מה זה ניכיון צ'קים ולמי זה מתאים

בעל עסק חותם על טפסים לנכיוןצקים

ניכיון צ'קים

עסקים קטנים ובינוניים מחפשים דרכים שונות ומגוונות לשרוד במציאות העסקית הסבוכה של ימינו. אחת משיטות המימון הנפוצות ביותר היא ניכיון צ'קים.

מה זה ניכיון צ'קים?

משמעות המונח היא שהבנק קונה למעשה מהלקוח את הצ'ק שנתן לו הלקוח שלו. נניח, לשם הדיון, ש"אשראי וטוב לי" היא חנות לממכר נעליים. החנות מנהלת את חשבונה בבנק כלשהו. אחד מלקוחותיה הקבועים של החנות רכש זוג נעליים חדשות וביקש לשלם באמצעות המחאה דחויה. בעל החנות מסכים כיוון שמדובר בלקוח קבוע, אולם הוא זקוק לכסף כעת, ולכן הוא בוחר לנכות אותו בבנק. ביום בו ינוכה הצ'ק יקבל בעל החנות את ערכו במזומן לחשבון. מנגד, החבות שלו לבנק תגדל באותו הסכום. הצ'ק המנוכה ישמש כ- 70% מהביטחון בעוד בעל החנות יידרש להשלים ביטחונות נוספים (אם בכלל) עד ליתרת ה- 30%. כמו כן, מכיוון שבנקים אינם פועלים לשם שמיים, במועד הניכיון יחויב בעל החנות בעמלת ניכיון ובריבית מראש בגין תקופת הניכיון (ככל שהצ'ק הדחוי נרשם למועד רחוק יותר כך תגדל ריבית הניכיון).

למי זה מתאים?

מימון בשיטה של ניכיון צ'קים מתאים בעיקר לעסקים קטנים. עסק שסובל מהחזרות צ'קים של לקוחותיו (בין אם מסיבות טכניות ובין אם מסיבות של חוסר כיסוי בחשבון) כדאי שיימנע משימוש בניכיון צ'קים (וסביר להניח שהבנק לא יסכים לממן לו ניכיון צ'קים).
כמו כן יש לשים לב, שניכיון צ'קים יכול להיעשות רק בצ'קים סחירים, כלומר, צ'קים שאינם למוטב בלבד. מכיוון שכיום חלק גדל והולך מהצ'קים המסחריים בארץ אינם סחירים, קיים קושי גדל והולך לעשות שימוש בשיטה זו.
מעבר לניכיון צ'קים על ידי המערכת הבנקאית (המהווה כ- 80% משוק ניכיונות הצ'קים) קיימים גופים חוץ בנקאיים העוסקים בתחום בפיקוח משרד האוצר. חברות לניכיון צ'קים וצ'יינג'ים למיניהם מציעים אף הם שירותי ניכיון צ'קים.

נקודות חשובות לסיכום

•         עלויות: חשוב לשים לב כי ניכיון צ'קים כרוך, כאמור, בעלויות בנקאיות הכוללת הן עמלת ניכיון והן ריבית ניכיון. מובן שעלויות אלה נתונות למשא ומתן מול הבנק ובהחלט ניתן להפחיתן.
•         אובליגו בנקאי: ניכיון צ'קים תופס מקום באובליגו. כלומר, הוא תופס מקום במסגרות האשראי המוקצות לעסק. לכן, יש לעשות שימוש מושכל בשיטה זו ולהבין האם פעילות העסק אכן מתאימה לה.
•         סחירות: ניתן לנכות רק צ'קים סחירים. במצבים מסוימים ותחת שעבודים מסוימים ניתן לקבל אשראי גם כנגד צ'קים שאינם סחירים, אולם מצב זה פחות חביב על הבנקים.
לאחר שהרחבתם מעט את ידיעותיכם אודות דרכי המימון הקשורות לצ'קים דחויים מלקוחות תוכלו להעשיר את שיטות המימון ולבחון הוספתן למגוון האמצעים המשמשים את העסק בצמיחתו. קראו עוד על הלוואות לעסקים והאפשרויות שעומדות בפניכם.

למה אנחנו?

 • חסכון משמעותי
  הלוואות בריביות הטובות ביותר בשוק
 • 100% מקצועיות
  אנו עובדים עם הבנקים וחברות חוץ בנקאיות המובילים בשוק
 • שביעות רצון
  מעל 75% מגולשי האתר הצליחו לקבל הלוואה

לקבלת הצעה להלוואה

לקוחותינו מספרים

 • ירדן 9.10.2016
  אני מסורב בבנק, והצלחתי לקבל הלוואה טובה דרך האתר!
  צלמית תמונת פרופיל
 • שני נעימי 14.4.2016
  לא האמנתי שיצליחו לשפר לי את תנאי ההלוואה אבל הצליחו! שמחה שניסיתי
  צלמית תמונת פרופיל
 • אמיר ו 26.3.2015
  חיפשתי מידע על ריביות טובות להלוואה קטנה, ולא רק שמצאתי את כל המידע גם סגרו לי יופי של הלוואה
  צלמית תמונת פרופיל