איך לשלם פחות מס רכישה

מחשבון לחישוב מס רכישה לבית

כל אדם שמעוניין להגשים חלום ולקנות דירה למגורים בישראל חייב לשלם מס רכישה, עלות המס עשויה להסתכם בסכום גבוה של עשרות אלפי שקלים. יש מדרגות מס המתעדכנות לעתים תכופות על ידי משרד האוצר, במקרים מסוימים ניתן לקבל פטור מתשלום מס רכישה, במקרים אחרים ניתן לקבל הקלות והנחות בתשלום מס רכישה, לכן חשוב לפנות לגורם מקצועי או להסתייע במחשבון מס רכישה.

מהו מס רכישה?

מס רכישה הוא מס ייחודי אותו יש לשלם כאשר רוכשים נכס כמו דירה למגורים, מגרש או חנות. את המס משלמים בשלב רכישת הזכויות במקרקעין, ולא כאשר מוכרים את הנכס. בשלב מכירת הנכס יש לשלם מס שבח שהוא מס על רווח ההון המתקבל על שבח הדירה. לכן, בנוסף לעלות קניית הדירה או המגרש על הקונה מוטל מס העשוי להסתכם בסכומים גבוהים, את המס משלמים לקופת אוצר המדינה, לכן מס רכישה מהווה אמצעי בידי האוצר להשפיע על שוק הדירות וכמובן מהווה כלי חשוב לגידול בהכנסות המדינה ממסים.

חשוב לציין כי ישנם מקרים בהם ניתן לחסוך בעלות מס הרכישה ולשלם פחות כסף, איך לשלם פחות מס רכישה? כל הפרטים בהמשך.

מדרגות מס רכישה

בתחילת שנת 2017 הממשלה אישרה את הגדלת מס הרכישה המוטל על רוכשי דירות להשקעה לשיעור של עד 10%. המס נקבע מאילוצי תקציב של המדינה ובמטרה לאפשר לה להשפיע על שוק הדיור בארץ, בעיקר על שוק הדירות להשקעה. כדאי לדעת כי שיעור המס אינו זהה לכולם, מי שרוכש דירה ראשונה (יחידה) זכאי לקבל פטור מלא מתשלום המס עד לתקרה מסוימת. נכון להיום התקרה היא 0% מס על רוכשי דירה יחידה בשווי עד 1,623,320 ₪.

המדרגות הבאות הן 3.5% על דירה בשווי שבין 1,623,321 ועד 1,925,460 ₪, 5% על דירה בשווי שבין 1,925,461 ועד 4,967,445 ש"ח, 8% על דירה בשווי שבין 4,967,446 ועד 16,558,150 ש"ח, ו- 10% על דירה בשווי מעל 16,558,151 ₪.

בעת קניית דירה נוספת מוטל על הקונה מס בשיעור גבוה יותר, 8% על דירה נוספת בשווי עד 4,967,445 ₪ ו-10% על דירה בשווי 4,967,446 ₪ ומעלה.

איך לשלם פחות מס רכישה?

כדי לשלם פחות מס רכישה יש לבדוק האם שייכים לאחת הקבוצות הזכאיות לתשלום מס רכישה מופחת, לדוגמה נכים זכאים לתשלום מס רכישה מופחת בהתאם לשיעור הנכות שלהם, משפחות שכולות ונפגעי פיגועי טרור, עולים חדשים, תושבים חוזרים.

בנוסף, אם בכוונתכם לרכוש דירה שנייה לצרכי מגורים ואתם מתכננים למכור את הדירה הישנה, תוכלו לשלם פחות מס רכישה כל עוד תמכרו את הנכס הישן תוך שנה, עלות מס הרכישה על הדירה החדשה תחושב בהתאם למדרגות המס הנקבעות עבור מי שרוכש דירה ראשונה למגורים.

גם באמצעות העברת זכויות על המקרקעין בתוך המשפחה תוכלו לשלם מס רכישה מופחת בגובה 1/3 ממדרגת המס. במידה ומעבירים בעלות על הדירה בתוך המשפחה זכאים לפטור ממס רכישה במקרים מסוימים כמו העברת בעלות עקב גירושין, העברת בעלות על הדירה בדרך של ירושה ועוד. גם במקרים של פרויקט פינוי בינוי הדייר שמקבל מהקבלן דירת מגורים חלופית אינו צריך לשלם מס רכישה. כמו כן, יש הקלות וקיזוזי מס לבעלי משכנתא, לכן חשוב לפנות לגורם מקצועי כדי לבדוק כיצד לשלם פחות מס רכישה ולחסוך אלפי שקלים עד עשרות אלפי שקלים.

אולי יעניין אותכם גם:

משכנתא חוץ בנקאית

משכנתא עבור דירה להשקעה

 

רבים מעוניינים לדעת מתי כדאי לשלם מס שבח, מס המוטל בעת מכירת הדירה, לכן חשוב לדעת כי גם במקרה זה ישנם פטורים והקלות המאפשרים לשלם מס שבח מופחת. יש מקרים בהם עדיף לשלם מס רכישה, לדוגמה אם אין רווח הון על הדירה שמוכרים.

למידע נוסף השאירו פרטים באתר וצוות המומחים של המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית יחזור אליכם. בנוסף, נשמח לסייע לכם לקבל ייעוץ מקצועי למשכנתא כך שתקבלו משכנתא בתנאים נוחים ובהתאמה ליכולת ההחזר שלכם, ללא עלות או התחייבות מצדכם.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  משכנתאות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם יועצי המשכנתאות הטובים ביותר בענף
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל משכנתא

לקבלת הצעה למשכנתא

לקוחותינו מספרים

 • רבקה ומוטי 23.6.2016
  "ידענו שהשלב הבא אחרי חתונה הוא משכנתא, ולא ממש ידענו איך בכלל מתחילים את התהליך, יועץ משכנתא מהאתר ליווה אותנו מתחילת תהליך עד לקבלת המפתח לדירה!, תודה רבה! "
  צלמית תמונת פרופיל
 • יוני 23.1.2016
  "חברים אמרו לי שזה זמן טוב למחזר את המשכנתא שלי אבל לא ממש הבנתי בתחום הזה, למזלי הגעתי מהמלצה של חבר לאתר ובאמצעות יועץ משכנתא הצלחתי לחסוך במחזור מעל 40,000 ש"ח!"
  צלמית תמונת פרופיל
 • מירי ס 2.10.2015
  "משכנתא חדשה, ריבית משכנתא, מחזור משכנתא, הכל היה נשמע לי כמו סינית!, חברה המליצה לי לקרוא באתר על הנושאים האלו לפני לקיחת המשכנתא, וברגע ההגעה לבנק באמת הגעתי מוכנה! והשגנו משכנתא עם החזר חודשי שבאמת אפשר לחיות איתו"
  צלמית תמונת פרופיל