המס השנתית שלך תשתנה.
במידה ולא ערכת תיאום מס – אל דאגה. תוכל להגיש בקשה להחזר מס לשכירים. בבקשתך תוכל לדרוש החזר עד 6 שנים לאחור.
בדוק זכאותך להחזרי מס לשכירים או בדוק מהו סניף מס ההכנסה הקרוב לביתך